جزئیات جدید از پردازنده‌های تازه وارد اینتل و تغییر نام‌گذاری سری اتم

new atom1کمپانی اینتل یکی از برترین تولیدکنندگان پردازنده در سراسر دنیاست که سعی دارد با تلاش بیشتر سهمی از بازار سیستم روی یک چیپ‌ها را از آن خود کند.

سال گذشته مسئولان این شرکت بعد از ضررهای قابل توجه اعلام کردند، برای مقابله با رقبایی که از ARM استفاده می‌کردند، دیگر با تولیدکنندگان تبلت که دستگاه‌های خود را به پردازنده اتم اینتل مجهز کرده بودند، همکاری نخواهند کرد. اگر چه در سال 2014 میلادی 40 میلیون تبلت با پردازنده اتم عرضه شده بود، ولی اینتل به دلایل مالی چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است.

حالا اینتل پردازنده‌های جدیدی را معرفی کرده است که با توجه به سیستم جدید نام‌گذاری آن‌ها، مشتریان به سادگی می‌توانند بفهمند که کدامیک از تراشه‌های اینتل بر روی دستگاه آن‌ها نصب شده و در چه سطح کیفی قرار دارد. به عنوان مثال، در حال حاضر نام پردازنده‌های اتم اینتل به شکل Z3735G مشخص می‌شود که براساس آن می‌دانیم با یک پردازنده 4 هسته‌ای 64 بیتی از خانواده Bay Trail با حداکثر فرکانس کاری 1.83 گیگاهرتز و فرایند تولید 22 نانومتری روبرو هستیم، ولی به سادگی نمی‌توان تشخیص داد عملکرد این پردازنده در چه سطحی قرار دارد.

پردازنده‌های جدید اتم به شکل x5 ،x3 و x7 نام‌گذاری می‌شوند که یک حرف در ابتدا قرار می‌گیرد ولی با پردازنده‌های Core i3, i5, i7 که برروی نسخه های دستکتاپ، نوت‌بوک و حتی کروم‌بوک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تفاوت خواهد داشت. ایده اصلی به این شکل است که مثلا Atom x3 نمایانگر عملکرد پایه ولی هوشمند برای تبلت‌ها، فبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند است. Atom x5 به مراتب عملکرد بهتری نسبت به مدل قبلی دارد و در نهایت Atom x7 به عنوان پرچمدار این خانواده می‌تواند نهایت کارایی را به شما هدیه کند.

با این وجود اگر بخواهیم به اول مطلب نگاه کنیم، با کلمه «پردازنده‌های جدید» مواجه می‌شویم که ذهن ما را درگیر می‌کند. احتمالا اینتل قصد دارد درجه‌بندی سری فعلی پردازنده‌ها را تغییر داده و دسته‌بندی سیستم روی یک چیپ‌های موجود را نیز وارد روند جدید نام‌گذاری کند یا شاید هم قرار است به زودی چیپست‌های تازه‌ای را عرضه کند. پردازنده‌های فعلی اتم، خیلی با نسل اول پردازنده‌ها تفاوت دارند و می‌توانند با پردازنده‌های آرم رقابت کنند.

از نظر عملکرد پردازشی، پردازنده‌های اینتل سرعت بیشتری دارند و از نظر قدرت پردازش گرافیک سه‌بعدی برتری با رقبای ARM است. شاید پردازنده‌های اتم مناسب گیمرها نباشد ولی با توجه به محدوده محصولات خود می‌تواند نیاز بسیاری از کاربران عادی را پاسخ دهد. اگر اینتل می‌توانست سری اتم را ارتقا دهد خیلی خوب می‌شد.

شاید سیستم نام‌گذاری و عرضه پردازنده‌های جدید سرآغازی باشد در بخش تراشه‌های اتم اینتل چون به هر حال سال‌ها این کمپانی تولیدکنندگان را متقاعد می‌کرد به دلیل قیمت پایین از پردازنده‌های تولیدی این شرکت استفاده کنند.

به نظر شما هنوز هم تولیدکنندگان تمایل دارند در سال 2015 به دلیل خوب بودن و تقاضای مشتریان، از پردازنده های اتم اینتل استفاده کنند؟

منبع: Androidheadlines

3 در مورد “جزئیات جدید از پردازنده‌های تازه وارد اینتل و تغییر نام‌گذاری سری اتم”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH