کوالکام از تراشه‌ قابل آپدیت اسنپدراگون 865 رونمایی کرد

شرکت کوالکام در اجلاس دو روزه خود از جدیدترین تراشه‌های گرافیکی قابل بروزرسانی خود با نام‌های اسنپدراگون 865 و (G)765 برای تلفن‌های هوشمند رونمایی کرد. این اجلاس در هاوایی برگزار شد.

از تراشه‌های اسنپدراگون 865 و 765(g) شروع می‌کنیم، کوالکام در حال انتشار آپدیت‌هایی برای تراشه‌های گرافیکی جدید خود است. این بروزرسانی‌ها از طریق گوگل‌پلی استور قابل دانلود خواهند بود. هیچ چیزعجیبی در فرآیند دانلود درایور‌ها وجود ندارد؛ کاربران می‌توانند آن‌ها را مانند سایر اپلیکیشن‌ها از گوگل‌پلی دانلود و نصب کنند.

اکثر شما کاربران نیز با آپدیت درایور‌ها آشنا هستید. البته، این موضوع برای کاربران دارای کامپیوتر‌های شخصی بسیار آشنا است. به عنوان مثال، شرکت‌های تولیدکننده کارت‌ها و تراشه‌های گرافیکی (مانند NVIDIA و AMD) بروزرسانی‌های منظمی را برای کارت‌های گرافیک خود منتشر می‌کنند.

این بروزرسانی‌ها شامل مواردی مثل پچ‌های امنیتی و رفع اشکالات هستند. حتی در برخی از موارد مهم‌تر، نصب آپدیت کارت‌های گرافیک منجر به بهبود عمر باتری دستگاه‌ها نیز می‌شود. به همین دلیل است که این شرکت‌ها پس از معرفی بازی‌ها معروف توسط سازندگان بازی، درایور‌های نرم‌افزاری جدید خود را برای بهبود عملکرد سیستم در هنگام اجرای بازی‌ها معرفی و منتشر می‌کنند.

کوالکام نیز در تلاش است تا این تجربه را به کاربران تلفن‌های هوشمند منتقل کند. این شرکت با استفاده از پچ‌های خود به صورت بالقوه می‌تواند فرآیند اجرای بهتر بازی‌های جدید و بهبود عملکرد سیستم را در اختیار کاربران موبایل قرار دهد تا این کاربران برای انتشار نسخه جدیدی از سیستم‌عامل منتظر نمانند. اخیرا، اندروید نیز توانایی بروزرسانی اجزای سیستم‌عامل، مانند درایورها را دارد، اما کوالکام اولین شرکتی است که از این ویژگی استفاده خواهد کرد.

در این میان نباید از نقطه ضعف این ویژگی غافل شد. متاسفانه، کوالکام استفاده از این قابلیت را به تولیدکنندگان تلفن‌ها واگذار کرده است تا آن‌ها را در اختیار کاربران خود قرار دهند. این موضوع بدان معنی است که احتمال دارد آپدیت‌های تراشه گرافیک تلفن خود را به موقع دریافت کرده یا باید تا مدت‌ها منتظر ارایه آن توسط سازنده تلفن خود بمانید، زیرا شرکت‌های تولیدکننده اصلی قطعات (OEM) مسئول این کار خواهند بود و هیچ تضمینی برای انتشار به موقع آپدیت‌ها وجود نخواهد داشت.

بروزرسانی کوالکام برای تراشه‌های جدید اسنپدراگون 865 و 765 تا اوایل سال آینده میلادی منتشر می‌شود. تمامی تراشه‌‌های بعدی این شرکت از قابلیت آپدیت پشتیبانی خواهند کرد اما نرم‌ا‌فزار هیچ‌کدام از تراشه‌های فعلی بروزرسانی نمی‌شوند.

با این حال، این موضوع یک خبر خوب برای صاحبان تلفن‌های اندرویدی است. امیدواریم که سایر سازندگان تراشه‌های موبایل نیز قابلیت انتشار آپدیت درایور برای تراشه‌های خود را معرفی کنند. البته، تعداد کثیر تولیدکنندگان اصلی قطعات (OEM) برای تلفن‌ها مانعی برای انتشار آپدیت‌‌ها هستند و چگونگی عرضه آپدیت‌ها به این شرکت‌ها بستگی دارد.

منبع GSM Arena
ممکن است شما دوست داشته باشید