ساعت هوشمند جدید ال‌جی احتمالا به یک دوربین برای عکاسی مخفیانه مجهز است!

از زمان عرضه اولین ساعت‌های هوشمند سری Gear سامسونگ، یک قانون نانوشته به میان اسمارت‌واچ‌ها آمد؛ با این مضمون که این گجت‌ها به دوربین داخلی نیاز ندارند. شاید دلیل رواج این سنت را بتوان این‌گونه توجیه کرد که سامسونگ از زمان عرضه ساعت هوشمند خود هیچ‌گاه دوربینی درون آن‌ها جای نداده است. البته امروزه تعداد محدودی از ساعت‌های هوشمند مخصوص کودکان را می‌بینیم که مجهز به دوربین هستند، اما هنوز محصول به‌نام و شاخصی در تیراژ بالا عرضه نشده که چنین قابلیتی داشته باشد. با این حال، پتنت جدید ال‌جی نشان می‌دهد احتمالا در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد عرضه ساعت هوشمندی از این کمپانی خواهیم بود که مجهز به یک دوربین است.

اخیرا وب‌سایت LetsGoDigital یک گزارش درباره پتنتی متعلق به ال‌جی منتشر کرده که در USTPO (مخفف عبارت United States Trademark and Patent Office به معنای دفتر ثبت اختراعات و علامت تجاری ایالات متحده) به ثبت رسیده است. نکته جالب توجه، اشاره این پتنت به دو طرح مختلف برای ادغام کردن یک دوربین در بند اسمارت‌واچ‌ها است. این پتنت به قابلیت‌های “پایانه موبایل” نیز ارجاع داده شده که اشاره به اتصال سلولار (شبکه تلفن همراه) آن دارد. هم‌چنین در پتنت مذکور به راه‌حل‌های مختلفی برای “ساعت هوشمندی با کم‌ترین اندازه که مناسب قرارگیری بر روی مچ دست باشد” و توضیحاتی درباره چگونگی “مشکلات یک اسمارت‌واچ برای داشتن دوربین” که برای ثبت اطلاعات محیطی کاربرد دارد، اشاره شده است.

همه این صحبت‌ها به معنای آن است که ال‌جی قصد دارد یک راه‌حل فنی ابداع کند تا بتواند یک دوربین درون ساعت‌های هوشمند آینده خود تعبیه کند. برای دستیبابی به این هدف، راه‌کارهای مختلفی ارایه شده که در یکی از آن‌ها، کاربر می‌تواند به راحتی زاویه دوربین را متناسب با نیاز خود و البته با توجه به وضعیت بند ساعت خود تنظیم کند تا بدون این‌که نیاز به برگرداندن و تغییر زاویه مچ دست باشد، از سوژه‌های دلخواه خود عکس بگیرد. در این پتنت نمودارهای مختلفی وجود دارد که چگونگی عملکرد دستگاه در این حالت را مشخص می‌کند.

در این طرح می‌توان بند قابل تنظیمی که تغییر زاویه دوربین را ممکن می‌سازد، یک پیوند فلزی در قسمت بند اسمارت‌واچ که در واقع محل ادغام دوربین با بدنه است و حتی یک دوربین با گیره فنری را دید که به کاربر اجازه می‌دهد آن را به همراه بند ساعت، در هر جایی قرار دهد. در نمونه دیگر هم یک دوربین در قسمت بند ساعت قرار داده شده است اما نکته جالب توجه در این طرح، قرار داشتن چیزی شبیه به دوربین در سمت دیگر قرص نمایشگر است که شاید از جنبه کاربردی در دنیای واقعی کمی فاصله گرفته و ممکن است برای عکس‌برداری مخفیانه از شخص یا چیزی مورد استفاده قرار گیرد. در این پتنت کارکردهای احتمالی مختلفی مانند ثبت تصویر از غذا برای سنجش میزان کالری مصرفی، توانایی اسکن کدهای QR و یا بارکد کالاها نشان داده شده است‌.

نکته دیگر، زمان‌بندی جالب برای این پتنت و عرضه محصول مورد اشاره در آن، با توجه به عرضه ساعت هوشمند هیبریدی ال‌جی واچ W7 است. ال‌جی این اسمارت‌واچ را چندی پیش معرفی و عرضه کرده که البته با انتقادها و استقبال سردی همراه بود. از جمله نقاط ضعفی که برای این گجت پوشیدنی عنوان شد، قیمت بالا، اندازه‌ای بزرگ، قابلیت‌های هوشمند محدود، عمر کم باتری، چیپست قدیمی و رابطی تهاجمی است که این مورد آخری با توجه به دسته و بند‌های مکانیکی آن، به این دیوایس اطلاق شد. به نظر می‌رسد که ال‌جی در تلاش است تا خود را آماده معرفی یک ساعت هوشمند جدید کند اما اهالی سرزمین چشم بادامی‌ها حس می‌کنند باید در این عرصه آن‌قدر بزرگ و توانمند شوند که بتوانند کارهایی هم‌چون گنجاندن دوربین به اسمارت‌واچ‌ها را به انجام برسانند.

منبع gsmarena
ممکن است شما دوست داشته باشید