رونمایی از گوشی تاشو صدفی DragonHinge شرکت TCL در نمایشگاه IFA 2019

شرکت TCL در نمایشگاه IFA 2019 برلین از گوشی تاشو صدفی خود به نام DragonHinge رونمایی کرد. شرکت TCL اوایل امسال در کنگره جهانی موبایل (MWC) در شهر بارسلونا، چندین طراحی مفهومی‌ گوشی و تبلت تاشو را به نمایش گذاشت تا در صورت امکان بتواند یک دستگاه انعطاف‌پذیر برای سال ۲۰۲۰ معرفی کند. یکی از این طراحی‌های مفهومی، مربوط به یک هندست صدفی‌ بود که مانند پوسته‌های یک صدف بر روی خودش خم می‌شد و گپ کوچکی را بین بخش‌های تا شده  بالا و پایینی خود باقی می‌گذاشت. ضمن اینکه بعد از خم شدن دستگاه، قسمتی از بخش پایینی آن، به‌صورت یک زبانه بیرون می‌ماند.

هندست DragonHinge، در واقع نتیجه یک پروژه تحقیق و توسعه‌‌ای (R&D) شرکت TCL در سه بخش است: یکی نمایشگر امولد تاشو با قابلیت انعطاف‌پذیری ۱۸۰ درجه‌ای به سمت داخل آن، دیگری مفصل فلزی انعطاف‌پذیر آن و سومی، نرم‌افزاری که بتواند به‌طور هوشمند بین اپلیکیشن‌های نمایشگر به اجرا در بیاید.

گوشی تاشو DragonHinge

اما بررسی اولیه‌ این گوشی در نمایشگاه امسال IFA نشان می‌دهد که دستگاه از ضعف‌هایی رنج می‌برد. برای مثال، لولای آن خیلی شل بود و در زوایای مختلف مورد دلخواه کاربر نیز قفل نمی‌گردید. بنابراین به نظر می‌رسد که باید از یک لولای محکم‌تری برای آن استفاده می‌شد. ضمن اینکه تاشدگی گوشی از وسط دستگاه، که یادآور گوشی‌های فلیپ‌فون‌ قدیمی است، کارآیی آن‌چنانی نداشته است. با این‌حال باید دید نظر مشتریانی که آن را خریداری خواهند کرد چگونه خواهد بود.

لازم به گفتن است که TCL اولین شرکتی نیست که بر روی ایده یک گوشی تاشو صدفی تحقیق می‌کند. موتورولا نیز ظاهرا در حال ساخت یک گوشی موتورولا ریزر جدید قابل انعطاف، براساس سری گوشی‌های ریزر خود است که دارای یک نمایشگر اولد تاشو از وسط خواهد بود. ضمن اینکه گفته می‌شود سامسونگ هم در حال توسعه یک گوشی تاشو صدفی ۶.۷ اینچی با یک دوربین جلویی هول پانچ روی نمایشگر است.

حال باید دید که با توجه به هزینه‌های زیاد ساخت این نوع دستگاه‌ها، آیا شرکت‌ها رغبتی به تولید گسترده آنها خواهند داشت یا نه. البته شرکت‌هایی مانند سامسونگ، شیائومی، هواوی و TCL قدم‌های اولیه را برداشته‌اند و امید می‌رود که سایر سازندگان هم به آنها بپیوندند.

منبع venturebeat
پیام بگذارید