بانک‌های ژاپنی به دنبال گسترش واحد پول دیجیتالی خود هستند

در ژاپن راه‌های مختلفی برای پرداخت خرید وجود دارد. از روش‌های قدیمی چون پرداخت نقد تا پرداخت از طریق کارت‌های اعتباری و کارت‌های Suica که مخصوص خرید اقلامی ریز و جزیی از قبیل اسنک، نوشیدنی، روزنامه و … هستند.

در گزارشی از Financial Times، اشاره شده که بانک‌های ژاپنی در حال کار بر روی گسترش واحد پولی دیجیتال خود با نام J Coin هستند که به عنوان جایگزینی برای پول نقد تلقی می‌شود. گفته شده این سیستم توسط بانک مرکزی ژاپن نیز پشتیبانی می‌شود و آن‌ها می‌خواهند استفاده از این روش را تا سال 2020 و المپیک توکیو به اجرا درآورند.

در حال حاضر پرداخت از طریق پول نقد حرف اول را در ژاپن می‌زند و بیش از 70 درصد پرداخت‌ها به این شکل صورت می‌گیرد. معامله با پول نقد دربرگیرنده هزینه‌هایی از قبیل نقل و انتقال پول می‌شود؛ به‌علاوه، کنترل دولت نیز بر این گونه مبادلات از دقت لازم بهره‌مند نیست. استفاده از واحد پول دیجیتال نه تنها هزینه‌های ذکر شده را نخواهد داشت، بلکه به دولت اجازه می‌دهد تا آگاهی بیشتری از میزان پول منتقل شده داشته باشد. البته یکی از مشکلات اجرای طرح نیز به همین برمی‌گردد که شاید خریدار یا فروشنده تمایلی نداشته باشند که کسی از خرید یا فروش آن‌ها مطلع شود.

طبق انتظارها، J Coin ارزشی برابر واحد پول حال حاضر ژاپن یعنی ین، خواهد داشت و در صورت تعویض، هیچ‌گونه مبلغ اضافی از شخص دریافت نخواهد شد. در هر صورت باید منتظر ماند و دید که واکنش افکار عمومی به این سیستم مالی جدید چگونه خواهد بود؛ و البته قبول واحد پول دیجیتالی توسط برخی فروشگاه‌های ژاپنی از قبیل Bic Camera که به‌تازگی تجارت با بیت‌کوین را پذیرفته است، چگونه صورت خواهد پذیرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH