44 سال زندان برای دور زدن قوانین فیلترینگ

ITresan-1395 (7)در سال جاری میلادی و با توجه به مبارزه امثال نت فیلیکس با خدمات پروکسی (خدماتی در راستای دور زدن فیلترینگ و سانسورهای اینترنتی)، این خدمات در سطح گسترده‌ای در اخبار حضور داشته‌اند. دلیل این امر نیز این است که آن‌ها علاقه‌ای ندارند تا کاربران به محتوایی که در کشورهای آن‌ها در دسترس نیست، دسترسی پیدا کنند. با این وجود به نظر می‌رسد که در انگلستان، انجام حمایت از سایت‌های پروکسی و دور زدن قوانین سانسور اینترنتی می‌تواند بسیار گران تمام شود.

ماجرا از این قرار است که در سال 2014 میلادی فردی به نام کالوم هی وود به علت دست داشتن در فعالیت‌های چند سایت و ابزار پروکسی، دستگیر شده بود. یکی از ابزاری که پرونده او را در آن دخیل می‌دانست، Immunicity نام داشت که در سال 2013 عرضه شده بود و خدماتی را برای گشودن وب‌سایت‌های تورنت مسدود شده به کاربران ارائه می‌کرد. این ابزار برای مبارزه با قوانین فیلترینگ و سانسور محتوای اینترنتی دولت بریتانیا تولید شده بود.

هی وود همچنین در سایت‌هایی فعال بود که به کاربران اجازه می‌دادند به یک کپی کامل از وب‌سایت‌هایی مانند Pirate Bay و KickassTorrents که توسط دولت مسدود شده بودند، دسترسی پیدا کنند. حال دو سال از این ماجرا می‌گذرد و هی وود با لیستی از اتهامات روبرو است که شامل انتقال یا تبدیل دارایی‌های مجرمانه و استفاده از ابزارهایی جهت جعل هستند. به این ترتیب اگر او در این پرونده به حداکثر مجازات در هر یک از موارد یاد شده متهم شود، آنگاه می‌توان انتظار 44 سال زندان برای این جوان 22 ساله را داشت.

البته احتمال مواجهه او با اشد مجازات، بعید است ولی باز هم می‌توان انتظار داشت که مدت‌زمان زیادی زندان به علت میزبانی و مدیریت سایت‌های دور زدن فیلترینگ، در انتظار او باشد. دادگاه نهایی این جوان در روز 21 ماه آوریل در دادگاه سلطنتی ناتینگهام برگزار خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. sss می گوید

    نامردا
    اگه یک انسان رو کشته بود ۲۵ سال زندان میدادنند اما واسه فیلترینگ ۴۴ سال

  2. امیرمحمد می گوید

    درسته که قانون را زیر پا گذاشته ولی ۴۴ سال خیلی زیاد است و در ۶۶ سالگی آزاد میشه که تمام جوانی به باد میره!!!
    خدا آزدش کند.بگید انشاءالله…

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.