فروش اسمارت‌فون‌های رده بالا طی سال 2021 به بالاترین رکورد تاریخی رسید

علیرغم وجود مشکلات متعدد در بازار و افزایش قیمت گوشی‌های هوشمند، فروش دستگاه‌های رده بالا طی سال میلادی گذشته به‌طور پیوسته افزایش یافت. بر اساس اعلام تحلیل‌گران موسسه تحقیقاتی Counterpoint Research فروش این هندست‌ها طی سال 2021 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل رشد 24 درصدی را تجربه کرد.

موضوع جالب‌توجه اینکه رشد فروش دستگاه‌های ممتاز در مقایسه با سایر مدل‌ها محسوس‌تر و معادل با 7 درصد بود. اسمارت‌فون‌های برتر، رکورد فروش جدیدی را به نام خود ثبت کردند. این دستگاه‌ها 27 درصد از فروش جهانی را به خود اختصاص دادند. این موضوع بدان معناست که از هر 4 اسمارت‌فون فروخته شده طی سال 2021 یکی از آنها جزو طبقه ممتاز بوده است.

افزایش میزان تقاضا برای اسمارت‌فون‌های 5G در اقتصادهای پیشرفته جهان از جمله دلایل این روند به‌شمار می‌رود. شرکت‌هایی مانند ویوو، اوپو، شیائومی و اپل مشخصا موفق به افزایش چشمگیر فروش محصولات خود در کشورهای چین و اروپای غربی شدند. این شرکت‌ها موفق به تسخیر فضای آزاد شده در بازار پس از خروج هواوی شدند.

تارون پاتاک؛ مدیر تحقیقاتی در رابطه با رشد بازار اسمارت‌فون‌های ممتاز طی سال 2021 گفت: “رشد بازار محصولات ممتاز طی سال 2021 مدیون ترکیبی از چندین عامل مختلف نظیر تقاضای جایگزینی، استراتژی‌های شرکت‌های تولیدکننده و پویایی زنجیره تامین است. همچنین ارتقاء هندست به مدل‌های ممتاز مقرون‌به‌صرفه در اقتصادهای نوظهور و تقاضای جایگزینی برای دستگاه‌های 5G در اقتصادهای پیشرفته دنیا موجب رشد فروش اسمارت‌فون‌های رده بالا شده است.

در این میان برخی تولیدکنندگان شامل اپل، اوپو، ویوو و شیائومی از حضور کمرنگ هواوی در بازار بهره‌برداری کرده و مشخصا موفق به افزایش فروش هندست‌های خود در بازارهای چین و اروپای غربی و نهایتا افزایش فروش گوشی‌های ممتاز در جهان شدند.

در میان مشکلات زنجیره تامین، شرکت‌های تولیدکننده نیز با هدف دستیابی به حاشیه درآمد و سودآوری بیش‌تر، عرضه دستگاه‌های رده بالا را در اولویت خود قرار دادند. نرخ رشد فروش گوشی‌های ممتاز طی سال 2021 اندکی بیش‌تر بود؛ چرا که برنامه‌های فروش و عرضه هندست‌ها طی سال 2020 تا حدودی تحت تاثیر شیوع بیماری کووید 19 قرار داشت.

مطابق پیش‌بینی‌ها در زمینه فروش هندست‌های رده‌ بالا، شرکت اپل کماکان پیشتاز بوده و کنترل 60 درصد از بازار محصولات ممتاز را در اختیار دارد. این موفقیت مدیون فروش مطلوب گوشی‌های سری آی‌فون 12 و آی‌فون‌ 13 است. تحلیل‌گران مشخصا خاطرنشان می‌کنند که غول کوپرتینویی در 3 ماهه چهارم سال گذشته موفق به ثبت رکورد جدید فروش در بازار چین شد.

سامسونگ با رشد 6 درصدی سهم خود از این بازار موفق به کسب جایگاه دوم در برخی مناطق شد. دستگاه‌های سری گلکسی S21 فروش بسیار مناسبی را تجربه کردند. اما توقف عرضه سری گلکسی نوت و عرضه دیرهنگام گلکسی S21 FE به بازار مانع از ثبت بهترین عملکرد ممکن توسط سامسونگ شد.

رکورد بیش‌ترین رشد فروش در بخش اسمارت‌فون‌های ممتاز بازار طی سال 2021 متعلق به برندهای اوپو و ویوو است. فروش سالیانه این شرکت‌ها در مقایسه با سال قبل به‌ترتیب 116 و 103 درصد افزایش یافت. رشد اوپو مدیون فعالیت این برند در بازار اروپا است؛ در حالی‌که روند رشد ویوو از حضور این برند در بازار چین و جنوب‌شرقی آسیا ناشی می‌شود.

وارون میشرا؛ تحلیل‌گر ارشد در رابطه با چشم‌انداز بازار محصولات ممتاز گفت: “تقاضا برای تعویض هندست‌ها در تمامی بازارها طی زمان‌های آینده موجب ادامه روند رشد بازار محصولات ممتاز خواهد شد. بدین‌ترتیب نرخ رشد این حوزه از نرخ رشد بازار جهانی گوشی‌های هوشمند پیشی خواهد گرفت.

پایگاه مستحکم کاربران هواوی در چین که به چرخه جایگزینی هندست‌های خود نزدیک می‌شوند؛ فرصت بزرگ دیگری را در اختیار شرکت‌های تولیدکننده قرار می‌دهد. رقابت در بخش هندست‌های ممتاز بازار چین بسیار فشرده بوده است؛ اما موفقیت هواوی در حفظ جایگاه دوم خود طی سال 2021 نشان‌دهنده وجود فرصتی بزرگ برای سایر شرکت‌ها طی زمان‌های آینده است. بعلاوه عرضه دستگاه‌های تاشو با قیمت‌گذاری ارزان‌تر نسبت به گذشته موجب رشد مضاعف بازار گجت‌های ممتاز خواهد شد. سامسونگ گوشی‌های تاشو را به‌عنوان بازاری مناسب معرفی کرده است.  عرضه یک اسمارت‌فون تاشو توسط اپل نشانه‌ای از انسجام بالای این فناوری و رشد هرچه بیش‌تر آن خواهد بود.

منبع Gizchina
ممکن است شما دوست داشته باشید
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان