اپل تاوان تصمیمات اقتصادی توییتری ترامپ را می‌دهد!

هفته گذشته به هیچ وجه برای ترامپ ایده‌آل نبود. چین اقداماتی تلافی جویانه در راستای تعرفه گمرکی وضع شده توسط دولت آمریکا انجام داد و همین موضوع موجب شد تا ترامپ ضمن عصبانیت، با انتشار توییتی عنوان کند که شرکت‌های آمریکایی باید از خاک کشور چین بیرون بروند. بسیاری از کارشناسان اقتصادی عنوان کردند که ترامپ اجازه صدور چنین دستوری را ندارد، اما لارنس کادلو، مشاور اقتصادی ترامپ، نظر مخالفی دارد. در هر صورت عواقب این تصمیم بلای جان اپل شده است و این شرکت باید روند خروج خود از چین را تسریع ببخشد. گفتنی است تولید قطعات آی‌فون در خاک کشور آمریکا صورت می‌پذیرد، اما برای اسمبل به کشور چین انتقال داده می‌شوند.

اپل

از پانزدهم دسامبر مقرر شد اسمارت‌فون‌هایی که به چین منتقل می‌شوند، مشمول 15 درصد تعرفه گمرکی شوند. قرار بود این قانون از اول سپتامبر اجرایی شود، اما ترامپ تاریخ اجرا را به تعویق انداخت تا محصولاتی مانند آی‌فون در فصل فروش تعطیلات با افزایش قیمت ناگهانی روبرو نشوند. در هر صورت، از تاریخ گفته شده، اپل واچ و ایرپاد، به عنوان پرفروش‌ترین محصولات پوشیدنی کوپرتینویی‌ها، مشمول این قانون خواهند شد. هنوز مشخص نیست این هزینه اضافه را چه کسی خواهد پرداخت؛ آیا اپل این کار را انجام می‌دهد یا این محصولات با افزایش قیمت مواجه خواهند شد و هزینه اضافی توسط مشتری پرداخت می‌شود؟

به گفته یکی از کارشناسان، اگر ترامپ به دنبال اجرایی کردن فرمان توییتری خود مبنی بر خروج شرکت‌های آمریکایی از خاک چین باشد، اپل آمادگی این کار را نخواهد داشت و با مشکلاتی جدی روبرو خواهد شد. به گزارش Bloomberg، یکی از کارشناسان Wedbush Securities به نام Daniel Ives در گزارش خود به مشکلات مربوط به تولید آی‌فون پرداخته است. او عنوان می‌کند با طراحی و اجرایی کردن یک نقشه راه توسط اپل، حداقل هجده ماه طول می‌کشد تا این شرکت حدود 5 الی 7 درصد از کار اسمبل اسمارت‌فون‌های خود را از خاک چین بیرون بکشد. این مقدار زمان برای خارج کردن بیست درصد، حدود سه سال خواهد بود. با این وضعیت، باید گفت در طول سه سال اپل نخواهد توانست حتی یک چهارم از محصولات خود را از چین خارج کند.

اپل

فاکس‌کان به عنوان شرکت طرف قرارداد با اپل جهت تولید آی‌فون، اعلام کرده است که سخت‌افزار لازم برای تولید تعداد مورد نیاز شرکت جهت رفع نیاز بازار آمریکا را دارد. انتقال پروسه تولید آی‌فون از کشوری به کشور دیگر نیازمند زمان، هزینه فراوان و نیروی کار است. در این راستا می‌توان مهم‌ترین نیاز را به وجود آوردن زنجیره تولیدی مورد اعتماد دانست. از طرف دیگر، خروج از چین به معنی آن خواهد بود که بسیاری از چینی‌ها کار خود را از دست خواهند داد. در این شرایط علاوه بر این که افراد درآمد لازم برای تهیه یک دستگاه آی‌فون را نخواهند داشت، دیدگاه اکثریت نسبت به این شرکت نیز منفی خواهد شد و البته اهمیت بازار چین بر کسی پوشیده نیست (مخصوصا اپل).

ارزش اپل در هفته گذشته حدود 44 میلیارد دلار پایین آمد و اگر چه در چند روز گذشته حدود 30 درصد از این کاهش را جبران کرده است، اما امکان دارد با تصمیم جدید ترامپ باز هم شاهد بالا و پایین شدن ارزش این شرکت باشیم. رییس جمهور آمریکا به تازگی عنوان کرده بود که چین به شدت خواهان برقراری صلح اقتصادی است. این اظهار نظر تا حدودی اوضاع را آرام کرده است، اما کوپرتینویی‌ها مجبورند برای ثبات بیشتر در آینده نامعلوم وضعیت پیش آمده، هر چه سریع‌تر نسبت به خروج از خاک کشور چین اقدام کنند.

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم