سامسونگ می‌تواند تراشه‌های اگزینوس خود را به تولیدکنندگان بیش‌تری مانند ZTE بفروشد

بر اساس گزارش رویترز، سامسونگ مشغول مذاکره با تعدادی از تولیدکنندگان اسمارت‌فون از جمله کمپانی چینی ZTE است تا با عرضه تراشه‌های اگزینوس خود، نیاز این شرکت‌ها به پردازنده‌های موبایلی را تامین نماید. اینیوپ کانگ، رئیس بخش سیستم‌های مجتمع مقیاس بزرگ (LSI) سامسونگ در یک مصاحبه اعلام کرد که کمپانی مشغول گفتگو با کلیه تولیدکنندگان جهت تامین تراشه‌های مورد نیاز آن‌هاست. اگرچه هنوز هیچ توافقی با ZTE یا سایر برندها صورت نگرفته است؛ اما آقای کانگ پیش‌بینی کرد که در نیمه نخست سال 2019 مشتری جدیدی برای تراشه‌های اگزینوس معرفی خواهد شد.

اخیرا دولت ایالات‌متحده، کمپانی‌های آمریکایی را از فروش محصولات خود به کمپانی ZTE طی 7 سال آینده منع نموده است. بسیاری از گوشی‌های ZTE از تراشه‌های اسنپ‌دراگون شرکت کوالکام و سایر کمپانی‌های آمریکایی استفاده می‌کنند و این موضوع می‌تواند منجر به توقف تولید هندست‌های مذکور شود. برآوردهای اخیر نشان می‌دهند که بین 50 تا 65 درصد دستگاه‌های ZTE از تراشه‌های اسنپ‌دراگون بهره می‌گیرند. از زمان اعمال ممنوعیت‌ها، ZTE فعالیت‌های عمده خود را متوقف نموده و بر اساس گزارشات، موجودی محصولات این کمپانی در چین روبه کاهش است.

با وجود ارسال سیگنال‌هایی از سوی دولت آمریکا مبنی بر تمایل آن‌ها به لغو این ممنوعیت‌ها، سامسونگ همچنان می‌تواند از تردید ZTE به عنوان یک فرصت جهت عرضه تراشه‌های اگزینوس خود برای تعداد بیش‌تری از محصولات این کمپانی استفاده کند.

بر اساس گزارشات، کمپانی سامسونگ در میان بازیگران صنعت تراشه‌های پردازشی موبایلی بیش‌ترین میزان رشد را دارد.

در سال 2017، سامسونگ به بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه در جهان تبدیل شد؛ اگرچه بیش‌تر درآمد این کمپانی از فروش حافظه‌ها و محصولات ذخیره‌سازی فلش به‌دست می‌آید. با این‌حال، تراشه‌های موبایلی سری اگزینوس به سرعت رشد کرده‌اند. به عقیده موسسه Counterpoint Research، سامسونگ در میان بازیگران صنعت تراشه‌های پردازشی موبایل، سریع‌ترین نرخ رشد را تجربه نموده است.

در حقیقت این نرخ رشد مدیون مدل‌هایی از محبوب‌ترین دستگاه‌های سامسونگ است که از تراشه‌های اگزینوس استفاده می‌کنند. برای مثال در بازارهایی نظیر ایالات‌متحده، چین، آمریکای‌لاتین و ژاپن، اسمارت‌فون گلکسی S9 با تراشه اسنپ‌دراگون عرضه می‌شود؛ اما در سایر نقاط جهان، نسخه‌ای از این هندست با تراشه اختصاصی اگزینوس سامسونگ ارایه خواهد شد.

در حال حاضر میزو تنها تولیدکننده دیگری است که از تراشه‌های اگزینوس استفاده می‌کند. اسمارت‌فون میزو M6S با تراشه اگزینوس سری 5 در ژانویه سال جاری عرضه شد. پیش‌تر هم برخی دستگاه‌های تولید شده توسط لنوو از تراشه‌های اگزینوس بهره می‌گرفتند.

این موارد همگی نشان‌دهنده افزایش رقابت در صنعت پردازنده‌های موبایلی است. در کنار روند روبه رشد سامسونگ، شرکت هواوی نیز در محصولات خود به صورت فزاینده‌ای از تراشه‌های بومی سری کایرین بهره گرفته است.

منبع androidauthority
نمایش نظرات (2)