چرا جمع‌آوری آنتن‌های موبایل خیانت به مردم است؟

هنگامی که اصرار و پشتکار برخی افراد یا نهادها برای جمع‌آوری آنتن‌ BTS از یک ساختمان یا نقطه خاص را می‌بینیم؛ تعجب می‌کنیم چگونه است به اسم سلامتی و نجات جان مردم؛ حاضراند به آن‌ها خیانت کنند؟!

هنوز شاهدیم در یک شبکه اجتماعی کاربری با انتشار فیلم‌های ساختگی در پی اغوای مسئولین برای جمع‌آوری آنتن نزدیک خانه‌اش است یا اینکه در شبکه‌ای از صدا و سیما، یک کارشناس خطرات امواج رادیویی آنتن‌های موبایل را متذکر می‌شود و خواستار جمع‌آوری آن‌ها است.

در حالی‌که سراسر دنیا از توسعه شبکه‌های ارتباطی و افزایش آنتن‌ها و دکل‌های مخابراتی استقبال می‌کنند؛ ما در ایران هنوز بر سر جمع‌آوری آنتن‌های BTS بحث، تبادل‌نظر و تضاد آرا داریم؛ بدون اینکه از جمع‌آوری آنتن‌ها در تهران و برخی شهرستان‌ها را در یک بازه تاریخی درس گرفته باشیم.

نارضایتی تهرانی‌ها از جمع‌آوری آنتن‌های BTS

در سال ۱۳۹۴، شهرداری تهران در پی بروز اختلافاتی با اپراتورهای تلفن همراه و تصمیم شورای شهر وقت، اقدام به جمع‌آوری خودسرانه آنتن‌های BTS در برخی نقاط و به زعم خودش بدون مجوز گرفت.

بالافاصله پس از قطع و جمع‌آوری این آنتن‌ها، شاهد کاهش آنتن‌دهی، قطع و وصل مداوم ارتباط، مشکل ارسال پیام کوتاه و بروز اشکال در اتصال اینترنت بودیم. در آن برهه، شورای شهر تهران اعتقاد داشت تهران نباید مزرعه دکل‌های BTS شود و وظیفه خود می‌دانست با افزایش تعداد آنتن‌های موبایل مبارزه کند.

اولین آثار این جمع‌آوری محدود آنتن‌ها در کیفیت ارتباطات مردم بروز پیدا کرده و رسانه‌ها از نارضایتی و شکایت مردم خبر دادند.

کاربران در اظهارنظرهای خود گفتند دقیقا پس از جمع‌آوری آنتن BTS نزدیک خانه‌شان، اشکالاتی مانند قطع ارتباط در وسط صحبت، تلاش‌های چندباره برای برقراری تماس یا نرسیدن پیامک بروز کرده است.

هنگامی که در یک منطقه، تعداد آنتن‌های BTS بیشتری نصب شده باشد؛ کیفیت آنتن‌دهی، ارتباطات و سرعت اینترنت بهتر می‌شود چون سرانه هر آنتن برای تعداد کاربران کاهش پیدا خواهد کرد.

امروزه، ارتباط جزو مایحتاج اصلی انسان بوده و می‌تواند لطمات سنگینی به زندگی افراد بزند و تا این مشکل برطرف شود، از دغدغه آنها کاسته نمی‌شود. این سابقه تاریخی نشان داد جمع‌آوری آنتن‌های موبایل در نخستین گام کیفیت زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث نارضایتی آن‌ها خواهد شد.

آسیب‌رسانی به شهروندان

در بسیاری از کشورها، آنتن‌های BTS از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و همانند یک درخت، تخریب، آسیب‌رسانی و جمع‌آوری‌ آن‌ها جرم شناخته می‌شود و دولت مصمم به عنوان مدعی العموم در پی مجازات خاطیان است. چون حذف یک آنتن را مساوی با آسیب‌‌رسانی به سلامت شهروندان می‌دانند.

در برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان، اگر اپراتورها تعداد مشخصی آنتن را در یک منطقه نصب نکرده باشند؛ با جریمه‌های بسیار سنگینی روبرو می‌شوند چون دولت و متولیان بهداشت می‌دانند کمبود حتی یک آنتن BTS در شهر می‌تواند چند هزار نفر را در معرض خطرات امواج رادیویی با چگالی توان بالا قرار دهد.

در حالت عادی و با رعایت استانداردها، چگالی توان سیگنال‌های رادیویی یک صدم استاندارد مشخص شده توسط سازمان بهداشت جهانی و نهادهای دیگر است اما وقتی یک آنتن حذف می‌شود؛ گوشی‌های موبایل باید انرژی بیشتری مصرف کنند تا به آنتن‌ BTS دورتری وصل شوند؛ بنابراین شاهد چند برابر شدن چگالی توان سیگنال‌ها و افزایش خطرات این پرتوها برای انسان‌ها هستیم. به علاوه، با جمع‌آوری یک آنتن BTS، ساکنان آن منطقه هم خسارت دیده و با مشکل پوشش‌دهی شبکه روبرو می‌شوند.

سازمان بهداشت جهانی: آنتن بیشتر بهتر است

هنگامی که اپراتورهای موبایل در کشور انگلیس شروع به فعالیت کردند؛ براساس برخی شایعات، این نگرانی به وجود آمد که ممکن است آنتن‌های BTS برای شهروندان مضر باشند. اما تحقیقات ده‌ ساله دانشگاه‌ها و مراکز علمی نشان می‌داد امواج ایستگاه‌های موبایل و آنتن‌های BTS خطر جدی را متوجه انسان نمی‌کنند.

در آن زمان، سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز با انتشار گزارشی رسما اعلام کرد افزایش آنتن‌های BTS برای مردم بهتر است: «هر چه فاصله دستگاه‌های موبایل از آنتن‌های BTS بیشتر باشد، میزان توان‌دهی گوشی‌های موبایل بیشتر می‌شود. زیرا گوشی‌ برای پیدا کردن آنتن مجبور است توان بیشتری ارسال کند.»

سازمان بهداشت جهانی می‌گوید هرچه آنتن‌های BTS به تلفن‌های همراه نزدیک‌تر باشند؛ تلفن برای دریافت سیگنال‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کند که هم باعث صرفه‌جویی در باتری می‌شود و هم پرتوهای الکترومغناطیس مضر کمتری دریافت می‌شود. در حقیقت، جمع‌آوری یک آنتن BTS می‌تواند موجب داغ‌تر شدن گوشی‌ها و کاهش قدرت آنتن‌دهی شود و تشعشعات قوی‌تری در فضا منتشر شود.

در حال حاضر انگلیس یکی از شورهای پیشرو در صنعت موبایل و اینترنت همراه است. در دست همه مردم این کشور یک گوشی موبایل است و به اینترنت 4G متصل هستند. اپراتورهای موبایل در این کشور، براساس استانداردهای تعیین شده اقدام به نصب و افزایش تعداد ایستگاه‌های BTS کرده و هر روز بر کیفیت ارتباطات مردم افزودند.

چرا اپراتورها نیاز به نصب بیشتر آنتن دارند؟

مخالفان افزایش آنتن‌های BTS، اپراتورهای موبایل را متهم به عدم پیش‌بینی، آینده‌نگری و مکان‌یابی درست در نصب آنتن‌ها و توسعه شبکه مخابراتی می‌کنند. اگر کوچک‌ترین آشنایی با شبکه‌های مخابراتی و نحوه کار آنتن‌های موبایل داشته باشیم؛ متوجه خواهیم بود مشکل اصلی اپراتورها در مکان‌یابی درست نصب آنتن‌های BTS نیست.

اپراتورها طی سال‌ها مطالعه و اندازه‌گیری، براساس اصول و استانداردهای جهانی تلکام اقدام به تعیین مکان‌های مناسب برای نصب ایستگاه‌های BTS کردند ولی معماری شهرها و ساختمان‌ها ایستا نیست.

هر روز ساخت و سازهای جدیدی صورت می‌گیرد و برج‌هایی سر از خاک بیرون آورده و آسمان را می‌شکافند. ساختمانی فرو می‌ریزد و بزرگ‌تر، مستحکم‌تر و بلندتر ساخته می‌شود. تراکم‌سازی و افزایش جمعیت شهری در کنار نوسازی بافت‌های فرسوده باعث می‌شوند اپراتورها برای حفظ کیفیت شبکه و پوشش‌دهی خود، اقدام به نصب آنتن BTS بیشتر کنند.

هنگامی که یک ساختمان ویلایی خراب می‌شود و یک برج چند ده واحدی در آن ساخته می‌شود؛ تصور کنید در یک خیابان و محله جمعیت شهری چقدر افزایش یافته و همه این افراد موبایل در دست دارند و باید به آنتن‌ها وصل شوند ولی زیرساخت گذشته مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خدمت یا خیانت؟

با اندکی تامل و مطالعه می‌توان فهمید مرز خدمت یا خیانت به مردم در جمع‌آوری یک آنتن BTS یا ممانعت از نصب یک آنتن جدید، چقدر باریک است.

گاهی فردی با قرار دادن پشت‌بام ساختمان و خانه خود در اختیار اپراتورها، ضمن درآمدزایی باعث بهبود کیفیت ارتباطات همسایگان و زندگی راحت‌تر آن‌ها می‌شود و گاهی فردی با ایجاد هرگونه مزاحمت و شکایت از یک آنتن، اسباب جمع‌آوری آن را مهیا کرده و بعد شاهد بروز انواع مشکلات ارتباطی در منطقه خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
14 دیدگاه
 1. علیرضا می گوید

  خاک بر سر شهرداری و تمام افرادی که باعث کم شدن این آنتن های BTS شدن، بکنن…
  ما خودمون از این بی آنتی داریم رنج می بریم، انقد اینترنتمون ضعیفه که تو بعضی اوقات سرعت اینترنت ۴G مون به صفر میل می کنه…
  اونایی که طرفدار نبودن این آنتن ها هستن؛ یا خودشون گوشی ندارن، یا تو خونشون به اندازه ی کافی از اینترنت لذت می برن که نمی دونن بی آنتی یعنی چی…؟!

  موافقم ۴
  مخالفم ۴
 2. علی می گوید

  مسئولین همراه اول و شبکه موبایلی چرا آنتن هارا روی خانه های خودشان نصب نمی کنند که از منافع آن که پرداخت می شود استفاده کنند. چرا پارک ها را برای نصب آنتن ها انتخاب نموده اند. ۱۰ سال زمان کمی برای نتیجه گیری بر روی اثرات امواج مخرب روی بدن انسان و موجودات زنده می باشد . در ضمن در مقابل بسیاری از تحقیقات که شما مستندات آن را باید ارائه دهید بسیاری از مستندات تاکید بر مضرات امواج و ایجاد انواع بیماریها و تومورهای سرطانی دارند. شما مستندات ارائه دهید. تا مستندات متقابل رو نمایی شود. شرکت های توسعه تکنولوژی های شبکه ای بدون سیم تحقیقاتی را با مراکز مختلف هماهنگ می کنند که نتایج آنها مطابق خواسته تجاری آن ها است. شما آیا حاضرید عزیزان خود را ۱۰ سال در معرض تشعشع قراردهید. حتی یک روز هم حاظر نیستید. سلامتی نعمتی است با ارزش فراوان که با تجارت هایی اینچنینی نباید به خطر بیفتد. مردم ما هستیم و ما همه مردم. آیا گرفتار عزیز بیمار سرطانی که در حال احتضار است و شما تمامی دارایی خود را برای بهبودی اش در معرض هزینه کرد قرار داده اید و نتیجه ای هم نمی گیرید و حتی علت را هم نمی دانید تا بتوانید با پیشگیری جلوی مریضی دیگر عزیزانتان را بگیرید شده اید. آنجا می فهمید که دیگران چه می گویند که خیلی دیر است.

  موافقم ۵
  مخالفم ۲
 3. میثم می گوید

  حالا که نویسنده های مقاله به نظرات غیرکارشناسی میخندن، منم به عنوان کارشناس ارشد الکترونیک مطلبی مینویسم که مردم بخونن و فقط مقاله ای که جهت دار چاپ شده رو ملاک قرار ندن.

  ۱- تشعشع جمرهای احتمالی برای ایجاد اختلال در سیگنالهای مخابرات در حد نانو ولت به بدن القا انجام میده ولی تشعشع گوشیها در حد چند میکرو ولت هست . یک چیزی حدود چندین هزار برابر.

  ۲- آنتنهای موبایل در فاصله بیشتر از ۱۰۰ متری کاملا امن هستن چون مقدار تشعشع با نسبت توان دوی فاصله کاهش پیدا میکنه . یعنی تشعشع آنتن موبایل در فاصله ۱ متری ۱۰۰۰۰ برابر فاصله ۱۰۰ متری هست

  ۳- آنتهای موبایل تا فاصله ۵۰ متری امن هستن به چند شرط بسیار مهم. یکی اینکه آنتهای جهت دار روشون نصب نشده باشه.
  متاسفانه در کشور ما نه فاصله ۵۰متری رعایت میشه
  و نه تنظیم جهت آنتنهای جهت دارشون درست و دقیقه
  و مهمتر از اون “عدم رعایت حداکثر توان تنظیمی آنتن موبایل توسط اپراتور و عدم رعایت نظارتهای خوب توسط ناظرات مخابرات” هست

  ۴-بحث تاثیر آنتها در زیبایی های بصری اصلا در ایران رعایت نمیشه که خودش حق الناسه

  ۵-نکته به شدت مهم: تشعشع کابلهای مخابراتی و حتی کابلهای برق داخل ساختمانی که آنتن روش نصب شده، یک عامل به شدت خطرناک هست برای جهش ژنتیک و در آینده تبدیل به سرطان .
  میزان تشعشعات از کابلهای داخل ساختمانی که آنتن روش نصب شده به شدت بالاست(خیلی بیشتر از تاثیر امواج روی ساختمانهای اطراف) و کسی که میپذیره این آنتن روی ساختمانش نصب بشه واقعا انسان بی ملاحظه ایه

  موافقم ۸
  مخالفم ۴
  1. کامبیز می گوید

   با سلام .همانطور که میفرمایید هر چه آنتن بیشتر باشه سطح توان انرژی استفاده شده کمتر و ضرر کمتر هست و برعکس هرچه فاصله بیشتر نوان مصرفی بالاتر وضرر گوشی برای صاحبش بیشتر هست ..دقیقا این حرف صحیح است اما یک طرف قضیه و دقیقا در طرف دوم هم همین قضیه برقرار است .چون گوشی هم گیرنده و هم فرستنده هست دقیقا انتن هم همین حالت رو داره و دارای اشعه مضر هست که ساختمان نزدیکش دقیقا مثل صاحب موبایل هست و دارای اشعه مضر هستش .اینکه تعداد انتن ها زیاد بشه برای ساختمان ها دیگه وافراد دیگه خوب هست لین قابل قبول اما این دلیلی نیست که برای اون ساختمانی که دکل و انتن روش نصب باشه خوب باشه دقیقا برای اونا بد هستش چون در فاصله نزدیک دکل هستن..اما از این واقعیت هم نمیشه فرار کرد که به هر حال نیاز به لین دکل ها هستش ودر عصر ارتباطات بدون اونا امکان پدیر نیست ..شاید راه حل نیانه بهترین حالت باشد ..یعنی حداقل دکلروی خانه و چسبیده به ساکنین نباشه .سادهترین راه حلش اینه که اون خانه در محیطی انتخاب بشه که تراکم خانه در منطقه کمتر هست و در صورت امکان اون خانه خریداری بشه و به فضای سبز در محل تبدیل و دکل انجا نصب بشه ..هم روی خانه نیستش .هم تا حدودی با فاصله از مردم هستش .هم ایجاد فضای سبز و کاهش الودگی تا حدودی شده و هم مشکل ارتباط ونیاز به دکل ارتباطی برطرف میشه..این شرکتها سود های نجومی دارن و میتونن کم کم در هر منطقه یه خانه رو خریده و فضای سبز کرده و دکل دایمی انحا برقرار کنن ..ابتدا از محل های شلوغ شروع کنن و کم کم و سال های بعد محله های دیگه رو پوشش بدن ….البته تو ایران چون همه به فکر سود همین الان هستن برای همین هیچ وقت چنین چیزی اجرا نمیشه و همه به فکر سود لحظه ای و آنی هستن و هیچ کس به فکر سود دایمی و نسل آینده نیستش

   موافقم ۱
   مخالفم ۱
 4. یه ایرانی بد بخت می گوید

  اشتباه تایپی……. تصحیح میکنم… تراریخته ها

 5. بابک می گوید

  همانطور که در مطلب بالا ذکر شده که سازمان بهداشت جهانی می‌گوید هرچه آنتن‌های BTS به تلفن‌های همراه نزدیک‌تر باشند؛ تلفن برای دریافت سیگنال‌ها انرژی کمتری…… مشخص است که ساختمانهایی که به دکلهای مخابراتی نزدیکترند بیشتر در معرض خطر این امواج قرار میگیرند

  موافقم ۸
  مخالفم ۳
 6. بهرام می گوید

  چطوره یکیشو تو خانه شما نصب کنیم چرا از جلن مردم مایه میزاری دوران خریت مردم گذشته شهرداری خوب کاری کرده ٩۴مخابرات با این درامدی که داره بره ملک رو خودش بخره که دویست متر دو برش مسکونی نباشه

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۹
 7. علی می گوید

  سلام. یکسری چیزها نوشتید ولی نه سندی نه مدرکی . اینها بازی با ذهن مخاطب است .براساس کدام استناد علمی آنتن موبایل برای سلامتی خوب است که اگر نباشد مشکل بهداشتی ایجاد می کند ! بهتر است در نوشته های این مقاله تجدید نظر کنید

  موافقم ۸
  مخالفم ۱۱
 8. احمد می گوید

  الان(۳/۴/۹۸)تقریبا ۴هفته هست که محل کار ما از موبایل نمیتونیم استفاده کنیم.چرا؟چون یه شهروند بی سواد نسبت به جمع آوری یه آنتن نزدیک ما اقدام کرده و جمع آوری شده و نزدیک ۳۰۰نفر اصلا آنتن نداریم و حدود ۵۰۰۰نفر هم با مشکل مواجه شدن.همراه اول هم اضلا به خودش نمیاره که کسبه ناراضی هستن و از نون خوردن افتادن.باید ضرر و زیان بدن ولی طلبکار هم هستن.

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۴
 9. ناصر می گوید

  از وقتی آنتن توی محلمون نصب شده ، اکثریت مردم از سردردهای مزمن شکایت دارند
  دقیقاً این موضوع بعد از حدود یک هفته شروع شد

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۱۹
 10. اتابک می گوید

  یکی از علت های آلودگی هوا همین تششعات آنتنهای موبایل است که درهوا به صورت معلق میماند ودفع نمیشود کجای کار هستید نکنه پول گرفتین که این مطالب را چاپ کنید

  موافقم ۷
  مخالفم ۴۱
  1. Soheil می گوید

   تا پنج دقیقه داشتم به اینی که گفتی میخندیدم!! این شکلی باشه که ذرات معلق!! وای فای و مایکرویو و سیگنال تلویزیون و ماهواره و هزار تا چیز دیگه باید تا الان همه رو خفه کرده باشه!! اخه چقدر بی سوادن بعضیا

   موافقم ۳۶
   مخالفم ۴
  2. بهروز می گوید

   یعنی وقتی نظر شما رو دیدم کلا هر چی مقاله و مطلب علمی در مورد امواج خونده بودم ، پودر شد رفت پی کارش

   موافقم ۱۰
   مخالفم ۱
  3. علیرضا می گوید

   تو اول برو یه ذره سوادتو بالا ببر، بعد بیا در مورد آلودگی هوا حرف بزن…

   موافقم ۷
   مخالفم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.