سهم اندروید نوقا به ۰.۷ درصد رسید

شرکت گوگل هر ماه جدولی از میزان نصب نسخه‌های مختلف اندروید بر روی گوشی‌های موجود در بازار منتشر می‌کند و در آن اطلاعاتی در خصوص میزان استفاده کاربران از این سیستم عامل را درج می‌نماید. آخرین گزارش نشان می‌دهد اندروید نوقا در مقایسه با ماه گذشته، توانسته پیشرفت خوبی داشته باشد و بر روی 0.7 درصد از گوشی‌های اندرویدی قرار بگیرید. (0.5 درصد از کاربران اسمارت فون‌های اندرویدی، از نسخه 7.0 و 0.2 درصد نیز از نسخه 7.1 استفاده می‌کنند.) اندروید Lollipop همچنان با در دست داشتن 33.4 درصد از کابران اندروید، محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین نسخه این سیستم عامل است. پس از آن نیز اندروید Marshmallow با 29.6 درصد و KitKat با 22.6 درصد، در مقام‌های دوم و سوم پر استفاده‌ترین نسخه‌های اندروید قرار دارند.

جالب اینجاست که نسخه‌های Gingerbread و Ice Cream Sandwich نیز هنوز به ترتیب بر روی 1 درصد و 1.1 درصد از گوشی‌های اندرویدی اجرا می‌شوند. اندروید Jelly Bean هم طرفداران نسبتا زیادی داشته و بر روی 11.6 درصد اسمارت فون‌ها استفاده می‌شود.

این جدول دسته بندی اندروید، به صورت ماهانه (در دهمین روز هر ماه میلادی) منتشر می‌شود. گوگل این اطلاعات را طی 7 روز و با استفاده از گزارشات فعالیت کاربران در گوگل پلی جمع آوری می‌کند. لذا این ارقام و آمار منتشر شده، مربوط به دستگاه‌هایی می‌شود که به فروشگاه نرم افزاری گوگل دسترسی داشته و به صورت قانونی از آن استفاده می‌کنند. اطلاعات منتشر شده در این مقاله از تاریخ 2 الی 9 ژانویه جمع آوری و دسته بندی شده است.

از دیگر نکات جالب این جدول سهم 0.2 درصدی اندروید 7.1 است که در حال حاضر (البته به صورت قانونی و بدون روت) تنها بر روی گوشی‌های گوگل Pixel و Pixel XL قرار دارد. البته تعداد کمی از گوشی‌ها نیز به صورت آزمایشی از این نسخه اندروید استفاده می‌کنند ولی هنوز هیچ به‌روزرسانی رسمی‌ برای آن‌ها منتشر نشده است. این جدول همچنین نشان می‌دهد که تقریبا یک چهارم کابران اندروید، از نسخه KitKat که بیش از سه سال از معرفی و عرضه آن می‌گذرد، استفاده می‌نمایند. این سیستم عامل در سال 2013 رونمایی شد و به‌روز‌رسانی مربوط به آن در اختیار کاربران قرار گرفت. نسخه KitKat به همراه ورژن Lollipop سیستم عامل اندروید، بیش از نیمی از کابران اندروید را به خود اختصاص داده‌اند.

نمودار میزان استفاده کاربران از نسخه‌های منتشر شده از اندروید نشان می‌دهد که کاربران از چه گوشی‌هایی استفاده می‌کنند و تحت کدام قوانین امنیتی و قابلیت‌های شخصی سازی اطلاعات قرار دارند. اعداد نمایش داده شده، ثابت می‌کند که بسیاری از مشتریان اندروید، علاقه‌ای به بالا بردن امنیت گوشی‌های خود از طریق به‌روزرسانی سیستم عامل ندارند. ولی نکته امیدوار کننده، این است که اندروید نوقا توانسته جای خود را در میان کاربران اندروید باز کند و پیشرفت قابل قبولی داشته باشد. لازم به ذکر است که نسخه رسمی اندروید نوقا در آگوست سال ۲۰۱۶ به صورت رسمی انتشار یافت.

Screen-Shot-2017-01-10-at-2.13

نمایش نظرات (1)