مجوز ارشاد بی‌اعتبار شد؛ ساخت سریال برای شبکه خانگی تنها با مجوز ساترا ممکن است

طبق اعلام وحید فرهمند، قائم مقام رییس و معاون امور حقوقی ساترا، دیگر مجوز وزارت ارشاد برای پخش فیلم و سریال در شبکه خانگی اعتبار ندارد.

به تازگی مجوز پخش برنامه‌های مختلف همچون فیلم، ‌سریال و تاک شو‌ها به طور کامل توسط ساترا تحت نظارت صدا و سیما صادر می‌شود و سریال زخم کاری ساخته محمد حسین مهدویان، اولین سریالی بود که به طور رسمی با مجوز ساترا، حق پخش در شبکه خانگی را دریافت کرد.

این اتفاق حواشی بسیاری را به همراه داشت، بسیاری از کارگردانان و هنرمندان نسبت به سانسورهای ساترا انتقاد داشتند، حتی مهدویان در نامه‌ای اعتراضی، سیاست‌ها و ممیزی‌های ساترا را غیر منطقی خواند و مدیران این سازمان را بی‌تدبیر و بانی کوچ هنرمندان به خارج از کشور خطاب کرد.

حال قائم مقام رییس و معاون امور حقوقی ساترا در مصاحبه‌ای در خصوص عدم اعتبار مجوز ارشاد برای پخش برنامه‌ها در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر گفت: ساترا از سال گذشته به حوزه تنظیم‌گری رسانه‌های فراگیر ورود پیدا کرده و برنامه‌های مختلف پس از دریافت مجوز وزارت ارشاد، باید تاییدیه ساترا را نیز دریافت می‌کردند. این اتفاق از زمستان سال گذشته و همزمان با پخش سریال قورباغه صورت گرفت، هرچند ما به دلیل کسب مجوز ارشاد و تبلیغات گسترده در سطح شهر، تنها کاری که توانستیم انجام دهیم، ایجاد رده‌بندی برای این سریال بود.

فرهمند ادامه داد: برخی سریال‌‎ها با یک منطق فکری تولید می‌شود که نمی‌توان آن را با هنجارهای فکری و فرهنگی خودمان تطبیق دهیم، چرا که مثلا خشونت افراطی، استعمال دخانیات یا مواردی از این دست نه تنها در یک پلاس، بلکه در کل سریال نمود پیدا می‌کند و در صورت اصلاح، سیر داستان دگرگون می‌شود.

وی با انتقاد به نحوه صدور مجوز از سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: من به همکارانم در بخش‌های مختلف احترام می‌گذارم ولی نمی‌فهمم وزارت ارشاد برای صدور مجوز چه مواردی را مد نظر می‌گیرد. مورد‌هایی را داشته‌ایم که یک اثر بدون فیلمنامه مجوز دریافت کرده یا فردی در خصوص یک موضوع مجوز گرفته اما بعدها موضوع داستان و مجوز را تغییر داده است.

معاون امور حقوقی ساترا در مورد صدور مجوزها توسط ساترا اعلام کرد: مجموع این اتفاقات باعث شد که ورود محتوایی داشته باشیم و در قانون بودجه کشور نیز صلاحیت نظارت بر محتوا به صورت انحصاری صدا و سیما داده شد که در قالب ساترا باید اجرایی شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. سهند می گوید

    بدبخت شدیم دیگه هیچ فیلمی مجوز نمیگیره

  2. هادی می گوید

    بالخره کار خودشونو کردن
    دیگه سانسور به اوج میرسه

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان