مقایسه دوربین 6 پرچمدار: اکسپریا Z3، آی‌فون 6، نوت 4، ال‌جی G3، اچ‌تی‌سی M8‌ و هواوی P7 (به‌روز شد)

camera-phones3

دوربین عکاسی، یکی از بخش‌های بسیار مهم در بین گوشی‌های امروزی محسوب می‌شود، جایی که کمپانی‌های مختلف سعی می‌کنند تا با انواع روش‌های فنی و تبلیغاتی، خود را نسبت به رقبا برتر نشان بدهند.

حال به این بهانه، ما بر آن شدیم تا از 6 پرچم‌دار این روزهای بازار از 6 سازنده مختلف دعوت به عمل بیاوریم تا ضمن حضور در جمع صمیمی ما، در 10 قسمت مختلف، توانایی دوربین خودشان را با سایرین به نمایش بگذارند. خب این 6 گوشی چه مدل‌هایی هستند؟ واقعا نمی‌دانید؟ مگر تیتر را نخوانده‌اید!

از اپل مغرور، ما آی‌فون 6 با دوربین 8 مگاپیکسلی (با فلاش دوگانه LED) و دوربین جلویی 1.2 مگاپیکسلی دعوت کردیم که حداقل در اعداد و ارقام پیکسل‌ها، چنین غروری برای آن پسندیده به نظر نمی‌رسد!

از کمپانی اچ‌تی‌سی سر به زیر، ما مدل آهنین موسوم به اچ‌تی‌سی وان M8 با دوربین اولترا پیکسل (به ادعای خود سازنده البته!) که دارای دو لنز 4 مگاپیکسلی است و برای عکاسی، فقط یکی از آن‌ها کار می‌کند (با فلاش دوگانه LED) به همراه دوربین جلویی 5 مگاپیکسلی (تنها مدلی که دوربین جلویی آن از پشتی‌اش، مگاپیکسل بالاتری دارد) را به جمع خودمان افزودیم.

از ال‌جی مهربان، پرچمدار خاص آن یعنی G3 را وارد آزمایشگاه کردیم. گوشی هوشمندی که مجهز به دوربین 13 مگاپیکسلی (با فلاش دوگانه LED)، فوکوس لیزری و دوربین جلویی 2.1 مگاپیکسلی بود.

از سامسونگ زرنگ، آخرین فبلت این کمپانی یعنی گلکسی نوت4 با نوار فلزی و هیبت بزرگش را به گروه‌مان اضافه کردیم تا با دوربین 16 مگاپیکسلی (با تک فلاش LED) و دوربین جلویی 3.7 مگاپیکسلی‌اش، برای ما هنرنمایی کند.

از سونی دوست داشتنی، اکسپریا Z3 مهمان ما بود تا بلکه به لطف دوربین 20.7 مگاپیکسلی که بالاترین تعداد پیکسل را در بین مدل‌های اندرویدی دارید (با تک فلاش LED) و دوربین جلویی 2.2 مگاپیکسلی، تصاویر خاطره انگیزی را شکار کند.

از هواوی با اعتماد به نفس، گوشی ظریف اسند P7 کاندیدای حضور شد تا به همراه دوربین 13 مگاپیکسلی (با تک فلاش LED) و دوربین جلویی 8 مگاپیکسلی، توانایی‌های این کمپانی پر توان چینی را به رخ رقبا بکشد.

camera-phones4

چگونه مسابقه می‌دهند؟!

داوران ما 10 قسمت مختلف را برای رویارویی این زیبارویان (واقعا همه زیبا هستند؟!) در نظر گرفتند. برای آنکه گوشی پیروز در هر مرحله مشخص شود، در انتهای هر بخش یک فرم نظر سنجی گذاشته شد تا آنکه عکاس بهتری بود، یک رای به حسابش ریخته شود! از آنجایی که داوران، به رای برخی از کاربران به دیده تردید می‌نگریستند و نگران بودند که آن‌ها بدون دقت کافی به کیفیت عکس، به نام گوشی محبوب‌شان رای بدهند، تمام اسم‌ها را داخل یک گوی ریخته و به هر مدل نامی دیگر بخشیدند! البته این اسامی جدید بسیار ساده هستند: A – B – C – D – E – F‌ که در بالای هر تصویر، درج شده است.

پس از یک هفته رای گیری پرده‌ها خواهد افتاد و نام واقعی گوشی‌ها نمایان می‌شود (و البته نظرسنجی هم بسته می‌شود).

به روز رسانی: سرانجام روز موعود رسید و نام گوشی‌ها اعلام می‌شود تا ببینید که تا چه میزان حدس شما در یافتن بهترین عکاس، صحیح بوده است (در نظرسنجی نیز نام گوشی‌ها قرار داده شد). در پایان مطلب، سه گوشی برتر که بیشترین رای را از جانب کاربران دریافت کرده‌اند، عنوان خواهد شد.

گوشی A: ال‌جی G3
گوشی B: آی‌فون 6
گوشی C: اچ‌تی‌سی وان M8
گوشی D: سامسونگ گلکسی نوت4
گوشی E: هواوی P7
گوشی F: سونی اکسپریا Z3

در تمام مراحل این آزمایش، تلاش کردیم تا شرایط برای همه مدل‌ها یکسان بوده و حالتی که در آن گوشی‌ها بهترین عکس خودشان را گرفته‌اند، انتخاب کنیم. پس در این 10 مرحله ما را یاری کنید تا ببینیم که به راستی، کدام مدل عملکرد بهتری دارد و تندیس طلایی بهترین عکاس آی‌تی‌رسان را از آن خود خواهد کرد.

شات اول: محیط باز با نور کافی

در مرحله نخست از 6 قهرمان خود خواستیم تا در یک محیط باز و زیر نور آفتاب، از محیطی گسترده عکس بگیرند. بدیهی است که در چنین شرایطی که نور هم به وفور وجود دارد، گوشی‌ها بایستی بهترین تصاویر را گرفته و عاری از هر نویزی باشند.

Sample1-ITresan

[polldaddy poll=8411377]

شات دوم: نگاه مستقیم به آفتاب

از آنجایی که مرحله نخست خیلی ساده بود، گوشی‌ها را به یک چالش جدی‌تر دعوت کردیم. بدین ترتیب که لنزهای آن‌ها را مستقیم به آفتاب دوخته و توانای‌شان را در نشان دادن چنین منبع نور بزرگی سنجیدیم.

Sample3-ITresan

[polldaddy poll=8411379]

شات سوم: تصویر گل

عکاسی از یک گل خوش بر و رو از فاصله‌ای نزدیک و در زیر نور کافی، سومین قسمت رقابت بود و بایستی دید کدامیک در نشان دادن رنگ قرمز این گل و سایه روشن گلبرگ‌ها بهتر عمل کرده است.

Sample2-ITresan

[polldaddy poll=8411380]

شات چهارم: نور معمولی اتاق

گوشی‌های قهرمان ما در این بخش از یاری آفتاب به صورت مستقیم محروم شدند اما در اتاقی با نور متوسط که همچنان از کمک غیر مستقیم نور خورشید بهره می‌برد، شروع به عکاسی از سوژه‌ای ثابت کردند.

Sample4-ITresan

[polldaddy poll=8411381]

شات پنجم: اتاق با نور کم و بدون فلاش

این بار شرایط را برای هنرمندان خودمان باز کمی سخت‌تر کردیم و در حالی‌که گرسنه هم به نظر می‌رسیدند، یک سبد میوه را در محیطی نسبتا تاریک قرار داده و از آن‌ها خواستیم که بدون کمک فلاش، از این سوژه خوشمزه عکس بیندازند.

Sample5-ITresan

[polldaddy poll=8411382]

شات ششم: اتاق با نور کم و با فلاش

از آنجایی که برخی از گوشی‌ها اعتراض می‌کردند ما نفهمیدیم از چی عکس گرفتیم، این بار اجازه دادیم تا از نور فلاش به منظور بهره گیری بهتر از رنگ و بوی سوژه استفاده کنند. اما نور فلاش آن‌ها، توانسته سوژه را به صورت طبیعی نشان دهد؟

Sample6-ITresan

[polldaddy poll=8411383]

شات هفتم: شب

وقتی که شما با محیطی گسترده از شهر که هنگام شب بوده و در دل تاریکی قرار دارید، روبه‌رو شوید، فلاش‌های کوچک گوشی‌ها هیچ کمکی به روشنایی محیط بدین بزرگی نخواهند کرد. در این شرایط، کدام مدل بهتر عکس گرفته است؟

Sample7-ITresan

[polldaddy poll=8411384]

شات هشتم: عکس سلفی

نوبتی هم باشد، این بار به عکاسی سلفی می‌رسیم، جایی که دوربین‌های جلویی بایستی هنرنمایی خودشان را از چهره یکی از داوران ما که مجبورش کردیم به جلوی دوربین برود، نشان دهند. تصویر پس زمینه هم نسبتا روشن انتخاب شد تا کار این پرچمداران کمی دشوارتر شود.

Sample10-ITresan

[polldaddy poll=8411385]

شات نهم: HDR

تمام مدل‌ها توانایی عکس‌برداری HDR را داشتند و به همین خاطر یک سوژه با بک گراند روشن و جزئیات نسبتا زیاد را برگزیدیم تا ببینیم با HDR روشن، کدام گوشی می‌تواند نسبت کنتراست را به خوبی رعایت کرده و تعادل نوری سوژه نزدیک و دور را به درستی نمایش دهد.

Sample8-ITresan

[polldaddy poll=8411389]

شات دهم: زوم

دوربین‌های این پرچمداران از میزان مگاپیکسل مشابهی بهره نمی‌گرفتند، اما از آنجایی که زوم بر روی عکس‌ها برای بسیاری از کاربران مهم است، در آخرین مرحله اقدام به تعیین توانایی آن‌ها در چنین امر مهمی کردیم. یک تابلو در دور دست‌ها که عنوان بانک مهر اقتصاد بر رویش نقش بسته بود (اسپانسر ما نیست‌ها!)، برگزیدیم و آن را برای‌تان بزرگ‌نمایی کردیم تا ببینید کدام گوشی جزئیات بهتری را به نمایش در آورده است.

Sample9-ITresan

[polldaddy poll=8411390]

کلام آخر

امیدواریم این 10 مرحله مقایسه بتواند در انتخاب برترین دوربین بین این پرچمداران بزرگ بازار شما را راهنمایی کند. از امروز تا هفته دیگر همین موقع، شما می‌توانید در نظر سنجی شرکت کنید و پس از پایان یافتن این زمان، نام گوشی‌ها مشخص شده و به جای حروف انگلیسی در فرم نظرسنجی قرار می‌گیرند و شما خواهید دانست کدام مدل، به راستی عملکرد بهتری داشته است.

camera-phones2

 

به روز رسانی: پس از یک هفته نظرسنجی و چندین هزار آرایی که به صندوق‌های رای ریخته شد، نظر شما درباره انتخاب برترین عکاسان به شرح زیر است. توجه داشته باشید که در این مدل از نمره دهی، مدلی که در هر مرحله (از 10 شات بالا) حایز بیشترین آرا شده باشد، امتیاز 6 را کسب کرده، مدل دوم امتیاز 5‌ و به همین ترتیب تا پایان که گوشی آخر تنها 1 امتیاز به دست آورده است.

عکاس با مدال طلایی آی‌تی‌رسان: آی‌فون6 با کسب 46 امتیاز

عکاس با مدال نقره‌ای آی‌تی‌رسان: ال‌جی G3 با کسب 40 امتیاز

عکاس با مدال برنزی آی‌تی‌رسان: سونی اکسپریا Z3 با کسب 37 امتیاز

ممکن است شما دوست داشته باشید
161 دیدگاه
 1. سینا مرادی کرندی می گوید

  امتون شروور میگین ایفون ا همه بهتره به ۳ دلیل ۱ همه ای شرکت ها دارن ازش تقلید میکنن.۲ منعلق به امریکاست و هرچیزی از امریکا باشه از همه بهتره.۳ دو سه سال یه بار گوشی بیرون میزنه و باتمام تواناییش کار میکنه مثل بقیه ی شرکت ها میست ماهی یه گوشی بزنه در ضمن بیشترین تحمل ضربه و وزن میان همه ای گوشی ها رو هم داره

  1. MAMAD ALISH می گوید

   خیلی شر و ور میگی حالا چون مال امریکاست دیگه حتما بهتره؟ بعدش آیفون خودش طراحیشو از اچ تی سی تقلید کرده…. یه دکتر برو حتما

 2. ده هزار سال با سونی می گوید

  عزیزان دل دوربین آیفونم سونی میزنه یعنی باز شرکت سونی اوله ولی در کل به نظر من z3بهتر بود

 3. حمید می گوید

  بابا
  جمعش کنین من جی ۳ دارم بهترین عکس میگیره مخصوصا تو شب

 4. فرهاد می گوید

  درسته که one m8 دوربینش چندان تعریفی نداره ولی اگه به پیکسل دوربین ها توجه کنید این گوشی با ۴ مگا پیکسل این عکس ها رو گرفته.

 5. محمد شاهين می گوید

  خیلی مقایسه ی متفاوتی بود ممنون. من سایتهای زیادی رو دیدم از مقایسه دوربین گوشیها ولی این یه مقایسه واقعی وعادلانه بود. ولی کلا وقتی دو گوشی دستتون میگیرید و دوربینشونو مقایسه میکنید اول از سوژه ای عکس بگیرید بعد هر دو عکسو رو یکی از گوشیها نمایش بدید تا تفاوت صفحه نمایش باعث نشه فکر کنید دوربین ها فرق داشته. بخصوص وقتی دارید با دوربین گوشیهای سامسونگ مقایسه میکنید چون گوشیای سامسونگ دارای صفحه AMOLED هستن و غلظت رنگشون زیادتره و هر کی میبینه میگه از همه بهتره. ولی اگه از یه سوژه ی خیلی نزدیک هم مقایسه میکردید هم خوب بود تا معلوم بشه کدوم دوربین جزئیات رو بهتر و بیشتر نمایش میده. ولی متاسفانه تو رای گیری کمتر به جزئیات دوربین ها توجه شده بود مث شات چهارم که P7 فقط روشن تر بود درحالی که اولیه ینی G3 هم رنگش متناسب بود هم جزئیات. ولی تعجب میکنم تو شات ششم که با نور فلش عکس گرفته شده بود اینکه Z3 باوجود یه فلش یگانه نور بیشتری رو از G3 و iphone 6 که فلش دوتایی گرفته بود. ولی باوجود تمام اینها مقایسه ی خیلی خوبی بود.

 6. امیر می گوید

  یه سوال دوربین M8 درحد S4یا Z1 هست لطفا کسی که این موبایل رو داره جواب بده کسه دیگه ای جواب نده در ظمن M8EYE بخرم دوربینش بهتره یاM8چوم توی یک مقایسه دیدم M8 بهتره ممنون

 7. nice girl می گوید

  خودتون که نوشتید هر عکس مال کدوم گوشیه…پس چرا هیشکی تشخیص نمیده؟؟؟ همه حدس میزنن…!!!

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   روزهای ابتدایی گوشی ها مشخص نبود و مردم رای میدادن که بدون تعصب باشه و به اون چیزی که می بینن رای بدن نه برند
   بعد از چند روز هم گوشی ها مشخص شد

  2. mehran می گوید

   یعنی اخر مخی واقعا حق دخترها تو جامعه پایمال شده .خخخخ

 8. مجتبی می گوید

  درست اینجا فقط بحث دوربین بود اما فقط دوربین ملاک نیس
  ضخامت،وزن،شکل و…. گوشی هاهم مهمن.
  من به شخصه پی ۷دارم اما دلیل انتخابم تنهادوربین پی۷نبود…ضخامت وشکل زیبا وسایر کاربردهاش منو به خریدنش تشویق کرد
  درضمن این مقایسه خیلی ناعادلانست
  گوشی ۸۰۰ هزارتومنی رو با گوشی ۳میلیون تومنی مقایسه میکنید؟
  هــــــرکه بامش بیش برفش بیشـــــــــتر

 9. حمید می گوید

  به ندرت میشه مقایسه ای اینطوری پیدا کرد !!
  متاسفانه بقیه سایت ها گوشی رو اپدیت نرم افزار نمیکنن یا با یک سری کار های بیمعنی باعث میشن عکس های یک گوشی فوق حرفه ای و یک گوشی درحد دوربین های عصرقاجار بیافته

  لطفا و حتما مقایسه جدید با گوشی های جدید بزارید
  میخوام قدرت ایفون ۶ (که فعلا فک همه رو تو بقیه سایت ها زده) رو مقابلشون ببینم

 10. نصرت الله می گوید

  سلام به همه دوستان من میگویم که سونی زی ۳ از همه بهتر است. هر که با من موافق است فقط بگوید (F ).

 11. صادق می گوید

  فقط نوت۴

 12. سامان می گوید

  من تو یه سایت خارجی باز این مقایسه رو دیدم در مورد عکاسی این مدل گوشی ها. رقابت اصلی بین ایفون و الجی هستش. چند سال دیگه ابر قدر تلفن های همراه کلا دست الجی میفته نه اینکه بی رقیب بشه . الان دومه ولی اول میشه. چشم برامون گذاشتن مقایسه ها رو ببینیم بد و خوب رو ببینیم. سونی که فقط روش نمیشه دوربینش که رنگ قرمزو بنفش کنه ماس مالی میکنه highlighth و shadowهارو جالب نیست اصلن. بقیه خوبه قابل تحملن

 13. sina می گوید

  چرت بود.دوربین فقط دوربین.Z3.ایفون ب خاطر اسمش اول شد!!

  1. ناشناس می گوید

   پس تاحالا تجربه عکاسی با ایفون نداشتی و بی نصیب بودی از کیفیت

 14. میلاد می گوید

  سلام دوستان لطفا راهنمایی کنید من از z3خوشم امده و کیفیت گوشی از همه لحاظ و دوربین برام خیلی مهمه به نظر شما z3 گوشی خوبیه چه از نظر سخت افزار و ارز همه مهم تر دوربین در حالت نور کم وتاریکی?

 15. سهیل اسکندری می گوید

  نوت ۴ بی نظیره

 16. mobinlink می گوید

  اینا همه علکیه ۳ تا از بهترین عکاسای جهان با زد۳ عکس گرفتن اونارو ببینید.اگه گوگل سرچ کنید میاد

 17. mobinlink می گوید

  واقعا سونی از همه بهتره.تو ی عکس فقط خراب کرده.

 18. میلاد می گوید

  آیفون کیلویی چنی؟!!!!
  خخخخخخ

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.