آیا حذف جک ۳.۵ میلی‌متری صدا یک کار غیر منطقی است؟!

آینده به طور پیوسته در حال نزدیک شدن و به طور مداوم در حال تغییر و تحول است و این آینده نسبت به جسم یا شخصی که شما آن را دنبال می‌کنید، متفاوت است. در حال حاضر در حوزه تکنولوژی “آینده” به USB Type-C، واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و بسیاری مسائل دیگر اطلاق می‌شود. در آینده همیشه تلفاتی وجود دارد برای مثال پورت MicroUSB در حال جایگزینی با پورت USB Type-C است و روزی مانند FireWire، SCSI و پورت VGA از دنیای تکنولوژی محو خواهد شد. پورت‌ها و کانکتورها پیوسته در حال به وجود آمدن و از بین رفتن هستند اما یکی از آن‌ها یعنی جک هدفون از زمان اختراع در اواخر قرن ۱۹ تا امروز از بین نرفته بلکه فقط کوچک‌تر شده است.

“درست” یا “غلط” بودن تغییرات در پورت‌ها بحث بیهوده‌ای است چون براساس چند استدلال معتبر، جلوگیری از پیشرفت تکنولوژی کار غیرممکنی است. از بین رفتن جک ۳.۵ میلی‌متری امری غم‌انگیز است، پورتی که در حال دست و پا زدن برای حفظ بقای خود در دنیای تکنولوژی است. جک ۳.۵ میلی‌متری از زمان معرفی در دهه‌های گذشته توسط اولین واکمن سونی تا رایج شدن آن توسط آیپاد اپل و امروزه در گوشی‌های هوشمند همواره همراه ما بوده است. میلیاردها نفر به این پورت کوچک وابسته هستند و بسیاری (مانند من) دلیلی برای از بین رفتن آن نمی‌بینیم. من مقدار کمی اطلاعات درباره صدا دارم و به هدفون‌ها نیز علاقه شدیدی دارم. من می‌توانم ساعت‌ها درباره هدفون‌ها صحبت کنم، اما به طور خلاصه علت علاقه من به هدفون‌ها ناشی از دوست داشتن آهنگ و حسی است که در زمان گوشی دادن به آن به من دست می‌دهد. هدفون‌ها کمک می‌کنند تا مردم خودشان را فراموش کنند، زمانی که توسط هدفون‌ها به آهنگ مورد علاقتان گوش می‌دهید یا آهنگ جدیدی از دوست خود می‌گیرید در پایان روز حال بهتری دارید. البته ممکن است این فقط در مورد من صدق کند، هدفون‌ها برای دویدن، ورزش کردن در باشگاه، گوش دادن به کتاب صوتی و پادکست استفاده می‌شوند. لیست استفاده از هدفون‌ها تمام‌شدنی نیست و تمام این کارها توسط جک ۳.۵ میلی‌متری که ما دوست داریم در بالا یا پایین گوشی هوشمندمان باشد، انجام می‌گیرد.
Screenshot-1460

بسیاری بر این باورند که از بین رفتن این کانکتور باعث وارد شدن به دوره جدیدی از نحوه استماع شخصی می‌شود، دوره‌ای که کیفیت صدا و راحتی استفاده در آن بهبود می‌یابد. این موضوع قابل بحث است و اگر گفته بالا صد در صد هم درست باشد، باز مجموعه جدیدی از مشکلات ایجاد می‌شود. بیا‌یید بگوییم شما دستگاهی با پورت USB Type-C دارید که در آن جک هدفون وجود ندارد و همچنین هدفونی که دارید از نوع Type-C است و هدفون بلوتوثی نیز همراه خود ندارید. حال تصور کنید که باتری دستگاه شما در حال اتمام است، شما تنها در حالتی قادر خواهید بود که هم تلفن خود را شارژ کنید و هم به آهنگ مورد علاقه‌تان گوش کنید که مبدلی برای جدا کردن اتصال شارژر و هدفون داشته باشید، این نوع مبدل‌ها باعث به وجود آمدن مشکلات فراوانی برای خریداران مک‌بوک ۱۲ اینچی که تنها یک پورت USB Type-C دارد، شده است. حال اگر دو پورت جداگانه در دستگاه وجود داشت، من می‌توانستم شارژرم را به یک پورت و هدفونم را به پورت دیگر متصل کنم. این یک موضوع کوچک ولی معتبر برای بحث است.

