بازیابی اطلاعات به سبک واندرشیر (wondershare)

داده‌ها و اطلاعات را می‌توان یکی از مهم‌ترین عناصر زندگی مدرن دانست. همه ما تلفن‌های همراه هوشمند، لپ‌تاپ و سایر موارد وابسته به داده‌ها را در اختیارداریم و موارد متعددی مانند عکس‌ها، فایل‌های کاری، فایل‌های ویدیویی و موارد مختلف دیگر را در آن‌ها جای می‌دهیم. با این شرایط باید گفت که این داده‌ها برای ما بسیار مهم هستند و شاید یکی از کابوس‌های بزرگ ما را بتوان از دست دادن این داده‌ها دانست.

در این شرایط بسیاری فکر می‌کنیم که راه‌حلی وجود ندارد ولی نرم‌افزارهایی مانند بازیابی داده‌های واندرشیر (Wondershare Data Recovery) می‌توانند داده‌هایی که به‌واسطه پاک شدن یا مشکلات مختلف نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری از روی دستگاه پاک‌شده‌اند، به سیستم کاربران بازگردانند. در این مقاله نگاهی کوتاه به ساختار این نرم‌افزار خواهیم داشت تا ببینیم که چه قابلیت‌هایی را برای کاربران به همراه می‌آورد.

در ابتدا باید گفت که این نرم‌افزار، یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های بازیابی رایگان اطلاعات (Free data recovery software) در جهان کامپیوتر است و میلیون‌ها کاربر در تمامی جهان از آن استفاده می‌کنند. همین امر هم نشان می‌دهد که این نرم‌افزار به‌شدت قابل‌اتکاست و در غیر این صورت کاربران به سایر گزینه‌ها مهاجرت می‌کردند. به‌این‌ترتیب و با ذکر این نکته به سراغ اصل ماجرا رفته و نگاهی نسبتا دقیق به نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر می‌اندازیم.

نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر چیست؟

این نرم‌افزار یک برنامه ویژه است که از آن برای به دست آوردن مجدد داده‌هایی که به‌صورت تصادفی یا به هر دلیل دیگری از روی هارددیسک سیستم شما پاک‌شده‌اند، استفاده می‌شود. اگر سیستم کامپیوتری شما به‌صورت ناگهانی خراب‌شده و بخشی از داده‌های شما پس از راه‌اندازی دوباره سیستم ازدست‌رفته بود، می‌توانید بر روی نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر حساب بازکنید.نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر

دیگر شرایطی که ممکن است موجب از دست رفتن داده‌های شما شود، این است که فایلی را به‌ اشتباه از روی سیستم خود پاک کرده باشید. حتی اگر هارد سیستم خود را فرمت کرده باشید، باز هم نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر می‌تواند به‌خوبی برای بازیابی داده‌های شما به کار بیاید. در این مقاله تمرکز ما بر روی بازیابی داده‌های کامپیوترهای خانگی است و با توجه به این‌که این نرم‌افزار یکی از خوش قیمت‌ترین نرم‌افزارهای موجود در بازار است، می‌توان آن را یک گزینه بسیار خوب برای بیشتر کاربران دانست.

بالاتر از معمولی، پایین‌تر از فوق حرفه‌ای

این نرم‌افزار در بررسی شخصی توانست در نخستین گام من را تحت تأثیر قرار بدهد. قابلیت‌ها و سرعت عملکرد این برنامه بسیار تحسین‌برانگیز بود ولی نباید آن را به‌هیچ‌عنوان با نرم‌افزارهای بسیار حرفه‌ای بازیابی داده‌ها مقایسه کرد؛ نرم‌افزارهای حرفه‌ای بسیار گران‌قیمت هستند و خرید آن‌ها برای کاربران عادی تقریبا غیرممکن است. این نرم‌افزارها توسط افرادی در بالاترین سطح فناوری اطلاعات و در شرکت‌های بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل نیز نمی‌توان استفاده آن‌ها در سطح کاربری عادی را به‌هیچ‌عنوان منطقی دانست. با این‌ وجود وقتی نگاهی به نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر می‌اندازیم، می‌بینیم که این نرم‌افزار برای کاربران خانگی و یا شرکت‌های کوچک و متوسط (کاربری‌های محدودتر در شرکت‌های بزرگ) طراحی‌شده است. با این حال در عمل، کیفیت این نرم‌افزار به‌اندازه‌ای خوب بوده که ما آن را یک سر و گردن بالاتر از نرم‌افزارهای بازیابی داده‌های عادی بدانیم.

این نرم‌افزار بر روی سیستم‌های عامل ویندوز و مک قابل‌دستیابی است ولی ما نسخه ویندوزی را (به علت محبوبیت بیشتر و کاربری گسترده این سیستم‌عامل در ایران) مورداستفاده قراردادیم. در عمل می‌توان تفاوت بسیار اندکی را بین نسخه‌های این دو سیستم‌عامل مشاهده کرد.

نحوه عملکرد نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر

این نرم‌افزار می‌تواند تعداد 550 فرمت مختلف فایل را بازیابی کند. این حجم از فایل‌های قابل پشتیبانی به این معنی است که کاربران خانگی و یا شرکت‌های دارای فعالیت محدود با مشکلی درزمینه عدم امکان بازیابی داده‌های خود روبرو نخواهند بود. بازیابی داده‌ها در این برنامه به دو روش انجام می‌شود، این روش‌ها شامل استفاده از وضعیت Wizard mode یا سیستم خودکار و ساده انجام بازیابی و وضعیت استاندارد هستند که عملکرد هر دو یکسان است ولی روش اعمال این عملکرد در هر روش دارای تفاوت‌هایی با دیگری است.

نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر

یکی از ویژگی‌هایی که این برنامه در اختیار دارد، استفاده از قابلیت متوقف کردن نرم‌افزار در حین فعالیت است. به‌این‌ترتیب اگر فرایند بازیابی برای شما دشوار است و احتمالا حجم زیادی از فایل‌ها را برای بازیابی مدنظر داشته باشید، زمان کار بالا خواهد رفت و می‌توانید با استفاده از این قابلیت به سراغ متوقف سازی موقتی این فرایند رفته و در ادامه کارتان را دنبال نمایید.

قابلیت‌های قابل‌دسترسی این نرم‌افزار به‌این‌ترتیب هستند.

اسکن عمقی و اسکن خام داده‌ها

این قابلیت تقریبا برای همه افراد مورد نیاز است. قابلیت اسکن خام داده‌ها می‌تواند فایل‌ها را بر اساس نوع پسوند آن‌ها اسکن کند که باید گفت بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر، از این قابلیت بی‌بهره هستند. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید برای مثال فایل‌های دارای فرمت PNG یا هر فرمت دیگری را اسکن کنید.

اسکن بر اساس پوشه

می‌توانید به کمک این قابلیت به سراغ بازیابی اطلاعات یک پوشه خاص بروید که این امر به معنای آزادی عمل بسیار بالاتر برای نادیده گرفتن فایل‌های اضافه و بازیابی دقیق پوشه مدنظر شماست. در این روش یک پوشه به همراه تمامی فایل‌ها و زیرپوشه‌های آن اسکن شده و بازیابی می‌شوند.

قابلیت اسکن سطل آشغال و هاردهای اکسترنال

این قابلیت که بانام Direct Option شناخته می‌شود، می‌تواند به شما اجازه بدهد که مواردی مانند هاردهای اکسترنال و حتی سطل آشغال سیستم خود را نیز اسکن کرده و بازیابی کنید. بار دیگر این قابلیت را می‌توان یکی از منحصربه‌فردترین قابلیت‌های این برنامه دانست که در سایر برنامه‌ها کمتر شاهد آن هستیم.

همچنین یکی دیگر از قابلیت‌های مهم این نرم‌افزار، قابلیت ریکاوری از روی یواس‌بی (usb recovery) است، بدین صورت که دیتاهای پاک شده شما از روی این ابزارهای پر کاربرد را اسکن کرده و فایل‌ها را بازیابی خواهد کرد.

آزمایش سرعت و قدرت عملکرد

در آزمایش‌های اولیه‌ای که ما بر روی این برنامه انجام دادیم، مشخص شد که می‌تواند عملکرد نسبتا سریعی داشته باشد. البته آزمایش‌های ما بر روی دستگاه‌های ذخیره‌سازی حافظه کم‌حجم انجام شد و دلیل این امر نیز زمان‌بندی کاری من بود. به‌صورت بدیهی می‌توان انتظار داشت که حجم انباره اطلاعاتی شما بر روی مدت‌زمان اسکن تأثیر بسیار بالایی داشته باشد. من برای این کار به سراغ مقایسه این نرم‌افزار با موارد مشابه دیگر رفتم که البته برای ذات این مقاله، نیازی به نام بردن از نرم‌افزارهای دیگر نیست.

نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر

در مقایسه اولیه شاهد این هستیم که وقتی نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر توانست تا نیمی از فایل‌های من را اسکن کند، نرم‌افزارهای مشابه دیگر هنوز اسکن را در سطح تک‌رقمی به پایان برده بودند! البته این آمار مربوط به شرایط اسکن عمقی بود و به همین دلیل نیز دوباره چنین فرایندی را با اسکن سریع تکرار کردیم.

درنتیجه آزمایش انجام‌شده در این بخش شاهد این هستیم که بازهم عملکرد نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر تقریبا بیش از 5 برابر بیشتر از سایر نرم‌افزارهای بازیابی داده کاربران عادی است. بااین‌وجود در پایان اسکن شاهد یکی از مشکلات معدود این سیستم بودیم. این نرم‌افزار نمی‌تواند فایل‌های آسیب‌دیده را بازیابی کند. این امر موجب می‌شود که نتوانید انتظار داشته باشید که وقتی‌که هارددیسک شما می‌سوزد، بتوانید تمامی داده‌های آن‌ها را بازیابی کنید.

درزمینه تعداد فایل‌های بازیابی شده نیز شاهد این هستیم که نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر می‌تواند تقریبا دو برابر رقبای خود موفق باشد. در آزمایش ما وقتی‌که نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر موفق به بازیابی بیش از 5 هزار فایل شده بود، نرم‌افزارهای رقیب آن‌ها توانسته بودند تا رقمی کمتر از 2500 فایل را بازیابی کنند که این امر بار دیگر قدرت این نرم‌افزار را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که واندرشیر توانایی ریکاوری از روی همه ابزارها همچون درایورهای فلش (usb flash drive recovery) را نیز دارد که برای بسیاری از افراد یک امر مهم و حیاتی قلمداد می‌شود.

سخن پایانی

نرم‌افزار بازیابی داده‌های واندرشیر می‌تواند بسیاری از قابلیت‌های موردنیاز کاربران را با کمترین ایرادهای ممکن به آن‌ها ارایه کند. این نرم‌افزار در نوع خود یکی از بهترین تجربه‌های کاربری من با برنامه‌های بازیابی داده بود و توانست تا از نظر رابط کاربری و عملکرد نرم‌افزاری به‌خوبی عمل کند و درنتیجه نیز باید گفت که آزمایشگاه آی‌تی‌رسان نه‌تنها به آن نمره قبولی می‌دهد، بلکه این برنامه را فراتر از یک برنامه عادی می‌داند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم