کامپیوترهای مک اپل مجهز به پردازنده اینتل از سیستم‌عامل ویندوز 11 پشتیبانی نمی‌کنند!

کمپانی مایکروسافت اخیرا از سیستم‌عامل ویندوز 11 رونمایی کرد. به‌نظر می‌رسد که این پلتفرم با مجموعه‌ای از تغییرات در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. با این‌حال چنان‌چه جزو کاربران کامپیوترهای مک هستید و قصد دارید آن‌را روی سیستم خود نصب کنید؛ در این‌صورت متاسفانه چندان خوش‌شانس نیستید. در واقع روی کلام با کلیه کاربرانی است که از کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کنند.

دلیل چنین پدیده‌ای این است که برخی کاربران فعلی ویندوز 10 متوجه شده‌اند که فعال‌سازی مشخصه TPM 2.0 روی کامپیوترها یکی از مخفی‌ترین الزامات ویندوز 11 به‌شمار می‌رود. دلیل عدم پشتیبانی رسمی از کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌های اینتل این است که شرکت اپل هرگز قابلیت پشتیبانی از TPM 2.0 را ارائه نداده است. بنابراین چنان‌چه مایل به اجرای ابزاری جهت بررسی سازگاری بوده باشید؛ در این‌صورت با پیام عدم امکان اجرای ویندوز 11 روی کامپیوتر خود مواجه خواهید شد.

بر اساس برخی گمانه‌زنی‌ها شرکت اپل با انتشار یک به‌روزرسانی فریم‌ور می‌تواند قابلیت پشتیبانی از TPM 2.0 را فعال نماید. اما اکنون پرسش اساسی این است که چرا آن‌ها چنین اقدامی را انجام نمی‌دهند؟ بی‌تردید اپل به‌دنبال تقویت جایگاه تراشه‌های بومی و اکوسیستم خود در آینده است. در حال حاضر شرکت مایکروسافت نسخه ARM ویندوز 10 را به مصرف‌کنندگان نمی‌فروشد؛ لذا حتی کاربران قادر به اجرای این سیستم‌عامل روی کامپیوترهای مجهز به تراشه M1 اپل نیز نخواهند بود.

در آینده کاربران احتمالا با استفاده از نوعی ماشین مجازی قادر به اجرای ویندوز 11 روی کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده اینتل خواهند بود. اما چنان‌چه به ارائه پشتیبانی رسمی از Boot Camp امیدوار هستید؛ در این‌صورت بایستی بدانید که تحقق این سناریو بعید به‌نظر می‌رسد.

منبع Ubergizmo
ممکن است شما دوست داشته باشید