هوش مصنوعی می‌گوید که آلمان قهرمان جام جهانی روسیه می‌شود!

درست است که ربات‌ها هنوز یاد نگرفته‌اند به‌طورحرفه‌ای فوتبال بازی کنند اما آن‌ها می‌توانند در پیش‌بینی بازی‌های فوتبال کمک‌های شایانی به ما بکنند. با شروع بازی‌های جام جهانی، یک شرکت فناوری‌محور به نام .Unanimous A.I که در سان فرانسیسکو مستقر است با بهره‌گیری از دانش خود در زمینه هوش مصنوعی، توانسته عملکرد 32 تیم حاضر در جام جهانی را پیش‌بینی کند. این شرکت پیش از این، نتایج بازی‌های سوپربال را تا بازی فینال به درستی پیش‌بینی کرده بود.

Louis Rosenberg بنیان‌گذار و مدیر اجرایی این شرکت به Digital Trends گفته است که: «این پیش‌بینی‌ها با استفاده از تکنولوژی ازدحامی یا گروهی (swarm) هوش مصنوعی محقق شده است.» وی در ادامه گفته است که: «این تکنولوژی به معنای استفاده از یک ترکیب منحصربه‌فرد از دانسته های ما و الگوریتم‌های هوش مصنوعی است که در نهایت منجر به سیستمی می‌شود که قادر به انجام کاری است که از تک‌تک ما انسان‌ها یا هر کدام از آن ماشین‌ها به تنهایی بر نمی‌آید.» این تکنولوژی با به‌هم وصل کردن گروهی از افراد از طریق اینترنت و با استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی کار می‌کند، به‌طوریکه این‌دو در کنار هم به‌مثابه یک سیستم فکر کرده و نتیجه حاصل شده، پیش‌بینی‌هایی است که ترکیب بهینه‌ای از دانش، غریزه، هوش و دریافت‌های شهودی تک‌تک اعضاست.

این تکنولوژی با الگوبرداری از قابلیت‌های گروه‌ها و جمعیت‌های موجود در طبیعت از قبیل جمعیت زنبورها، ماهی‌ها یا گروه پرندگان مدل‌سازی شده است. این جمعیت و گروه‌ها، دانسته‌های تک‌تک اعضای خود را به نحوی بهینه باهم ترکیب می‌کنند و با استفاده از این روش می‌توانند پاسخ مسایل پیچیده‌ای را که با آن مواجه می‌شوند، پیدا کنند.

Louis Rosenberg در ادامه صحبت‌هایش گفته است که «برخلاف سیستم‌های سنتی هوش مصنوعی، سیستم ازدحامی قادر است تا مسایل پیچیده را به‌راحتی حل کند. این موضوع به این دلیل است که ما دانش، هوش و دریافت‌های ذهنی مردم واقعی را که در دنیای واقعی زندگی می ‌کنند مورد استفاده قرار می‌دهیم و این‌گونه است که الگوریتم‌های ما با رفتارهای مردم همخوانی پیدا کرده‌اند. این همخوانی براساس ده‌ها و هزاران داده نقطه‌ای میسر شده است و این بدین معناست ‌که ما تنها نیاز داریم گروهی را تشکیل دهیم که درباره جام جهانی دانش و آگاهی لازم را داشته باشند.

در این پروژه که در آن شرکت .Unanimous A.I با شرکت انگلیسی Colossus همکاری داشته، گروهی از 30 امتیاز‌ دهنده ورزشی باتجربه جمع شدند. این امتیاز دهند‌گان سپس با یکدیگر به‌طور آنلاین مرتبط شده و دانسته‌های خود را با الگوریتم‌های هوش مصنوعی به اشتراک گذاشتند تا این مجموعه در کنار هم، هم‌افزایی لازم برای پیش‌بینی بازی‌ها را داشته باشد.

پیش‌بینی‌های به‌دست آمده را در زیر می‌توانید مشاهده کنید.

آلمان، برزیل را در فینال شکست خواهد داد و فرانسه و اسپانیا هم جزو چهار تیم نهایی هستند.

پیام بگذارید