تراشه A12 اپل با معماری 7 نانومتری TSMC در سال جاری تولید می‌شود

در اوایل ماه جاری اعلام شد که کمپانی TSMC تولید تراشه‌ها با استفاده از فرآیند 7 نانومتری را آغاز نموده است. این موضوع طی هفته گذشته از سوی CC Wei، مدیرعامل کمپانی تائید شد. این مدیر اجرایی در خلال گردهمایی فناوری شرکت در تایوان به ارایه توضیحات پرداخته و از آغاز تولید تجاری این تراشه‌ها توسط TSMC خبر داد. تراشه A12 اپل که در آی‌فون‌های مدل 2018 معرفی می‌شود، با بهره‌گیری از فرآیند 7 نانومتری تولید خواهد شد و به گفته منابع بازار، نقش بزرگی در رشد تولید تراشه‌های 7 نانومتری توسط TSMC ایفا خواهد کرد.

در حال حاضر ظرفیت تولید کمپانی مجموعا معادل با 12 میلیون مدار 12 اینچی است که در مقایسه با ظرفیت 10.5 میلیون واحدی مربوط به سال گذشته، رشدی 9.5 درصدی را نشان می‌دهد. TSMC سفارشات تولید تراشه‌های 7 نانومتری را از 20 کمپانی مختلف شامل AMD، انویدیا و کوالکام دریافت کرده است.

بیش‌تر این سفارشات در نیمه نخست سال 2019 عرضه خواهند شد. TSMC تا پایان سال جاری صاحب 50 الگوی طراحی تراشه با معماری 7 نانومتری خواهد بود که اکثریت آن‌ها در اهداف هوش مصنوعی، واحد پردازش گرافیگی، پول‌های رمزنگاری شده و تراشه‌های 5G مورد استفاده قرار می‌گیرند.

با شروع 3 ماهه سوم سال TSMC به منظور طراحی دقیق‌تر تراشه‌ها، ریسک تولید چیپست‌های 7 نانومتری با استفاده از لیتوگرافی ماورای‌بنفش بی‌نهایت (EUV) را آغاز خواهد کرد. این تکنولوژی نه تنها موجب صرفه‌جویی در زمان می‌شود؛ بلکه به کمپانی کمک می‌کند تا تراشه‌هایی قدرتمندتر را با بهره‌وری انرژی بالاتر تولید نماید. بعلاوه TSMC تصمیم گرفته تا تولید مخاطره‌آمیز تراشه‌ها با استفاده از معماری 5 نانومتری را در 6 ماهه ابتدایی سال آینده آغاز کند. تولید انبوه تراشه‌های 5 نانومتری می‌تواند در اوایل نیمه دوم سال 2019 شروع شود.

منبع phonearena
  

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم