بررسی کامل اندروید نوقا

بعد از یک شروع شگفت‌انگیز و پیش‌نمایش‌های مختلف، اندروید ۷ نوقا برای دسترسی عموم آماده شده‌ است. اولین باری که در ماه مارس نام این سیستم‌عامل هنوز اندروید N بود، تغییرات گسترده‌ای در آن مشاهده نمی‌شد و آن طور که انتظار می‌رفت، نبود. در عوض، قابلیت‌های مهمی که با تغییرات اندک ایجاد شده‌ بود باعث می‌شد تا اندروید باشکوه‌تری را ببینیم. این ویژگی‌ها شاید بروزرسانی‌ اساسی به حساب نیایند، اما موجب نشدند تا از ارزش‌ها و مزایای اندروید نوقا کاسته شود.

هشدار

پیش از خواندن ادامه مقاله، نکته مهمی را متذکر می‌شویم. بهتر است قبل از اینکه آپدیت OTA نوقا را دریافت نمایید، در مورد آن کمی تحقیق کنید. در صورتی که از گوشی نکسوسی استفاده نمی‌کنید باید فعلا صبر کنید. متخصصان و شرکت سازنده برنامه‌هایی‌ را برای بروزرسانی‌های ویژه این سیستم‌عامل در نظر دارند، با این حال در صورتی که دستگاه نکسوسی در اختیار ندارید، می‌توانید نسخه بتای اندروید نوقا را پیش از عرضه عمومی آن نصب کرده و استفاده کنید.

بررسی اولیه

برای اولین نسخه عرضه شده از این سیستم‌عامل نباید انتظار تغییرات چشمگیری را داشته باشید. (رابط کاربری بهبود یافته برای آن ممکن است طی مراسم معرفی نکسوس جدید از طرف گوگل نشان داده شود.) در واقع زمانی که با صفحه اصلی رو به رو می‌شوید، ممکن است متوجه چیز جدیدی نشوید.

دو تغییر بزرگ در این نسخه از سیستم‌عامل گوگل وجود دارند که در دستگاه‌های نکسوسی مشاهده می‌شوند. مورد اول، بهبود نمایش اعلان‌هاست. در نسخه‌های قبلی اندروید، تا زمانی که شما ارتباطی با اطلاعیه‌ها برقرار نکنید، تنها قسمتی از آن‌ها برای یک لحظه نمایش داده می‌شوند و سایرین نیز به همین صورت در کنارشان قرار می‌گیرند. در نوقا، طراحی این بخش با دسته‌بندی کردن برنامه‌های مختلف بسیار بهتر شده و دست شما را از این بابت باز می‌گذارد.۱

به عنوان مثال، در نسخه‌های قبلی اندروید برای مشاهده افرادی که به شما ایمیل زده‌اند، باید به قسمت نوتیفیکیشن می‌رفتید تا برنامه جیمیل شما باز شود. با این حال، در اندروید نوقا، کافی است با مشاهده اطلاعیه، نام کامل شخص و موضوع نامه را ببینید. با ضربه مجدد روی این اعلان می‌توان چند خط (مهم) از ایمیل را مشاهده نمود و به آن پاسخ داد یا آن را بایگانی کرد.۲

قابلیت مهم دیگر، بهبود چند وظیفگی با استفاده از تقسیم صفحه‌ است. این قابلیت به خصوص برای گوشی‌های بزرگ و تبلت‌ها بسیار کارآمد است. در صورتی که شما یک برنامه‌ سازگار با این ویژگی را اجرا کنید، قادر هستید تا با نگه داشتن دکمه برنامه‌های اخیر (که با یک مربع نمایش داده می‌شود) آن را به نیمه بالایی صفحه انتقال دهید. بخش باقی مانده در پایین صفحه را نیز فهرست برنامه‌های اخیر پر خواهند کرد. (در صورتی که از تبلت استفاده کنید، فضای بالا و پایین، به صورت چپ‌چین و راست‌چین در می‌آیند.)۳۳

البته برخی از برنامه‌ها با ویژگی نمایش در پایین صفحه سازگار نیستند. بازی‌هایی که کل نمایشگر را می‌گیرند و یا عکس‌های بزرگی که در اینستاگرام ظاهر می‌شوند، قطعا با آن کار نمی‌کنند.

خوشبختانه در این‌جا چند ویژگی دقیق گنجانده شده‌ است که به عملکرد بهتر چند وظیفه‌ای کمک می‌کنند. گزینه‌ای برای تغییر اندازه صفحه‌نمایش موجود است که مقیاس موارد موجود در صفحه را تغییر می‌دهد. برای افرادی که بینایی ضعیفی دارند، این خصوصیت تا سه سطح قابل تنظیم است. همچنین برای کسانی که مایل هستند تا از حداکثر فضای صفحه استفاده کنند، گزینه “small” باعث کاهش اندازه متن، آیکون و سایر موارد می‌شود.

مورد بعدی، قابلیتی است که می‌توان از طریق مشاهده کارت‌های اپلیکیشن‌ها، همه برنامه‌های درحال اجرا را (درست مانند بیشتر گوشی‌های اندرویدی جدید) بست. شاید سودمندترین ویژگی اندروید نوقا که در این دسته قرار می‌گیرد، این باشد که شما می‌توانید با دوبار ضربه روی دکمه Recents به آخرین برنامه‌ای که استفاده نموده‌اید مستقیما بازگردید.

موشکافی بیشتر

۵قابلیت‌های ظاهری دیگری نیز هستند که با وجود کم اهمیت بودنشان، می‌توان با کمی گشت و گذار در قسمت‌های مختلف از آن‌ها استفاده کرد. نوقا گزینه‌ای را در اختیار می‌گذارد که می‌توان به وسیله آن بخش تنظیمات سریع را شخصی‌سازی کرد. به عنوان مثال، می‌توان در این حالت آیکون‌ها را در حالت ۳در۳ تنظیم نمود و برای مشاهده سایر قسمت‌ها به صفحه‌های بعدی رفت.

خوشبختانه، گوگل برای کسانی که با تنظیمات دستگاه خود زیاد سر و کار دارند، قابلیت‌هایی را اضافه کرده‌ است. در صفحه اصلی و قدیمی تنظیمات با دسته‌بندی جدیدی مواجه هستیم که شامل بخش‌های مفیدی اعم از شارژ باقی‌مانده باتری، میزان صدای زنگ و همچنین مسدودسازی اطلاع‌رسانی برنامه‌هاست. در تنظیماتی مانند نمایشگر و باتری اکثر گزینه‌های قبلی به چشم می‌خورند، اما اکنون می‌توانید با هدایت از طریق زیرمنو بین قسمت‌های مختلف جا به جا شوید.

۶صفحه تنظیمات جایی است که شما ابزار جدید گوگل را مشاهده خواهید کرد. Consider Data Saver (سنجش و مصرف بهینه از داده) ویژگی است که به شما اجازه می‌دهد تا بر حسب طرح اینترنتی که در اختیار دارید برنامه‌های مورد نظر خود را محدود کنید. اگر از کسانی هستید که به چند زبان مختلف مسلط هستند، می‌توانید از ۱۰۰ زبان جدید افزوده‌شده در اندروید نوقا نیز بهره‌مند شوید. خصوصیت مهم این بخش، این است که امکان استفاده همزمان از چند زبان وجود دارد، که گوگل نام آن را “multilocale” گذاشته‌ است.

تغییرات کوچکی که در نوقا ایجاد شده‌ است، باعث شده‌ تا سیستم‌عامل جلا خورده و تمیزی را شاهد باشیم. در اندروید استوک نوقا می‌توانید صفحات قفل و پس‌زمینه‌های متفاوتی را تنظیم نمایید. ۷۲ شکلک جدید برای پیام‌رسانی بهتر در این‌جا اضافه شده‌ است که در واقع قسمتی از استاندارد یونیکد ۹ محسوب می‌شوند. می‌توانید اطلاعات ضروری مانند نام، گروه خونی و آلرژی‌های خود را در صفحه قفل گوشی ذکر کنید. همچنین این امکان وجود دارد تا بتوانید پیام‌ها و تماس‌های تلفنی را بر طبق شماره‌های خاص مسدود نمایید.

نگاهی به پشت‌پرده

۷مسایل مهم دیگری در اندروید نوقا وجود دارند که به وضوح نمی‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. این تغییرات بنیادی مانند سایر ویژگی‌های چشم‌گیر این سیستم‌عامل نیستند، اما اکثر آن‌ها بیش از آنچه که تصور می‌کنید سودمند و بااهمیت‌اند. آشکارترین قسمت از این تغییرات جزیی، Doze on the Go است که مشابه یکی از ویژگی‌های قبلی در اندروید مارشملو است. با استفاده از آن زمانی که دستگاه در حالت آماده به کار ولی قفل باشد، با توجه به یکسری از قواعد، محدودیت‌هایی نظیر دسترسی به شبکه برای اپلیکیشن‌ها بوجود می‌آید. بعد از آن، اگر دستگاه در همین وضعیت باقی بماند، وظیفه اصلی این ابزار یعنی فراهم‌کردن عمر بیشتر برای باتری آغاز می‌شود. در آزمایش‌های انجام شده برای نکسوس ۶p، با بکارگیری این ویژگی زمان پایداری باتری بین ۱ تا ۲ ساعت افزایش پیدا کرد.

بروزرسانی که امسال برای اندروید عرضه می‌شود در پشتیبانی از Khronos’ Vulkan API  نقش بسزایی دارد. بدین وسیله بازی‌های موبایلی باکیفیت‌تری را شاهد خواهیم بود. در حال حاضر بازی‌های کمی با پشتیبانی از این قابلیت وجود دارند،‌ اما انتظار می‌رود که بزودی توسعه‌دهندگان با بکارگیری آن، محدودیت‌های گرافیکی و کارکردی اندروید را از بین ببرند. همچنین با استفاده از آن می‌توانید سرعت بالاتری را هنگام نصب و اجرای برنامه‌های مختلف شاهد باشید.۸

به سراغ مسایل امنیتی این نسخه از اندروید می‌رویم. اکنون، رمزنگاری به سطح فایل انتقال داده‌ شده‌ است، به این معنی که دستگاه ایمن‌شده شما می‌تواند پیش از اینکه قفل آن را باز کنید با برخی از برنامه‌های سازگار راه‌اندازی شود. همچنین از این طریق گوشی‌های پایین‌رده می‌توانند تا حدودی رمزنگاری شوند (و اجرای بهتری داشته باشند)، چرا که قفل‌گذاری روی کل دیسک می‌تواند بر عملکرد دستگاه تاثیر بدی بگذارد.

ویژگی دیگری که می‌بایست آن را یک بروزرسانی در نظر بگیریم، پشتیبانی اندروید نوقا از دو پارتیشن سیستمی است که یکی از آن‌ها برای کارهای روزمره و دیگری برای نصب بروزرسانی‌های بزرگ نرم‌افزاری که در پس‌زمینه دانلود می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که این بروزرسانی‌ها نصب شدند، به شما گفته می‌شود که اندروید، گوشی شما را بعد از راه‌اندازی مجدد آپدیت خواهد کرد و سپس از همان نقطه می‌توانید به ادامه فعالیت خود بپردازید.

گوشی‌های نکسوسی اولین دستگاه‌هایی خواهند بود که از قابلیت معرفی شده گوگل در مراسم I/O بهره‌مند می‌شوند. اندروید نوقا از حالت VR (واقعیت مجازی) پشتیبانی می‌کند. این یک سیستم با عملکرد سطح بالاست که فاصله زمانی بین حرکت سر شما و تصویر به نمایش درآمده روی صفحه را از بین می‌برد. با این حال، زمانی که پلتفرم واقعیت مجازی گوگل به نام Daydream راه‌اندازی شود، درک بهتری از مزایای این ویژگی بدست می‌آید.

سخن پایانی۹

پس از چند روز کار با اندروید نوقا، از جمله مواردی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، دقت، هوشمندی و ظرافت آن خواهد بود. این بدان معنی نیست که همه ویژگی‌های آن مانند چند وظیفگی با استفاده از تقسیم صفحه و یا بروزرسانی‌های نرم‌افزاری بخوبی انتظارات را برآورده می‌کنند، اما باید گفت که پایه و اساس این پلتفرم به شکل بسیار خوبی بنا شده‌ است.

مزایا:

  • بهبود اطلاعیه‌ها
  • نصب و کارایی بهتر نرم‌افزارها
  • عمر بهتر باتری بهتر با استفاده از ویژگی Doze

معایب:

  • عملکرد نه چندان خوب نرم‌افزارها در حالت تقسیم صفحه
  • دسترسی دشوار به برخی از ویژگی‌ها
نمایش نظرات (4)