زمانبندی واکسیناسیون کرونا در ایران مشخصص شد: زمان، تعداد و اولویت‌های واکسن کرونا

همانطور که می‌دانید از روز سه‌شنبه بیست و یکم بهمن ماه سال جاری، واکسیناسیون سراسری علیه ویروس کرونا در کشور آغاز شد، در حال حاضر تنها واکسن کرونا موجود در کشور واکسن ساخت کشور روسیه موسوم به اسپوتنیک‌وی است که دو محموله از آن وارد کشور شده، اولویت واکسیناسیون در ایران، کادر درمانی به ویژه کادر بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها هستند.

از طرفی دو واکسن ایرانی برکت ساخته ستاد اجرایی فرمان ایران و کوو پارس ساخته موسسه رازی، به مرحله آزمایش بالینی رسیده‌اند، فاز یک تست انسانی واکسن برکت با تزریق دو مرحله واکسن بر روی 56 نفر به پایان رسید و مراحل تست انسانی واکسن کوو پارس نیز با تست بر روی 133 نفر طی روزهای آینده آغاز خواهد شد.

به این ترتیب نمی‌توان انتظار داشت تا واکسن‌های ایرانی کرونا تا چند ماه آینده به صورت تجاری تولید شوند و به همین دلیل واردات واکسن از کوواکس، روسیه، چین و هند در حال پیگیری است. همانطور که گفته شد واکسیناسیون سراسری ویروس کرونا از بیست و یکم بهمن آغاز شده و طی 4 فاز تا زمستان آینده انجام خواهد شد.

فاز اول زمانبندی واکسیناسیون کرونا: این فاز اواخر بهمن سال جاری آغاز شده و تا اوایل بهار سال 1400 ادامه پیدا می‌کند، در این فاز 1.3 میلیون نفر واکسیناسیون می‌شوند، اولویت واکسن در این فاز کارکنان بهداشت، کادر درمان و افراد گروه پر خطر شامل سالمندان در مراکز نگه‌داری، معلولان جسمی و حرکتی و جانبازان می‌شوند.

فاز دوم زمانبندی واکسیناسیون کرونا: فاز دوم در فروردین سال 1400 آغاز شده و تا تیر 1400 ادامه پیدا می‌کند، در این فاز 12 میلیون ایرانی واکسیناسیون خواهند شد، در فاز دوم واکسن به تمامی افراد بالای 65 سال، افراد میان 16 تا 65 سال دارای حداقل یک بیماری زمینه‌ای، شاغلین در محیط‌های پرجمعیت و افرادی که بیشترین تماس با مردم را دارند واکسن تزریق می‌شود.

فاز سوم زمانبندی واکسیناسیون کرونا: فاز سوم از مرداد سال 1400 آغاز شده و تا آذر 1400 ادامه پیدا می‌کند، در این فاز 29 میلیون نفر واکسیناسیون می‌شوند، اولویت واکسن در این فاز، افراد ساکن در مراکز تجمعی، افراد 55 تا 65 سال بدون بیماری زمینه‌ای و افراد شاغل در خدمات ضروری خواهد بود.

فاز چهارم زمانبندی واکسیناسیون کرونا: سرانجام فاز نهایی تزریق واکسن کرونا از ابتدای زمستان سال 1400 آغاز خواهد شد، در این فاز تمامی افراد باقی مانده و عموم مردم بدون اولویت، واکسیناسیون خواهند شد.

بر همین اساس، 16 میلیون دوز واکسن از طریق کوواکس، 25 میلیون واکسن کرونا از طریق واردات و 25 میلیون دوز واکسن از طریق تولید در داخل کشور تامین خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. Reza می گوید

  اولش گفتن تا اخر تابستون همه واکسینه میشن بعدش شد اواخر پاییز حالا رفت تا زمستون
  تا جمعیت ایرانو نصف نکنن ول کن نیستن

  موافقم ۲
 2. farzad می گوید

  پس وقتی نوبیت به عموم مردم رسید دیگه واکسن داخلی که همون ترکیب روغن بنفشه هست رو بهمون میدن
  من که واکسن نمیزنم

  موافقم ۲

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان