سریع‌ترین ستاره در حال خروج از کهکشان راه شیری است!

ستاره‌شناسان به‌تازگی با یک کشف بسیار هیجان انگیزی روبرو بوده‌اند، آن‌ها در بررسی‌های خود به پدیده‌ ویژه‌ای دست یافتند که نشان می‌دهد سریع‌ترین ستاره در حال خروج از کهکشان راه شیری است، آن هم با سرعتی بیش از 4 میلیون کیلومتر در ساعت(!).

شرایط این ستاره به نحوی بوده است که ستاره‌شناسان از حرکت کردن آن با خبر بوده‌اند ولی با توجه به سرعت بسیار بالا و حرکت مستقیم آن می‌توان انتظار داشت که به‌زودی شاهد خروج این ستاره از کهکشان راه شیری باشیم. این ستاره اکنون درحال حرکت کردن با سرعت 2.6 میلیون مایل بر ساعت، برابر با 4.2 میلیون کیلومتر بر ساعت است و این بدان معنی است که در طول همین یک دقیقه‌ای که شما در حال خواندن این خبر هستید، این ستاره تقریبا مسافتی برابر با یک دور کامل به دور کره زمین را طی کرده است.

1

در این میان ستاره‌هایی از این دست معمولا ناشناخته می‌مانند زیرا با توجه به سرعت بالایی که دارند، با شتاب بسیاری به سوی جاذبه بسیار قدرتمند سیاه چاله عظیم موجود در مرکز راه شیری کشیده می‌شوند. علت اصلی این سرعت سرسام‌آور هنوز مشخص نیست و شاید به‌این زودی نیز برای ما مشخص نگردد ولی یکی از تئوری‌های مطرح شده در این باره که اندکی منطقی به‌نظر می‌رسد را می‌توان ایجاد شتاب اولیه این ستاره بر اثر یک انفجار عظیم در سطح یک سوپرنوا دانست.

این ستاره که توسط ستاره شناسان با نام US 708 شناخته می‌شود رکورد سریع‌ترین ستاره درحال حرکتی که بشر تا به امروز شناخته است را به خود اختصاص داده است. بررسی این ستاره برای دانشمندان بسیار مهم است زیرا ستاره‌شناسان هنوز نمی‌دانند که عملا چه چیزی باعث انفجار ستاره‌ها می‌شود و در این میان نیز تئوری‌پردازها به این ایده رسیده‌اند کهدر زمانی که یک ستاره کوتوله‌ای سفید است دچار تورم شده و به یک غول قرمز تبدیل می‌شود آنگاه بر اثر تغییر فشار بسیار بالای خود به سرعتی بسیار زیاد شروع به حرکت خواهد کرد. جالب است بدانید که اگر این تئوری درست باشد، خورشید محبوب ما نیز در 5 میلیارد سال آینده به این پدیده دچار خواهد گشت.

دو تئوری دیگر نیز در این زمینه وجود دارند که نخستین تئوری مربوط به برخورد و یا به هم رسیدن دو کوتوله سفید است که موجب می‌شود تا حجم قابل قبول یک ستاره به حدی فراتر از توان ستاره برسد و یک انفجار اتمی بسیار شدید در آن رخ بدهد که می‌تواند پایه‌گذار این حرکت سریع باشد. سومین تئوری نیز به لطف اکتشافات انجام شده در سال 2013 ارائه شده است که بر اساس آن هنگامی که یک کوتوله سفید با دو کوتوله سفید کوچک احاطه شده باشد و در حقیقت آن‌ها به دور او در حال چرخش مداری باشند آنگاه اگر یکی از این کوتوله‌های در گردش دارای غنای بالای هلیوم باشد می‌تواند آن را به سوی کوتوله سفید اصلی هدایت کند و با برخورد هلیوم با سطح این کوتوله سفید، یک انفجار اتمی بسیار شدید صورت خواهد پذیرفت و ادامه داستان نیز برای همه ما واضح است.

این ستاره بر اساس محاسبات ستاره‌شناسان اگر با سرعت فعلی به حرکت خطی ادامه بدهد از کهکشان راه شیری خارج خواهد شد ولی تئوری دیگر مبنی بر حرکت چرخشی این ستاره مطرح شده است که البته هنوز نمی‌توان انتظار داشت که هیچ یک از این تئوری‌ها قابل پذیرش باشند زیرا علم بشر هنوز به حد لازم برای تحلیل دقیق این موضوع نرسیده است.

در این میان دانشمندان متوجه شده‌اند که به‌طور کلی جهان هستی در حال گسترش یافتن با سرعتی بیش از چیزی که پیش از این محاسبه شده بود است و همین امر نیز برای ما به‌عنوان یک ناشناخته و یک علامت سوال بزرگ باقی مانده است که تنها دلیل موجود در ذهن بشر برای آن، وجود یک ضدجاذبه بسیار نیرومند است که ما آن را با نام ماده سیاه می‌شناسیم و به‌عبارت دقیق‌تر، هیچ چیز درباره آن ‌نمی‌دانیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 دیدگاه
 1. حمیدرضا می گوید

  بسم الله الرحمن الرحیم
  أَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

  سلام خیلی ممنون
  انشاءالله سربلند باشید
  واقعا به قدرت خدای عزیز و مهربان پی میبریم

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان