7 کاربرد جالبی که خمیردندان می‌تواند داشته‌باشد

1خمیردندان در زندگی روزمره ما نقش مهم و ضروری دارد و استفاده از آن پیش از خوابیدن یا قبل از ترک کردن خانه بین افراد مختلف رایج است. برخی هم حتی پس از میل کردن هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک می‌زنند.

با این حال، بسیاری از افراد از پتانسیل و توانایی کامل خمیردندان آگاهی ندارند. استفاده از آن می‌تواند چیزی فراتر از حفظ سلامتی و براقی دندان‌های شما باشد. در اینجا نگاهی می‌اندازیم به برخی از کاربردهای دیگر خمیردندان که احتمالا با آن‌ها آشنایی ندارید.

کفش‌های خود را سفید و درخشان نگه‌ دارید

2 برای براق‌کردن کفش‌های چرک‌شده سفیدرنگ، این کار تنها یک هفته یا کمی بیشتر وقت شما را می‌گیرد. بازگرداندن درخشش آن‌ها به حالت اول خود سخت و طاقت‌فرسا است، و بسیاری از پاک‌کننده‌های کفش تهیه‌شده از پس این کار برنمی‌آیند.

با این حال، مالش قطره‌ای از خمیردندان (غیر ژلی) روی بخش سفیدرنگ کفش‌ها وسپس پخش‌کردن آن با استفاده از قلم‌مو، می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند. اگر از بافت شن‌دار خمیردندان برای این کار استفاده کنید، نقاطی که تمیزکردن آن‌ها دشوار است، با سهولت بیشتری از بین می‌روند.

پس از اتمام کار، خمیردندان‌‌های باقی‌مانده را با یک لیف مرطوب پاک نمایید.

ازبین بردن خارش و تورم ناشی از گزیدن پشه

3اگر در فصل بهار و تابستان زمان زیادی را در خارج از منزل هستید، ممکن است که لازم باشد تا یک خمیردندان همراه خود داشته‌باشید. مقدار کمی از آن را روی قسمت گزیده‌شده قرار دهید تا درد آن به سرعت تسکین یابد. رایحه نعنای به کار رفته در خمیردندان‌ها اغلب می‌تواند تسکین موقتی را پیش از درمان زخم یا گزش پشه داشته‌باشد.

تجربه نشان داده که استفاده از خمیردندان روی بخش کوچکی از سوختگی نیز می‌تواند موثر باشد، اما برخی از پزشکان استفاده از آن را توصیه نمی‌کنند. نعنا می‌تواند اثر خنک‌کننده‌ای را از خود داشته‌باشد، اما ترکیب کلسیم و نعنا احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد.

درخشان کردن شیرآلات

4ممکن است شما عادت داشته‌باشید به طور منظم شیرآلات حمام یا آشپزخانه را تمیز بکنید، اما اگر درخشندگی خود را از دست داده‌اند، می‌توانید با به کارگیری مقدار کمی از خمیردندان، آن را به حالت قبلی خود برگردانید.

قطره کوچکی از خمیردندان را روی قسمت بالای شیر آب قرار دهید. مقداری آب را روی قلم‌موی نرم یا لیف حمام بپاشید و سپس خمیردندان را با استفاده از آن روی کل سطح شیر آب پخش‌کنید. بعد از این کار، خمیردندان‌های اضافی را شستشو دهید و آن را با لیف حمام خشک نمایید.

به کار بردن شن در خمیردندان دوده‌های سخت را از بین می‌برد و می‌تواند درخشانی را به شیرآلات شما بازگرداند.

بازیابی درخشش جواهرات

5استفاده از همان تکنیک قبلی برای طلا و جواهر، سنگ‌های تزیینی، سکه و اشیای فلزی دیگر می‌تواند مفید واقع‌شود. این روش حتی برای کروم هم جواب می‌دهد.

مقدار اندکی از خمیردندان را روی بخش مورد نظر قرار داده، کمی آب اضافه‌کنید و به آرامی خمیردندان را روی تمام سطح آن پخش‌کنید. پس از اتمام کار، مقادیر باقی‌مانده از خمیردندان را با لیف تمیز کنید.

از بین‌بردن بوی سیر یا پیاز از دست

6

خمیردندان کمک می‌کند تا با رایحه‌های ناخوشایند مقابله کنید، به این معنی که می‌توانید از قابلیت‌های خوشبوکنندگی آن در موارد مختلف استفاده‌نمایید.

اگر در آشپزخانه با موادی کار می‌کنید که بوی تند، مانند سیر یا پیاز دارند، خمیردندان می‌تواند برای حذف بوی دست‌های شما کمک موثری را انجام دهد. مقدار کمی از آن را به کف دست خود بمالید. اکنون دست‌های خود را برای پاک‌کردن اضافه‌های خمیردندان با آب گرم بشویید.

جلوگیری از بخارکردن شیشه‌های عینک

7اگر درحال کار با عینک‌های طبی یا ایمنی هستید که در معرض مه گرفتگی قرار دارند، خمیردندان می‌تواند به شما کمک کند.

مقدارکمی از خمیردندان غیر ژلی را روی لنز عینک خود قرار دهید. دقت‌کنید که مالش بسیار زیاد با استفاده از قلم‌مو برای پخش‌کردن آن روی عینک می‌تواند به لنز‌های آن آسیب برساند. از پارچه‌ای با جنس الیاف مصنوعی برای پاک‌کردن خمیردندان از روی لنز استفاده‌نمایید، سپس عینک را خشک کنید.

لایه نازکی از خمیردندان باقی‌ خواهدماند که به جلوگیری از بخارگرفتگی لنزها کمک می‌نماید. به مرور زمان مقدار باقی‌مانده از بین خواهد رفت، بنابراین لازم است تا گاهی اوقات این عمل را تکرار نمایید.

این ترفند برای آینه حمام نیز به کار می‌رود، اما برای سطوحی که بزرگ هستند، گزینه‌های ساده‌تر و بهتری وجود دارد.

پا‌ک‌سازی لکه‌ آب از سطوح مختلف

8اگر فراموش کردید از زیرلیوانی برای نوشیدنی خود استفاده‌کنید و لکه لیوان روی میز شما باقی مانده‌است، مقدار اندکی از خمیردندان را روی قسمت لک‌شده قرار دهید. به آرامی خمیر را روی سطح مورد نظر پخش‌کنید، اما بیش از حد مالش ندهید.

پس از آن که به طور کامل بخش لکه‌دار را پوشانید، به آرامی توسط یک لیف حمام آن را پاک‌کرده و خشک نگه‌دارید.

این ترفند می‌تواند تاحدی برخی از حلقه‌های باقی‌مانده روی کابینت‌های چوبی قدیمی را که سال‌هاست بر جای مانده، پاک نماید. این روش به طور کامل آن‌ها را ازبین نمی‌برد، اما اگر برای تمیزکردن آن به موقع عمل کنید، در مدت چند ساعت یا چند روز با موفقیت قابل انجام است.

نمایش نظرات (3)