خالق اولین سیستم پردازنده کلمات در دنیا درگذشت

اِولین برزین (Evelyn Berezin) خالق اولین پردازنده کلمات در جهان، در سن 93 سالگی درگذشت.  او شرکت Redactron را در سال 1971 در زمینه مدیریت و حفاظت داده‌ها (Data Secretary) راه‌اندازی نمود. در همین زمان بود که اولین پردازنده داده‌ها در جهان را معرفی کرد و در این راه یکی از پیشگامان عصر خود بود.

داستان پیشرفت‌ها و دستاورد‌های برزین بسیار شگفت‌انگیز است. او توانست شرکت خود را به سرعت رشد دهد به طوری که در طی مدت کوتاهی، شرکت از 9 کارمند به 500 نفر افزایش نیرو داشت و مجله BusinessWeek او را به عنوان یکی از مدیران قدرتمند و برجسته در ایالات متحده معرفی نمود. هر چند او در سال 1976 اقدام به فروش شرکت کرد.

برزین تنها در زمینه پردازش کلمات پیشگام نبود، در حقیقت او پیش از این، اولین سیستم رزرو کامپیوتری خطوط هواپیمایی را نیز ابداع نموده بود. در ایده او مسافران و صندلی‌های موجود در هواپیما به طور اتوماتیک مورد بررسی و تطبیق قرار می‌گرفت. کارایی این سیستم به قدری بالا بود که هواپیمایی ایالات متحده در سال 1962 آن را مورد آزمایش قرار داد.

طبق اطلاعات موزه تاریخ کامپیوتر، سیستم ابداعی او با زمان پاسخگویی یک ثانیه‌ای و به مدت 11 سال بدون حتی یک مورد اشتباه به خوبی از عهده وظایف محوله بر آمد. در حقیقت این آمار و ارقام با هر استاندارد یا معیاری هم که بررسی گردد هنوز هم شگفت‌انگیز است. با این حال این ایده دارای یک رقیب قدرتمند بود، سیستم رزرو کامپیوتری خطوط هواپیمایی Sabre که توسط برخی از ایرلاین‌های آمریکایی توسعه یافته بود.

او چندین پروژه دیگر را نیز به اجرا گذاشت. از جمله سیستم‌های اتوماسیون بانکی، سیستم محاسبه هدف‌زنی تسلیحات که به سفارش وزارت جنگ ایالات متحده انجام داد و حتی سیستمی برای بررسی و ردیابی اطلاعات مربوط به مسابقات اسب‌دوانی و میزان درآمدزایی هر راس از اسب‌های مسابقه‌ای. خبر درگذشت این زن پیشکسوت دنیای کامپیوتر در شهر منهتن، توسط روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شد.

منبع ubergizmo
پیام بگذارید