تلسکوپ

اولین آینه‌ برای ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان آماده شد!

نام ELT به معنای تلسکوپ بیش‌ از حد بزرگ برای عظیم‌ترین تلسکوپ جهان کاملا برازنده است. کار ساخت این تلسکوپ عظیم در سال 2014 آغاز شده و طبق برنامه قرار است در سال 2024 به بهره‌برداری برسد.

آینه اصلی این تلسکوپ بیش از 39 متر قطر و نیم متر ضخامت دارد و از 798 قطعه آینه شش ضلعی جداگانه تشکیل شده است و کار تولید اولین قطعه آن انجام گرفته است. کار تولید آینه‌های این تلسکوپ به شرکت آلمانی Schott محول شده است که پیش‌تر آینه‌های تلسکوپ بزرگ Keck را ساخته بودند. شرکت شووت در نهایت باید 931 قطعه آینه تولید کند که 133 قطعه آن به عنوان قطعات یدکی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

تلسکوپ

برای ساخت این آینه‌ها، شیشه را با حرارت 1400 درجه سانتیگراد به حالت مایع در می‌آورند و در قالب‌ها می‌ریزند و به مدت چند هفته در قالب باقی خواهند ماند تا آرام آرام سرد و سخت شوند. بعد از آنکه کاملا سخت شد، سطح آینه را به اندازه 15 میلیونیوم سانتیمتر جلا می‌دهند تا یکی از مسطح‌ترین سطوح موجود در دنیا بدست آید.

شش قطعه اول که تولید شد برای انجام فرایند کالیبره کردن و بهینه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا آینه‌های بعدی بهتر و دقیق‌تر تولید شوند. در بهترین شرایط کاری، شرکت شووت قادر است هر روز یک قطعه از این آینه‌ها را تولید نماید.

در نهایت قرار است عظیم‌ترین تلسکوپ جهان در بیابان‌ آتاکاما در شمال کشور شیلی که یکی از بهترین مکان‌های کره زمین برای رصد آسمان است، نصب شود.

3 در مورد “اولین آینه‌ برای ساخت بزرگ‌ترین تلسکوپ جهان آماده شد!”

  1. من چندجا دیگه ام خوندم نوشته بودن ساخت بزرگ ترین تلسکوپ جهان ولی اسمش فرق داشت
    کدومش اخر بزرگ ترینه من نفهمیدم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH