توسعه 2 ورژن مختلف تم تیره برای نسخه iOS اپلیکیشن واتس‌اپ

چنان‌چه یکی از کاربران سیستم‌عامل‌های اندروید یا iOS هستید؛ در این‌صورت یقینا می‌دانید که این روزها تم تیره به یکی از بحث‌های داغ تبدیل شده است. هر 2 پلتفرم اندروید 10 و iOS 13 از تنظیمات مربوط به تم تیره در تمامی بخش‌های سیستم‌عامل برخوردار هستند و تعداد اپلیکیشن‌های بهره‌مند از این قابلیت نیز روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند. این پدیده، ریشه در عوامل مختلفی دارد. در هنگام شب یا زمانی‌که داخل یک اتاق تاریک هستید؛ پس‌زمینه سفیدرنگ معمول (با متون مشکی‌رنگ) می‌تواند برای چشمان شما آزاردهنده بوده و سایر افراد حاضر در اتاق را نیز کلافه نماید. در تم تیره، پس‌زمینه مشکی یا خاکستری با متون سفیدرنگ موجب اذیت شدن چشمان کاربر نخواهند شد.

فعال‌سازی تم تیره در کنار حفاظت از بینایی چشمان کاربر، توجیه دیگری نیز دارد. به‌کارگیری تم تیره در گوشی‌های مجهز به نمایشگر آمولد می‌تواند به افزایش مدت شارژدهی باتری کمک کند. چرا که پنل‌های اولد به منظور نمایش رنگ مشکی، کلیه پیکسل‌های مربوط به ناحیه خاصی از نمایشگر را خاموش می‌کنند. پیکسل‌های خاموش شده نیازمند دریافت انرژی از باتری دستگاه نیستند. البته بایستی به‌خاطر داشت که به منظور افزایش میزان شارژدهی باتری، تم تیره مورد استفاده توسط یک اپلیکیشن بایستی دارای پس‌زمینه مشکی و نه خاکستری تیره باشد.

اکنون احتمالا به‌خاطر دارید که پیش‌تر و در ماه مارس، ورژن بتای اپلیکیشن واتس‌آپ برای سیستم‌عامل اندروید از قابلیت تم تیره بهره‌مند شد؛ اما این مشخصه صرفا در صفحه تنظیمات برنامه قابل مشاهده بود. با توجه به آن‌که پیکره‌بندی این برنامه از تم تیره با پس‌زمینه خاکستری‌رنگ استفاده می‌کرد؛ لذا افراد تست‌کننده شاهد افزایش میزان شارژدهی باتری نبودند. در واقع هم‌اکنون کاربران اندرویدی ورژن عمومی اپلیکیشن واتس‌اپ کماکان از این مشخصه بی‌بهره هستند. بر اساس اظهارات وب‌سایت WABetaInfo.com، کاربران واتس‌آپ در سیستم‌عامل iOS نیز  می‌توانند با یکی از 2 ورژن مختلف تم تیره کار کنند. جهت اطلاع افراد ناآشنا با واتس‌اپ بایستی خاطرنشان کرد که این سرویس یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی در جهان بوده و مالکیت آن نیز متعلق به شرکت فیس‌بوک است.

به‌نظر می‌رسد که با عرضه تم تیره یکپارچه در سیستم‌عامل iOS 13 شرکت اپل، توسعه‌دهندگان واتس‌اپ نیز دوباره دست‌به‌کار شده و ورژن کاملا جدیدی از تم تیره را ارائه نموده‌اند. به گفته وب‌سایت WABetaInfo.com، توسعه‌دهندگان اقدام به پیاده‌سازی 2 پیکره‌بندی مختلف کرده‌اند که یکی از آن‌ها دارای پس‌زمینه تیره مشکی‌رنگ بوده و دیگری از پس‌زمینه خاکستری روشن‌تر بهره می‌گیرد. به‌نظر می‌رسد که استفاده از تم دارای پس‌زمینه مشکی به بهترین شکل موجب صرفه‌جویی در مصرف شارژ باتری می‌شود. هر 2 ورژن دارای پیکره‌بندی مشابهی برای حباب‌های تیره هستند.

2 پیکره‌بندی مختلف تم تیره که ظاهرا واتس‌اپ مشغول توسعه آن‌ها برای سیستم‌عامل iOS است

با این‌حال هنوز مشخص نیست که کدام‌یک از این 2 پیکره‌بندی در ورژن iOS اپلیکیشن واتس‌اپ عرضه خواهند شد. نخستین پیکره‌بندی مشابه با الگویی است که پیش‌تر فیس‌بوک در اپلیکیشن اینستاگرام از آن استفاده کرد. گزارش پیش‌بینی می‌کند که اپلیکیشن احتمالا به‌صورت خودکار و با توجه به تنظیمات اعمال شده بر روی دستگاه iOS میزبان، یکی از 2 گزینه را انتخاب خواهد کرد.

هر 2 ورژن تم تیره برای حباب‌های تیره‌رنگ در اپلیکیشن واتس‌اپ مورد ارزیابی قرار گرفته است

ظاهرا فرآیند توسعه تم تیره برای واتس‌اپ کماکان در جریان است؛ لذا عرضه این مشخصه در ورژن‌های عمومی اپلیکیشن واتس‌اپ برای پلتفرم‌های اندروید و iOS احتمالا مدتی زمان خواهد برد.

منبع Phonearena
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان