صفحه نمایش‌های همیشه روشن گلکسی S7 در برابر ال‌جی G5: کدام‌یک شارژ کم‌تری مصرف می‌کند؟!

طرح صفحه نمایش همیشه روشن در حالت استندبای را نمی‌توان یک طرح جدید به حساب آورد. اگر به سال‌ها پیش برگردیم، زمانی که تنها سیستم عامل سیمبین وجود داشت، در برخی از موبایل‌های نوکیا می‌توانستیم قابلیت نمایش ساعت در حالت استندبای را انتخاب کنیم. به این ترتیب و زمانی که با گوشی خود کار نمی‌کردیم، صفحه نمایش دستگاه روشن بود و ساعت را نمایش می‌داد. اما صفحه نمایش‌های همیشه روشن تا زمانی که ال‌جی و سامسونگ در پرچم‌داران سال ۲۰۱۶ از آنها استفاده کردند، خبری را به خود اختصاص نداده بودند. هر دو مدل گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge و همچنین G5 ال‌جی دارای صفحه نمایش همیشه روشن هستند و از این طریق، خود را از سایر رقبا متمایز کرده‌اند. این موضوع به کاربران کمک می‌کند تا بدون روشن کردن صفحه نمایش، ساعت را مشاهده کرده یا نوتیفیکیشن‌های از دست رفته خود را مرور کنند.

ما در این مطلب نمی‌خواهیم به عمق مطلب رفته و برتری این دو دستگاه را نسبت به یکدیگر بررسی کنیم. بلکه می‌خواهیم میزان توانی که هریک از آنها برای روشن نگه داشتن صفحه نمایش استفاده می‌کنند را محاسبه کنیم. این موضوع از ارزش بالایی برخوردار است. چرا که ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که عمر مفید باطری دیوایس‌ها ارزش بالایی دارد. از طرفی روشن ماندن همیشگی صفحه نمایش را می‌توان یکی از عوامل مصرف بالای باطری دستگاه به شمار آورد. در حال حاضر، سامسونگ و ال‌جی ادعا می‌کنند که پرچم‌داران آنها، از مصرف باطری کمی در این زمینه برخوردار هستند. ما در این مطلب این موضوع را بررسی و در نهایت نتیجه‌گیری خواهیم کرد.

اندازه‌گیری میزان هدر‌رفت انرژی دیوایس‌ها در دنیای امروزی، تبدیل به یک شغل پردرآمد شده است و برخی از شرکت‌ها، وقت و هزینه خود را صرف این موضوع می‌کنند. ما در این بررسی، از وسیله‌ای به نام Basemark Power Assessment استفاده می‌کنیم که قدرت و توان دستگاه را بر حسب میلی‌وات محاسبه و اندازه‌گیری می‌کند. این دستگاه میزان استفاده دیوایس از شارژ باطری پس از زمان فول شارژ شدن (شارژ ۱۰۰ درصد) را اندازه‌گیری می‌کند. در واقع وقتی دستگاه به شارژ کامل برسد و روند شارژ باطری آن قطع شود، بهترین و دقیق‌ترین زمان برای اندازه‌گیری به حساب می‌آید. اطلاعات به دست آمده از این دستگاه به صورت همزمان از طریق یک گراف بر روی کامپیوتر قابل مشاهده است.

always-on-display-galaxy-s7-lg-g5

دستاورد اول: صفحه نمایش همیشه روشن G5 ال‌جی شارژ‌ کمتری مصرف می‌کند

بعد از یک سری آزمایش و اندازه‌گیری‌ها، ما دریافتیم که G5 در مقایسه با گلکسی S7 مصرف باطری کمتری دارد. دیوایس اشاره شده در این وضعیت تنها ۷۰ میلی‌وات انرژی را مصرف می‌کند، اما رقیب آن در بهترین حالت، رقم ۷۵ و در بدترین حالت نیز ۱۰۵ میلی وات را از خود به نمایش گذاشت. این تقریبا چیزی بین ۷ تا ۵۰ درصد است!

دستاورد دوم: در حالت کلی، قابلیت صفحه نمایش همیشه روشن در هر دو دیوایس تقریبا برابر است

اگر اختلاف مرحله قبل را کنار بگذاریم، هر دو دستگاه عملکرد تقریبا برابری را از خود نشان دادند. با وجود روشن بودن قابلیت صفحه نمایش همیشه روشن در هر دو دیوایس، تنها ۰.۷۸ درصد از باطری گلکسی S7 و در مقابل ۰.۶۵ درصد از باطری G5 ال‌جی در آزمایشات ما مصرف شد. این ارقام بسیار جزئی بوده و می‌توان تقریبا از آن چشم‌پوشی کرد. چرا که در طول روز و هنگام قرار دادن روی میز از سمت صفحه نمایش یا در صورت قرارگیری دستگاه در جیب، صفحه نمایش هر دو دیوایس به جهت صرفه‌جویی در مصرف باطری، به صورت خودکار خاموش خواهد شد.

دستاورد سوم: روشن شدن صفحه نمایش توسط کاربر، انرژی کمتری مصرف می‌کند

اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است که در مواقع لزوم، خودتان صفحه نمایش دستگاه را روشن کنید. نگاه به صفحه نمایش دستگاه در طول روز بسیار اتفاق می‌افتد. شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ پیش‌بینی کرده‌اند که به طور متوسط، کاربران در طول روز، حدودا ۱۵۰ بار به صفحه نمایش دیوایس خود نگاه می‌کنند. البته روشن کردن صفحه نمایش هرچند به مدت بسیار کوتاه برای دیدن ساعت، می‌تواند انرژی دستگاه را مصرف کند. اما این میزان مصرف در مقایسه با روشن ماندن همیشگی صفحه نمایش بسیار ناچیز به نظر می‌رسد. فرض کنید که از صبح تا شب، ۱۲ ساعت زمان برای روشن ماندن دستگاه صرف می‌شود. اگر قابلیت روشن ماندن صفحه نمایش را فعال کنید، باطری گلکسی S7 بین ۳.۱ تا ۴.۴ برابر زودتر از حد معمول به پایان خواهد رسید. این زمان برای G5 ال‌جی حدودا ۲.۱ برابر تخمین زده شده است.

نتیجه گیری:‌‌‌

شکی در این نیست که قابلیت روشن ماندن همیشگی صفحه نمایش می‌تواند یک امکان خوب برای دیوایس‌ها به حساب آید، اما اگر عمر مفید باطری دستگاه برای شما اهمیت زیادی دارد، پیشنهاد می‌کنیم که این قابلیت را غیر فعال و در مواقع لازم، به صورت دستی صفحه نمایش را روشن کنید. چرا که بر اساس بررسی ما، این موضوع می‌تواند بین ۴ تا ۹ درصد در عمر مفید باطری دستگاه تأثیر مثبت داشته باشد.

 

اگر به گوشی‌های سامسونگ گلکسی سری S علاقه دارید، به گروه تلگرام زیر ملحق شوید

نمایش نظرات (4)