تکنولوژی اندازه‌گیری جاذبه گوشی‌های هوشمند شاید شما را از آتش‌فشان نجات دهد

smartphone-gravimeter-1اگرچه شاید شما از گرانی‌سنج برای اندازه‌گیری تغییرات ریز جاذبه زمین استفاده نکنید، اینها دستگاه های معمول در زمینه‌هایی همچون اکتشاف نفت و کارهای زیست‌محیطی هستند. گرانی‌سنج ها می‌توانستند کاربردهای بیشتری داشته باشند اگر کوچکتر بودند و قیمت ارزانتری داشتند. محققان دانشگاه گلاسکو بر این محدودیت‌ها فائق آمده‌اند و گرانی‌سنج فشرده‌ای ساخته‌اند که از تکنولوژی گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کند. این دستگاه Wee-g نام دارد و از همان سیستم‌های میکروالکترومکانیکی استفاده می‌کند که برای ساخت شتاب‌سنج‌های گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود.

درحالیکه سیستم‌های گوشی‌ها از فنرهای تقریبا سخت و غیرحساس برای حفظ جهت استفاده می‌کنند، فنرهایی که در Wee-g استفاده شده فنرهای سیلیکونی است که ده بار از موی انسان باریکتر است. اگر این را با سنسور 12 میلی‌مترمربعی جمع کنیم، این حساسیت به Wee-g این اجازه را می‌دهد تا حتی کوچکترین تغییرات را در میدان جاذبه زمین آشکار کند.

برای آزمایش دستگاه، محققان آن را در زیرزمین قرار دادند و برای اندازه گیری «جزر و مد زمین» از آن استفاده کردند (این جزر و مد، برای قسمت سخت زمین است و در اثر جاذبه ماه و خورشید ایجاد می‌شود و با جزر و مد آبها یکی در نظر گرفته نشود). داده‌هایی که از Wee-g بدست آمد با نتایج مدل‌های ریاضی تطابق داشت و نشان از اندازه‌گیری دقیق جزر و مد می‌داد.

ریچارد میدلمیس میگوید: «کاربردهای صنعتی زیادی برای گرانی‌سنج‌ها وجود دارد، اما هزینه و حجیم‌بودن آنها، باعث غیرکاربردی‌شدن آنها شده است. Wee-g درهای زیادی برای کاربرد گرانی‌سنج‌ها در صنایع مختلف باز می‌کند: اکتشافات ژئوفیزیکی به جای اینکه در هواپیما‌های عادی انجام شود، میتواند در هواپیماهای بدون سرنشین انجام شود. می‌توان شبکه‌ای از گرانی‌سنج‌های میکروالکترومکانیکی را در دهانه آتشفشان‌ها قرار داد و از آنها به عنوان سیستم هشدار برای وقوع آتش‌فشان استفاده کرد.

محققان در حال کار برروی کوچکتر کردن دستگاه و همزمان نیز به دنبال شریک برای تجاری‌کردن آن هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان