اپل پتنت اختراع جلوگیری از شوک لنزی در هنگام روشن شدن صفحه نمایش گوشی در محیط تاریک را ثبت کرد

شرکت اپل اخیرا پتنت اختراعی را دریافت کرده است که می‌تواند سبب محافظت کاربران آیفون از پدیده شوک لنزی (Luminescence Shock) شود. این اتفاق هر چند به ندرت پیش می‌آید اما زمانی رخ می‌دهد که در تاریکی صفحه نمایش گوشی روشن شود و اطراف را بسیار سریع روشن نماید.

در این حالت بعد از چند ثانیه صفحه نمایش با تشخیص موقعیت نوری محیط، تنظیمات مناسب را اعمال می‌کند و شدت نور صفحه را کاهش می‌دهد اما چشمان کاربر به علت این نور ناگهانی دچار شوک می‌شود. اختراع جدید اپل با نام سیستم اجتناب از شوک لنزی در صفحه‌ نمایش دیوایس‌ها، سبب محدود کردن میزان روشنایی صفحه نمایش در مواقعی می شود که کاربر در محیط تاریک قصد استفاده از دستگاه را دارد. اما این اختراع چگونه کار می‌کند؟

حسگر نور محیطی تعبیه شده بر روی دستگاه میزان روشنایی و سطح تاریکی محیط اطراف را اندازه‌گیری می‌کند و زمانی که گوشی روشن شود، بلافاصله میزان سطح روشنایی صفحه نمایش با استفاده از داده‌های از پیش اندازه‌گیری شده توسط حسگر، در مقدار مناسب تنظیم می‌گردد. اما این قابلیت چرا مهم است؟

دلیل اهمیت مجهز شدن گوشی به این ویژگی، جلوگیری از کوری موقتی کاربر در زمان روشن شدن ناگهانی صفحه نمایش با نور زیاد در محیط تاریک است. این حق اختراع برای اولین بار در ژانویه سال 2007 توسط اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده آمریکا (USPTO) به ثبت رسیده است و حاوی جزئیات بیشتری در مورد اینکه آیفون چگونه می‌تواند جلوی شوک لنزی را بدون استفاده از حسگر نور محیطی بگیرد، نیز هست. این قابلیت همچنین می‌تواند برای کنترل میزان روشنایی صفحه نمایش در زمان دریافت پیام‌ها و تماس‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

در سند منتشر شده این حق اختراع بیان شده است که صفحه نمایش می‌تواند با سطح نوری پایین، روشن شود که حتی سبب کاهش مصرف انرژی و افزایش عمر باتری می‌گردد و در زمان دریافت پیام‌ها، تماس‌ها و اعلان‌ها صفحه نمایش با نور مناسب و کمتر از میزان معمول روشن می‌گردد.

در حال حاضر اپل قابلیت Night Shift، را بر روی برخی از مدل‌های آیفون‌ و آیپد که از سیستم عامل iOS نسخه 9.3 و بالاتر ارایه می‌دهد که نه تنها سبب کاهش نور نامناسب صفحه نمایش می‌گردد بلکه موجب فیلتر کردن و حذف نور آبی از طیف نور دریافتی توسط چشم می‌شود که موجب کاهش فشار بر روی چشمان کاربران می‌گردد.

3 در مورد “اپل پتنت اختراع جلوگیری از شوک لنزی در هنگام روشن شدن صفحه نمایش گوشی در محیط تاریک را ثبت کرد”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
کسری پارس