دستگیری قاچاقچی مسلح به تفنگ سه‌بعدی در استرالیا

ITRESAN-9-94 (23)به‌تازگی پلیس استرالیا در درگیری با قاچاقچی‌ها موفق به دستگیری یکی از این افراد شده است و در بازرسی اموال او با یک تفنگ ساخته شده با چاپگر سه‌بعدی روبرو شده است که عملا نگرانی‌ها درباره استفاده نادرست از این فناوری را به‌شدت افزایش داده است.

ماجرا ازاین‌قرار است که پلیس ایالت کوئینزلند در کشور استرالیا پس از مدت‌ها تحت نظر گرفتن یک مکان خاص که به‌عنوان آزمایشگاه تولید مواد مخدر شناخته شده بود، اقدام به حمله غافلگیرکننده به این محل کرد تا قاچاقچیان را در محل ساخت مواد مخدر دستگیر کند.

پس از حمله موفقیت آمیز، شی بسیار عجیبی در میان اقلام کشف شده قرار داشت و پلیس‌ها دریافتند که این قاچاقچی‌ها یک اسلحه واقعی با کمک فناوری چاپ سه‌بعدی تولید کرده و مورد استفاده قرار می‌دادند. به‌این‌ترتیب برای نخستین بار در تاریخ عملیات پلیسی، چنین تفنگی در میان کالاهای ممنوعه یافت شده که این امر پیش‌ازاین در هیچ کجای جهان سابقه نداشته است.

این اسلحه به نحوی ساخته شده بود که مواد مورد نیاز آن تقریبا با همه چاپگرهای سه‌بعدی موجود در جهان سازگاری داشت. البته تنها یک قطعه غیر پلاستیکی در این سلاح به کار گرفته شده بود که این قطعه، سوزن شلیک این تفنگ بود که از جنس فلز ساخته شده بود.

این سلاح تنها امکان یک بار شلیک را داشت و پس از آن دوباره باید از نو گلوله گذاشته می‌شد ولی سازندگان آن، این وسیله را به‌نوعی طراحی کرده بودند که با گلوله‌های موجود برای تفنگ‌های عادی موجود در جهان نیز سازگار باشد.

جالب است بدانید که فایل تولید سلاح با چاپگر سه‌بعدی، پیش از ممنوعیت آن توسط دولت آمریکا و جمع‌آوری آن از شبکه اینترنت، بیشتر از 100 هزار بار در نقاط مختلف جهان دانلود شده بود و همین امر پتانسیل سواستفاده از این فناوری را به‌شدت بالا برده است.

یکی از نکات مهم در این حادثه این است که ایالت کوئینزلند استرالیا به قوانین بسیار سخت‌گیرانه در زمینه استفاده از سلاح مشهور است و به همین دلیل نیز ورود سلاح به این ایالت بسیار دشوار است. با این وجود چاپ سه‌بعدی موجب شده است که دیگر نیازی به حمل سلاح به داخل این ایالت وجود نداشته باشد و به‌سادگی بتوان سلاح مورد نظر را در هرکجا چاپ و تولید کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.