آموزش فعال سازی رمز دوم پویا بانک قرض الحسنه مهر ایران

اجباری شدن استفاده از رمز دوم پویا و یا همان رمز یکبار مصرف باعث شده تا مشتریان نظام بانکی کشور به دنبال آموزش‌هایی پیرامون فعال سازی این رمز در حساب بانکی خود باشند. فعال سازی رمز دوم پویا در بانک قرض الحسنه مهر ایران و بانک‌های مختلف تفاوت آن‌چنانی ندارد ولی به دلیل استفاده از بسترهای مختلف اینترنتی و همچنین اپلیکیشن‌های متفاوت تلفن همراه، حاوی نکاتی هستند که در سلسله مقالات آی‌تی‌رسان به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بانک قرض الحسنه مهر ایران سومین بانک اسلامی دنیاست که توانسته با استفاده از سازوکارهای مشخص بانکداری اسلامی، مشتریان زیادی را برای خود دست و پا کند و یکی از بانک‌های پرمشتری در کشورمان لقب بگیرد. از سوی دیگر بسیاری از نهادهای مالی از جمله بیمه دانا نیز از این بانک برای ارائه تسهیلات بیمه‌ای استفاده می‌کنند که طبیعتا نشان از مشتریان فراوان این بانک داشته و آموزش نحوه فعال سازی رمز دوم برای کارت‌های این بانک را توجیه و بیش از پیش می‌کند.

بانک قرض الحسنه مهر ایران

نکته مهم: توجه کنید که این مقاله صرفا برای بانک قرض الحسنه مهر ایران نوشته شده و بدیهی است که این بانک متفاوت از بانک مهر اقتصاد است.

یکی از سوالات مهمی که پیرامون رمز دوم پویا پرسیده می‌شود این است که این رمز چند ثانیه یا چند دقیقه اعتبار دارد؟ آیا هر رمز جدید با دریافت رمز بعدی از کار می‌افتد؟ در جواب این پرسش باید گفت که عمر هر رمز یک‌بار مصرف 60 ثانیه بوده و فارغ از اینکه شما از این رمز استفاده کنید یا نه، پس از 60 ثانیه از کار می‌افتد و باید اقدام به دریافت رمز جدید کنید.

طبق اطلاعیه بانک قرض الحسنه مهر ایران، دریافت رمز دوم پویا یا همان رمز یکبار مصرف هزینه‌ای برای مشتریان نداشته و هر گونه ارسال پیامک یا استفاده از اپلیکیشن این بانک، رایگان خواهد بود. بدیهی است در صورتی که شماره تلفن همراه شما به صورت صحیح در سامانه بانک قرض الحسنه مهر ایران وجود داشته باشد، امکان استفاده از روش‌های زیر برای فعال سازی رمز دوم پویا را خواهید داشت.

از دیگر نکات قابل ذکر در مورد رمز دوم پویای بانک قرض الحسنه مهر ایران این است که به همان مقداری است که در بالا ذکر شد و امکان استفاده در مدت زمان بالاتر وجود ندارد. بدیهی است در صورت دریافت رمز دوم و عدم استفاده از آن، بایستی برای خریدهای بعدی از رمز جدید استفاده کنید. این قابلیت که در همه بانک‌های کشور فعال شده، باعث می‌شود تا لو رفتن رمز دوم منجر به از دست رفتن حساب بانکی مشتریان نشود.

بانک قرض الحسنه مهر ایران

در صورتی که شماره تلفن همراه ثبت شده شما در سیستم بانک قرض الحسنه مهر ایران درست باشد، شما نیازی به مراجعه حضوری به بانک نخواهید داشت ولی در غیر این‌صورت و یا نیاز به تغییر شماره تلفن همراه، باید به شعب این بانک مراجعه کرده و نسبت به تغییر یا ثبت شماره تلفن همراه درست اقدام نمایید.

نحوه فعال سازی رمز دوم در بانک قرض  الحسنه مهر ایران چگونه است؟

این بانک برای مشتریان خود دو روش متفاوت پیشنهاد داده که اولین روش مراجعه به شعب این بانک است و دومین روش نیز مراجعه به اینترنت بانک است. طبیعتا برای مشتریان دارای دسترسی نت بانک، اقدام از این طریق بهترین راه خواهد بود.

نحوه فعال سازی رمز دوم پویا بدون مراجعه حضوری

اپلیکیشن اختصاصی بانک قرض الحسنه مهر ایران با نام “ارس” به کاربران این بانک ارائه شده که از طریق سایت رسمی این بانک قابل دسترسی و دانلود است.

1- ابتدا بایستی اپ ارس را از طریق سایت این بانک دانلود کنید. بدیهی است که باید اپلیکیشن مخصوص سیستم عامل گوشی خود را در این مرحله انتخاب نمایید.

2- وارد اینترنت بانک شوید.

بانک قرض الحسنه مهر ایران

3- وارد صفحه اول اینترنت بانک خود شوید و سپس در همان صفحه روی گزینه فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف کلیک کنید.

4- در صفحه بعد کارتی که قصد دارید رمز دوم را برایش فعال کنید، انتخاب نمایید.

5- یک کد QR به شما نمایش داده می‌شود که بایستی آن را از طریق اپلیکیشن اسکن کنید.

6- پس از نصب اپلیکیشن ارس، وارد اپلیکیشن شده و کارهای مقدماتی از جمله تعیین رمز عبور را انجام دهید.

7- پس از طی کردن مرحله ابتدایی، بایستی اسکنر را مقابل کد QR قرار دهید.

8- پس از اینکه فعال سازی اپلیکیشن با موفقیت انجام شد، رمزهای یکبار مصرف طی هر 60 ثانیه، تولید و در معرض دید شما قرار می‌گیرد. اپلیکیشن در هر بار فعال شدن، اقدام به تولید رمزهای 60 ثانیه‌ای می‌کند که در خریدهای اینترنتی شما قابل استفاده خواهد بود.

بانک قرض الحسنه مهر ایران

راهنمای مراحل نصب و استفاده از نرم افزار رمز دوم پویا (مراجعه حضوری)

در صورتی که به اینترنت بانک مهر دسترسی ندارید، باید به شعب این بانک مراجعه کنید و مراحل زیر را طی کنید.

1- با در دست داشتن کارت ملی خود، به یکی از شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران مراجعه کنید.

2- فرم درخواست فعال سازی رمز دوم پویا را پر کنید.

3- اپلیکیشن ارس را از طریق سایت این بانک دریافت کرده و سپس بر روی گوشی خود نصب کنید.

4- متصدی بانک یک برگه حاوی کد QR به شما می‌دهد که بایستی توسط اپلیکیشن اسکن کنید.

5- مراحل ابتدایی فعال سازی اپلیکیشن را انجام داده و سپس اسکنر اپ را باز کنید. کد پرینت شده را اسکن کنید و منتظر دریافت پیام تاییدیه باشید.

6- در مراحل فعال سازی اپلیکیشن، اینترنت خود را خاموش نکنید.

7- یک رمز 4 رقمی به شماره تلفن همراه ثبت شده در سیستم بانک ارسال می‌شود که باید در کادر نمایش داده شده وارد کنید.

8- یک پین کد دلخواه نیز در کادر پایین وارد نمایید و این کد را به خاطر بسپارید.

9- مراحل فعال سازی به اتمام رسیده و اپلیکیشن در هر بار فعال شدن، اقدام به تولید رمزهای 60 ثانیه‌ای می‌کند که در خریدهای اینترنتی شما قابل استفاده خواهد بود.

بانک قرض الحسنه مهر ایران

نکات مهمی که بایستی در بحث رمز دوم یکبار مصرف (OTP) به آن توجه کنید:

1- برای فعال‌سازی رمز دوم یکبار مصرف (OTP) اجباری به استفاده از اپلیکیشن نیست. حتی اگر مشکلی با اپلیکیشن ندارید و استفاده از پیامک را می‌پسندید، امکان این انتخاب را خواهید داشت.

2- در صورتی که به شعبه بانک مراجعه کردید و کارمند بانک شما را مجبور به نصب اپلیکیشن کرد، امکان شکایت خواهید داشت چرا که نظام بانکی موظف به فعال‌سازی نسخه پیامکی برای همه مشتریان در صورت نیاز خواهد بود.

3- برای فعال‌سازی رمز دوم پویا به هیچ فرد حقیقی و حقوقی اعتماد نکنید. فعال‌سازی این رمز نه نیاز به واسطه دارد و نه نیاز به دانش فنی عجیبی! حتی اگر اطلاعات کافی ندارید، به شعبه بانک مراجعه کنید. کارمندان بانک موظف به راهنمایی و فعال‌سازی این رمز برای شما هستند.

4- هزینه استفاده از رمز دوم پویا روی قبض موبایل شما نیز لحاظ نخواهد شد و به شایعات موجود در این زمینه توجه نکنید.

نکته بسیار مهم در فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف (OTP)

به هیچ اپلیکیشن رمز دوم ساز و… اعتنا نکنید و به طور کلی بدانید که هیچ روشی غیر از روش‌های اعلامی برای دریافت رمز دوم وجود ندارد. در صورتی که به هر دلیلی اطلاعات بانکی‌تان لو رفت، کافی است سریعا یک رمز جدید از اپلیکیشن یا سامانه پیامکی دریافت کنید و از خالی شدن حسابتان جلوگیری نمایید.

بانک قرض الحسنه مهر ایران

نحوه استفاده از رمز دوم دریافتی از اپلیکیشن ارس چگونه است؟

در صورتی که قصد خرید اینترنتی و یا قصد استفاده از خدمات USSD را داشتید، وارد اپلیکیشن ارس شده و رمز صادر شده را کپی کنید. این رمز را در خرید اینترنتی یا خرید از طریق کد USSD استفاده کرده و به دلیل یکبار مصرف بودن یا اعتبار اندکش، به هر کسی که دوست داشتید، اعلام کنید چرا که دیگر کار نخواهد کرد.

فعال سازی رمز دوم پیامکی بانک قرض الحسنه مهر ایران

در حال حاضر اطلاعاتی از این روش فعال سازی وجود نداشته ولی به نظر می‌رسد که تا پایان دی ماه، این روش استفاده نیز فعال شده و در دسترس مشتریان این بانک قرار خواهد گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
5 دیدگاه
 1. رضا می گوید

  نوشتین بدونحضور به بانک
  آخه چند نفر اینترنت بانک دارند مگه???!!!
  چرا مثل بقیه ها بانک ها با عابربانک انجام نمیشه؟!!

  ۲
  ۱
 2. مهم نیست می گوید

  انقدر کارمندای بانک مهر شعبه تنکابن بی اخلاق و کار نکن هستن که حتی برای فعال کردن پیامک نمیرم شعبه. این فقط نظر من نیست. میری پیش رئیس شعبه از کارمندای بی مصرفش شکایت کنی به آدم حمله میکنه. تا حقوق نا رو میریزن درجا انتقال میدیم به کارتای دیگه. واقعا جای تاسف داره

  ۱۶
 3. مرتضی ستارپور می گوید

  با سلام. اگرمانخواهیم رمزشصت ثانیه‌ای بگیریم چکاربایدبکنیم. مگه مثل بانگ های دیگه نمیشه با رمز اول ودوم کارکرد.یعنی چه که هرشصت ثانیه رمزیکبارمصرف میدیدماخودمون تواین کشوریکبارمصرف شدیم دیگه راحتمون بزارید بحدکافی بدبختی وفلاکت داریم وحونمون به لب رسیده. بانک شماهم که هرجایی شعبه نداره

  ۲۸
  ۸
  1. محمدرضا می گوید

   سلام داداش گلم
   اگ خدا نکرده تو این وضعیت اشفته بازار ک دایم حسابای ملت رو هک میکنن یکی خدانکرده حسابمتو هک کنه چی میشه؟

   ۲
 4. حمید می گوید

  س.خیلی خوبه پویا

  ۶
  ۹

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم