آیپد پرو از صفحه‌نمایش AgNW بهره خواهد برد!

مدت‌ها است که فروش آیپدها کم است و همین سبب شده اخیرا شایعات در مورد آیپد پرو اپل بسیار زیاد شود. آخرین شنیده‌ها در مورد آیپد جدید اپل، حکایت از تغییر استراژی این کمپانی در این حوزه دارد و اپل قصد دارد با عریض‌تر کردن اندازه نمایشگر آیپد و استفاده از نسلی متفاوت از نمایشگرها فروش این بخش را بهبود بخشد.ipad-artworkیکی از اخباری که باعث شد به معرفی آیپد پرو پی ببریم، این است که اپل از تولیدکنندگان صفحه‌نمایش محصولاتش یعنی سامسونگ، ال‌جی و JDI درخواست تولید انبوه صفحه‌نمایش‌های AgNW را برای محصول جدیدش کرده است. AgNW یک ماده برای ایجاد لایه‌های شفاف رسانا از بلورهای مجزا silver nano wires است؛ به نظر می‌رسد این فناوری آمده تا جایگزین استفاده از Indium tin Oxide (اکسید فلز ایندیم) در پنل‌های LCD شود.

AgNW سازگاری بهتری با صفحه‌نمایش‌های منعطف دارد (نمایشگرهایی که کم کم دارند همه‌گیر می‌شوند و این موضوع می‌تواند به کاربردی بودن AgNW کمک کند) و البته حساسیت لمس بالاتر و امکان تفکیک لایه‌های مختلف فشار را نیز دارا است کاری که اپل در مک بوک جدید و ساعت هوشمندش کرده و با توجه به بهره‌گیری اپل از فناوری Force Touch، می‌تواند برای این کمپانی بسیار کاربردی باشد. از این پس این فناوری را در صفحه‌لمسی آیفون‌های بعدی و آیپدهای آینده خواهیم دید.

علاوه بر مواردی که گفته شد، AgNW در کاهش هزینه‌ها نیز به اپل یا کمپانی سازنده کمک می‌کند و در نتیجه سود کمپانی سازنده دستگاه بیش از پیش می‌شود؛ اما علت ارزان‌تر بودن این فناوری نسبت به فناوری‌های پیشین نمایشگرهای LCD این است که استفاده از اکسید فلز ایندیم که ماده بسیار کم‌یاب و گران‌قیمتی است، در فناوری‌های پیشین سبب بالا رفتن هزینه می‌شد.

همچنین طبق آخرین بررسی‌های کارشناسان، طی 12 سال آینده منابع ایندیم باقی مانده، تمام می‌شود و این موضوع یک زنگ خطر است و باید برای فناوری‌های جدید کاری کرد! شاید AgNW‌ها که دارای نقره هستند برای این کار مناسب باشند اما اگر فناوری OLED جایگزین LCD شود، دیگر نباید نگران نمایشگرها بود، چرا که فناوری OLED نیازی به ایندیم ندارد.

اما در کنار این نسل جدید از نمایشگرها، اپل در آیپد جدیدش قصد دارد از کریستال یاقوت کبود برای سطح نمایشگر استفاده کند.

این تبلت، به احتمال فراوان سال آینده میلادی معرفی خواهد شد و علاوه بر صفحه‌نمایش فوق‌العاده، همچون نسل‌های گذشته دارای دوربین، سخت‌افزار و باتری قدرتمندی نیز خواهد بود.

پیام بگذارید