هرآنچه که می‌بایست در رابطه با eSIM بدانید: مزایا و معایب این روش ارتباطی جدید

بیش از 25 سال است که از سیم‌کارت‌ها در گوشی‌های تلفن‌همراه خود استفاده می‌کنیم. ابعاد سیم‌کارت واقعا تنها مشخصه‌ای است که طی این دهه‌ها دچار تغییر شده است. سیم‌کارت‌ها با توجه به ضرورت حضور فیزیکی جهت ارتباط با شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات مخابراتی تا حدودی دست‌وپاگیر هستند. بعلاوه به آسانی آسیب دیده و مفقود می‌شوند. اکنون مدت کوتاهی است که بازیگران صنعت اسمارت‌فون استفاده از یک سیستم جدید را آغاز نموده و به دنیای eSIM قدم گذاشته‌اند.

باب مایرز، نویسنده وب‌سایت AndroidAuthority در اقدامی فوق‌العاده به بررسی تاریخچه ماژول هویتی مشترک (SIM) به‌همراه eSIM جدید پرداخت. حرف e در واژه eSIM مخفف کلمه embedded یا “یکپارچه” بوده و به معنای عملکرد یکپارچه سیم‌کارت با مدار اسمارت‌فون است. این سازوکار توسط GSMA، انجمن بین‌المللی اپراتورهای شبکه تلفن‌همراه و کسب‌وکارهای مرتبط با آن‌ها تنظیم شده است. eSIM می‌تواند یک تراشه باشد؛ اما در حال حاضر بیش‌تر شبیه به یک حافظه موقت عمل می‌کند. این ماژول قابل برنامه‌ریزی بوده و بدون هیچگونه تغییر فیزیکی می‌تواند در بستر هوایی به‌کار گرفته شود.

تراشه eSIM به‌ نوبه خود کوچک است و مستقیما بر روی مدار گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود.

رویکرد جدید eSIM دارای برخی مزایا و معایب اساسی است که اساسا نگرانی مصرف‌کنندگان را به‌دنبال دارد. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

مزایای eSIM

اعتمادپذیری بالاتر

شما نمی‌توانید eSIM خود را گم کنید. eSIM نیازی به برش در اندازه مشخص ندارد و از بین نخواهد رفت. بعلاوه برای خریداری یکی از آن‌ها لازم نیست به فروشگاه مراجعه نموده یا حتی هزینه‌ای پرداخت کنید. در ایام قدیم، کمپانی‌ها بابت شارژ سیم‌کارت از مشترکان هزینه دریافت می‌کردند و اکنون با eSIM شرایط متفاوت است و دیگر لازم نیست برای ارسال سیم‌کارت از سوی شرکت‌های مخابراتی منتظر بمانید.

تامین از راه دور

اکنون مردم برای مدت زمان کوتاهی از eSIM استفاده کرده و تجارب آن‌ها در این مقوله مناسب بوده است. با وجود اسمارت‌فون گوگل پیکسل 2، پروژه Fi تقریبا بلافاصله فعال می‌شود. جابه‌جایی میان شبکه‌های روبه‌رشدی که از eSIM پشتیبانی می‌کنند بدان معناست که به جابه‌جایی سیم‌کارت‌های قدیمی و سیم‌کارت‌های جدید احتیاج نخواهید داشت. دسترسی از راه دور امکان جابه‌جایی سریع و بی‌دردسر را برای شما فراهم می‌کند.

یک درگاه ورودی کم‌تر و صرفه‌جویی در فضا

این موضوع مستقیما به سود تولیدکنندگان تمام خواهد شد؛ اما مصرف‌کنندگان نیز از آن بهره‌مند می‌شوند. تولیدکنندگان به تدریج اندازه سیم‌کارت را کاهش داده و از فضای ایجاد شده برای سایر قطعات سودمند بهره گرفته‌اند. حذف اجزای مربوط به خواندن سیم‌کارت و درگاه سیم‌کارت به‌خودی‌خود بخشی از پیچیدگی‌های طراحی اسمارت‌فون را رفع نموده و یک حفره بزرگ را از دستگاه حذف می‌کند.

مهاجرت به eSIM به معنای حذف یکی از مکان‌های دغدغه‌آور برای آب‌خوردگی یا جذب گردوغبار است. این موضوع به ارتقا نرخ حفاظتی IP و مشخصه عمومی ضد آب بودن دستگاه کمک می‌کند. تولیدکنندگان، حذف جک صوتی هدفون را با محدودیت فضایی هندست‌ها توجیه نمودند؛ بنابراین حذف فضای سیم‌کارت فیزیکی احتمالا فضای بیش‌تری را برای فناوری جدید در اختیار ما قرار می‌دهد.

عدم نیاز به گیره کوچک خارج‌کننده سیم‌کارت

در حال حاضر با وجود چندین میلیارد اسمارت‌فون در جهان، میلیاردها دستگاه از آن‌ها نیز دارای ابزار کوچکی برای خارج نمودن سیم‌کارت‌های فیزیکی هستند. حتی با وجود فراوانی این ابزارها در اطراف شما احتمالا هرگز نمی‌توانید یکی از آن‌ها را در زمان نیاز پیدا کنید. حتی افرادی که به‌طور معمول تعدادی از آن‌ها را با خود به‌همراه دارند نیز به تدریج و با گذشت سال‌ها تمامی گیره‌های خود را از دست می‌دهند و بخشی از آن‌ها نیز احتمالا توسط افراد معتمد به سرقت می‌روند. اکنون این مسئله یک مشکل محسوب نمی‌شود؛ چرا که با وجود eSIM حتی در صورت مفقود شدن گیره نیز لازم نیست یک قوطی از اشیا نوک‌تیز را با خود حمل نمایید.

معایب eSIM

افزایش پیچیدگی‌های تعویض گوشی‌ها

متخصصان حوزه فناوری در یک چشم برهم زدن سیم‌کارت گوشی‌ها را تعویض می‌کنند. خارج کردن سیم‌کارت و حذف مقادیر قابل‌توجهی از اطلاعات شخصی همواره برای افراد ثالث سودمند بوده است. البته امروزه گوشی‌ها مملو از عکس‌ها، ویدیوها، فایل‌های موسیقی، تصاویر، پسوردها، یادداشت‌ها، تنظیمات و مواردی از این‌دست هستند؛ اما سیم‌کارت نیز اطلاعات فراوانی را در خود جای می‌دهد. کنار گذاشتن یک گوشی یا واگذاری آن به دوستان یا اعضای خانواده با توجه به ضرورت پاکسازی صحیح اطلاعات eSIM اندکی دشوارتر خواهد بود.

در حال حاضر هیچ گوشی تلفن‌همراهی از eSIM دوگانه استفاده نمی‌کند و این گجت‌ها تنها از یک سیم‌کارت معمولی و یک eSIM پشتیبانی می‌کنند. به‌نظر می‌رسد که eSIMهای دوگانه در آینده عرضه خواهند شد؛ اما این پدیده هنوز تحقق نیافته است.

عدم قطع ارتباط با شبکه‌های تلفن‌همراه

اکنون eSIM همواره در دسترس است و شما در صورت اراده بلافاصله به شبکه متصل خواهید بود. این موضوع امکان ردیابی گوشی‌ها را بسیار افزایش خواهد داد. کلیه دستگاه‌های مجهز به یک eSIM دایما فعال بوده و در شبکه حاضر خواهند بود. چنین پدیده‌ای از نظر اکثریت مردم قانون‌مدار در کشورهای دموکراتیک مشکل خاصی محسوب نمی‌شود. اما در بسیاری از مناطق جهان، مردم احتمالا تمایل ندارند تا از سوی دولت‌ها یا سازمان‌های اطلاعاتی ردیابی شوند. البته این تعداد در مقایسه با اکثریت افراد متقاضی، تقریبا ناچیز است؛ اما می‌تواند یک مشکل قلمداد شود.

هک شدن

هک شدن مشکل دیگری است که برخی افراد با آن مواجه خواهند شد. مشخص نیست که نبرد میان هکرها و امنیت eSIM نهایتا در چه موقعیتی متوقف خواهد شد. با توجه به طراحی یکپارچه احتمالی، eSIM یک تراشه فیزیکی است که فرآیند هک را بسیار دشوار می‌کند. با این‌حال اپراتورها بایستی در خصوص تهیه و تبادل داده‌های پیکره‌بندی میان شبکه‌های خود و گوشی‌های تلفن‌همراه نگران باشند؛ حتی اگر چنین داده‌هایی رمزنگاری شوند. eSIM یک حفره بالقوه دیگر ولو با اندازه‌ای بسیار کوچک را در اختیار هکرها قرار می‌دهد.

جمع‌بندی

حرکت به‌سوی eSIM نشانه دیگری از گذر زمان است. فناوری با وجود برخی پیامدهای جانبی می‌تواند کیفیت زندگی ما را ارتقا دهد. در آینده‌ای نه‌چندان دور پیرامون نسل دیگری از تراشه‌های فیزیکی که برای دریافت پیام‌های متنی 180 کاراکتری ضروری هستند، صحبت خواهیم کرد. در آن زمان به‌نظر می‌رسد که پیش‌تر در عصر تاریکی‌ها زندگی کرده‌ایم.

آیا شما تا کنون از eSIM استفاده نموده‌اید؟ آیا شما از امکانات eSIM آگاه بوده و آماده بهره‌برداری از این فناوری جدید هستید؟

منبع androidauthority

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم