مدیر عامل آسیاتک از دستاوردهای ویژه این شرکت در ایران رونمایی کرد

asiatech3

چند روز پیش و در جریان برگزاری نمایشگاه الکامپ، شرکت آسیاتک میزبان جمعی از اصحاب رسانه بود که در آن محمد علی یوسفی زاده، مدیر عامل این شرکت به ایراد سخنان جالبی پرداخت. وی در ابتدا ضمن خوش آمدگویی به خبرنگاران گفت: می‌خواهم درمورد شرکت آسیاتک و تحولاتی که در طی مدت گذشته داشتیم، مطالبی را عنوان کنم. آسیاتک دارنده پروانه‌های pap ،istp و idc هست که در سال‌های گذشته در این سه حوزه رشد، و توسعه شبکه‌اش را طراحی کرده که بیشتر از نگاه عموم، سرویس دهنده اینترنت و فضای adsl را شما می‌بینید. در حالی‌که در مجموعه کارهایی که انجام می‌شود به صورت موازی این سه حوزه در حال تحقیق و توسعه و سرویس دهی است.

در خصوص سرویس‌های adsl آسیاتک و رشدی که وجود داشته، از نکات مهم آن می‌توان به روشن بودن بیش از 1000 مرکز مکالماتی، حضور در 335 شهر کشور و تعداد بیش از 350000 مشترکی که در سال‌های گذشته عضو مجموعه و خانواده آسیا تک شده‌اند، اشاره کرد.

از دستاوردهایی که بنا داشتیم در نمایشگاه الکامپ 19 اطلاع رسانی و از آن رونمایی کنیم: ایجاد و نگهداری محتوای ایرانی و انتقال ترافیک به شبکه‌های زیر ساخت است، به نوعی که حدودا 20 گیگابیت از اینترنتی که در سطح کشور، شرکت زیر ساخت ارائه و توزیع می‌کند، شرکت آسیاتک نگهداری کرده و از طریق درگاه‌هایی که در واقع طی قرارداد از شرکت زیرساخت گرفته، به آن‌ها منتقل می‌کند.

دغدغه‌های متفاوتی وجود دارد که یک توضیحی از بک گراند این کار می‌گویم که چگونه 20 گیگا بیت ساخته شده! این‌ها سایت‌های پر تراکنش و پر مصرفی بودند که به خاطر گران بودن هاستینگ در ایران و هزینه بالای تراکنش ترابایت به شرکت‌های میزبان و ارایه دهنده‌های فضا و میزبانی در کشور، صاحبان محتوا توانایی مالی این را نداشتند که آن‌ها را در کشور نگهداری نموده و در دیتا سنترهای خارج از کشور نگهداری می‌کردند؛ در واقع به نوعی ارز را از مملکت برای نگاه داشتن محتواهایشان خارج می‌کردند. در مقابل هم شرکت زیر ساخت دوباره هزینه ارزی می‌کرد و برای خرید اینترنت از ورودی‌های بین المللی اقدام می‌نمود و به همین دلیل مصرف ایرانی‌ها را از ورودی‌های بین المللی می‌خرید و وارد کشور می‌کرد.

asiatech1

ما آمدیم در واقع با ترکیبی از امکانات متفاوت شرکت زیرساخت این امکانات را با هم ادغام کرده و کنار هم گذاشتیم، دانش و توان ایرانی‌ها را روی این قضیه گذارده و سرمایه گذاری بزرگی در یکسال گذشته کردیم. همچنین آنالیز مفصلی از مصرف محتواهایی که مشترک‌ها دارند، انجام دادیم. مدام این‌ها را کنترل نوع مصرف داشتیم. حدود 200 سایت مطرح است که به نوعی بیشترین مقدار دانلود یا بالاترین میزان برداشتن محتوا را کاربران از آن‌ها دارند. با صاحب‌های این محتوا و سایت‌ها مذاکره کردیم. در ابتدا آن‌ها به هیچ وجه به ایران اعتماد نداشتند و برای‌شان قابل باور نبود که داخل کشور می‌توانند خدماتی مثل دیتا سنترهای بزرگ دنیا داشته باشند  و ما این را برای آنان شبیه سازی کردیم، امکانات مازاد دادیم، سخت افزارهای‌شان را تعمیر کردیم و امکان انتقال را به آن‌ها دادیم. از این طریق شرکت‌های صاحب محتوا کم کم دارند حاضر به ارتباط می‌شوند که دیتای خود را وارد کشورکنند و ما از آن‌ها نگهداری کنیم. الان حدودا 20 گیگابیت از ایتنرنتی که درکشور استفاده می‌شود، در واقع از محتواهایی است که وارد شده و رفته! به عنوان مثال بخش تصویری ورزش 3 که از پربیننده‌ترین سایت‌های کشور است، شاید وب آن به دلیل مصرف کمتر پهنای باند، داخل کشور نگهداری می‌شد اما بخش تصویری خارج از ایران بود که شاید برای آن‌ها چندان هم قابل اعتماد نبود که آن را به داخل کشور منتقل کنند. پس از یک پروسه سخت و بعد از بهینه سازی سروری که در اختیارشان قرار دادیم، حاضر به اعتماد شدند و محتواهای دیگری هم دادند که ما از آن‌ها نگهداری می‌کنیم. از سایت‌هایی که می‌توانم نام ببرم، سایت فیس‌نما، دانلودها، وبلاگ‌های زیر مجموعه رز بلاگ و… را می‌توان نام برد.

asiatech2

نکته دیگری که می‌خواهم بگویم، این است که هدف ما جا به جا کردن محتواهای داخل کشور نیست، در حال حاضر سایت‌هایی هستند که در ایران هاست شدند و حتی با ما مذاکره کردند که اطلاعاتشان منتقل شود و در هاست ما نگهداری گردد! ولی تمام هدف پروژه این بوده که محتواهای ملی ما که خارج از ایران نگهداری می‌شود، به داخل بیاوریم و در اینجا هدایت و راهبری کنیم.

در ادامه مراسم، خبرنگاران پرسش‌های خود را از مسئولین آسیاتک پرسیدند که آن‌ها پاسخگوی این سئوالات شدند.

نمایش نظرات (6)