حال مسائل بسیاری در رابطه با آنالوگ بودن صدا و دیجیتالی شدن آن در هنگام گوش دادن به صدا وجود دارد. وقتی شما آهنگ مورد علاقه خود را در اسپاتیفای پیدا می‌کنید و گوش می‌دهید، در حقیقت شما آهنگ را گوش نمی‌دهید بلکه اطلاعاتی که به صورت صفر و یک است را گوش می‌کنید. این اطلاعات تبدیل می‌شوند (توسط مبدل دیجیتال به آنالوگ دستگاه‌تان، که به عنوان DAC شناخته ‌می‌شود) و صدا را به عنوان سیگنال توسط جک ۳.۵ میلی‌متری به گوش شما می‌رسانند. صرف‌نظر از این‌که از هدفون با کانکتور Type-C یا هدفون بی‌سیم (Wireless) یا هر نوع هدفون دیگری استفاده می‌کنید، این تبدیل باید انجام شود و امری انکار ناپذیر است. صدا آنالوگ است، این سیگنال‌ها هستند که موج ایجاد می‌کنند، هدفونی که از کانکتور Type-C استفاده می‌کند فقط این صفر و یک‌ها را مقدار کمی جلوتر می‌برد و آن‌ها را دیرتر تبدیل می‌کند، شما به جای این‌که فکر کنید کیفیت بالاتر در حال حاضر در گوشی شما وجود دارد، به تراشه DAC و تنظیماتی که تولیدکننده هدفون بر روی آن ایجاد کرده تکیه می‌کنید.

بحث بعدی در رابطه با قدرت و توان مصرفی است، این یک حقیقت است که هدفون‌های با کیفیت صدای بهتر را در ازای مصرف انرژی بیشتر انجام می‌دهند. این احتمال وجود دارد که یک جفت هدفون تجملی و گران‌قیمت با اتصال Type-C در ازای صدای بهتر، انرژی بیشتری از دستگاه شما طلب کند که باعث زودتر خالی شدن باتری شما می‌شود. البته این مصرف بیشتر خیلی محسوس نیست، اما به هر حال یکی از عوامل کاهش شارژدهی باتری است. هدفون‌های دیجیتال ممکن است دردسرهای بیشتری نیز ایجاد کنند، برای مثال اگر سیم هدفون عادی شما شل شود، تعمیر آن ساده است و در بعضی مواقع خودتان در صورت بلد بودن لحیم‌کاری قادر به تعمیر آن هستید، اما تعمیر تراشه DAC شکسته شده یا اتصال Type-C به این راحتی نیست.

LG-G5-BO-HiFi-Plus-AH-06تولیدکننده‌های گوشی با حذف کانکتورها فضای خیلی خیلی کمی بدست می‌آورند و این پورت‌ها هستند که از نازک شدن بیشتر دستگاه‌ها جلوگیری می‌کنند. گوشی‌ها در حدی نازک شده‌اند که دوربین ‌آن‌ها از پشتشان بیرون زده است، باتری‌ها نیز به اندزه کافی حجیم نیستند پس چرا ما به دستگاهی نازک‌تر نیاز داریم؟ این یک نکته است که جک ۳.۵ میلی‌متری باعث جلوگیری از کوچک‌تر شدن مداوم دستگاه‌های ما نمی‌شود.

برای گوش دادن به موسیقی انتخاب‌های فراوانی داریم، ما قادر به انتخاب سرویس‌های زیادی برای دسترسی به آهنگ هستیم از جمله: SoundCloud ,Spotify ,Goole Play Music ,Apple Music ,YouTube ,TIDAL ,Deezer و بسیاری سرویس‌ها و شرکت‌های دیگر. امروزه ما قادر هستیم آهنگ‌های خود را از هر جایی تهیه کنیم و پیدا کردن آهنگ‌های جدید توسط سرویس‌هایی مانند اسپاتیفای تا این حد سرگرم‌کننده نبوده است. در میان هدفون‌ها نیز انتخاب‌های زیادی داریم مانند V-Moda Zns که هدفون‌‌های گران‌قیمتی هستند، اما انتخاب‌های زیادی براساس سلیقه‌های مختلف، شکل‌های مختلف و همچنین قیمت‌های مختلف وجود دارد. حذف شدن جک ۳.۵ میلی‌متری این انتخاب‌ها را محدود می‌کند و انتخاب هدفون مناسب نیز سخت‌تر می‌شود، فقط زمان لازم است تا هدفون‌ها با کانکتور USB مانند هدفون‌ها با کانکتور ۳.۵ میلی‌متری رایج شوند، اما نه با حذف کردن جک ۳.۵ میلی‌متری هدفون. Type-C در حال وارد شدن به بازار است و روش اتصال جدیدی را ارایه می‌دهد و انتخاب‌های ما را افزایش می‌دهد، اما نیازی نیست که ما دیگر پورت‌ها را از دست بدهیم، ما باید آن‌ها را نگهداریم حتی اگر به این دلیل که به حد کافی ارزان و ساده شده‌اند که تا دهه‌های آینده کارایی داشته باشند. حق انتخاب قدرتمند است و دلایل کمی وجود که باید این حق انتخاب از ما گرفته شود.

3 در مورد “آیا حذف جک ۳.۵ میلی‌متری صدا یک کار غیر منطقی است؟!”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH