اپل و کوالکام پس از چندین ماه درگیری قانونی بالاخره به توافق رسیدند

پس از چندین ماه درگیری و کشمکش بین شرکت‌های اپل و کوالکام، این دو شرکت پس از برگزاری دادگاهی مبنی‌بر پرداخت میلیاردها دلار خسارت به شرکت کوالکام در روز سه‌شنبه، به توافقات جدی رسیدند و تمامی شکایت‌ها علیه یکدیگر را متوقف کرده و هم‌اکنون هر دو طرف به حل‌و‌فصل اقدامات قانونی خود رسیده‌اند. طبق بیانیه مشترکی که امروز منتشر شد، اپل مبلغ نامشخصی را به کوالکام پرداخت می‌کند و این دو شرکت به مدت 6 سال یک قرارداد صدور مجوز در بین یکدیگر برقرار کردند. هم‌چنین این دو شرکت توافق تامین چیپست‌های اپل را به مدت چند سال امضا کردند. هنوز هیچ عدد و رقمی از این توافقات بیرون نیامده است.

این توافق احتمالا با سخن استیو مالنکوف، مدیرعامل کوالکام که ماه گذشته گفته بود: “ما در آستانه حل‌و‌فصل مسائل هستیم” ارتباط خاصی دارد. هرچند در آن زمان، تیم کوک احتمال هرگونه توافق بین اپل و کوالکام را رد کرده بود. لازم به‌ذکر است که مقامات این شرکت از سه‌ماهه سوم سال 2018 هیچ مذاکره‌ای با یکدیگر نداشته‌اند.

اپل طی سال‌های 2011 تا 2015 به طور انحصاری از مودم‌های شرکت کوالکام در آیفون‌های خود استفاده می‌کرد. پس از شروع درگیری‌های قانونی بین این دو شرکت، اپل از هر دو تراشه‌ کوالکام و اینتل استفاده کرد تا این‌که کوپرتینو‌نشین‌ها در آیفون‌های مدل 2018 فقط از تراشه‌های مودم اینتل استفاده کردند.

در حالی‌ که کوالکام هم‌اکنون مودم‌های 5G خود را تولید و به بازار عرضه کرده، اما ممکن است اینتل تا پایان سال جاری هم موفق به معرفی چیپست 5G نشود. برخی از مجموعه‌های وابسته به اپل هم اعلام کردند که اینتل تا سال 2021 قادر به تامین چیپست‌ آیفون‌های 5G نخواهد بود.

در این میان اپل نیز برای جا نماندن از رقبای خود اعلام کرد که مذاکراتی را با شرکت‌های سامسونگ و مدیاتک برای تامین چیپ‌های 5G انجام داده و هواوی نیز از عرضه مودم‌های 5G اختصاصی خود به اپل خبر داد.

زمان استفاده از چیپ‌های کوالکام در محصولات اپل هنوز نامشخص است.

بعد از اعلام خبر توافق اپل و کوالکام در دادگاه، سهام شرکت کوالکام در بازارهای بورس، حدود 22 درصد افزایش یافت. سهام اپل نیز افزایش 15 درصدی را تجربه کرد. تمامی این موارد در حالی است که کوالکام هنوز از بحران خارج نشده، زیرا این شرکت در دادگاهی که توسط کمیسیون تجارت فدرال آمریکا محکوم شده، منتظر اعلام نتیجه توسط قاضی “لوسی کوه” است. این محاکمه مربوط به انحصارطلبی شرکت کوالکام در صدور مجوز ساخت چیپست و بستن قراردادهای غیرمنصفانه با مشتریان خود است.

اتهامات کوالکام در این دادگاه بسیار سنگین بوده و اقدامات این شرکت برخلاف قوانین ضدانحصار آمریکا است. کوالکام خریداران خود را با استفاده از قراردادهای تجاری وادار به استفاده از محصولات خود می‌کرد، در صورتی که این شرکت‌ها محصولات خود را از سایر رقبای کوالکام تهیه کنند، باید حق ثبت اختراع بیشتری به این شرکت پرداخت می‌کردند.

اگر در این پرونده قاضی دادگاه کوالکام را متهم کند، این شرکت مجبور خواهد شد تا سیاست‌های فروش تراشه‌های خود به سازندگان اسمارت‌ فون‌ها را تغییر دهد. البته این تغییر شامل قرارداد جدیدی که کوالکام و اپل امضا کرده‌اند، نخواهد بود. ما از مقامات اپل و کوالکام درخواست کردیم تا جزییات بیشتری از توافق بین خود را در اختیار ما قرار دهند، اما کوالکام در پاسخ به این درخواست، ما را به بیانیه مشترک این دو شرکت ارجاع داد.

در حالی که توافقات مربوط به صدور مجوز بین دو شرکت انجام شده است، اما هنوز مشخص نیست که اپل چه زمانی از چیپ‌های کوالکام در آیفون‌های خود استفاده خواهد کرد. اما احتمالا با توجه به عرضه آیفون‌های 2019 در سپتامبر سال جاری، اپل برای عرضه آیفون 5G مجبور خواهد بود تا سال آینده صبر کند، این فرآیند به دلیل راه‌اندازی مجدد خط تولید چیپ‌های آیفون توسط کارخانه‌های کوالکام خواهد بود. هم‌چنین با توجه به توافق برقرار شده در بین دو شرکت، هنوز مشخص نیست که اپل توسعه مودم اختصاصی خود را ادامه خواهد داد یا خیر. البته مدتی پیش اخبار و شایعات توسعه مودم اختصاصی این شرکت در رسانه‌ها منتشر شد، بنابراین شاید اپل هنوز روند طراحی و تولید این چیپست را آغاز نکرده باشد.

تحلیلگر موسسه اقتصادی Wedbush Security، دن ایوس نیز در رابطه با این موضوع گفت: “این یک پیروزی بزرگ برای کوالکام بود، زیرا درگیری با برند بزرگی مثل اپل و پیروز نشدن در مقابل آن، عوارض بدی را برای کوالکام در پیش خواهد داشت. توافق ایجاد شده در بین این دو شرکت، سرمایه‌گذاران را متعجب کرد، اپل نیز متوجه شد که درگیری‌های به اصطلاح بچه‌گانه، این شرکت را از تمرکز برروی مسائل بزرگی مانند آیفون 5G باز می‌دارد.”

البته حل‌و‌فصل این مشکل برای هر دو طرف، یک پیروزی به حساب می‌آید. اپل هم‌اکنون تامین‌کننده چیپ‌های 5G را تحت سلطه خود قرار داده و دیگر نگران تاخیر اینتل در رابطه با عرضه مودم 5G تا سال آینده نخواهد بود. کوالکام نیز بار دیگر در یک توافق دوسر برد، در حال کسب درآمد از شرکتی مثل اپل است و در این میان هردو شرکت می‌توانند هزینه‌های خود را از این توافق تامین کنند.

منبع PhoneArena
  

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم