رولز رویس از سریع‌ترین هواپیمای برقی دنیا پرده‌برداری کرد

کمپانی رولز رویس از سریع‌ترین هواپیمای برقی دنیا رونمایی کرد. این شرکت امروز در فرودگاه Gloucestershire انگلیس، هواپیمای تک‌مسافره و بدون‌دود پروژه ACCEL خود را که قرار است در اوایل سال آینده به سرعت بیش از ۴۸۰ کیلومتر در ساعت دست یابد، به نمایش گذاشت.

دنیای توسعه هواپیماهای برقی تقریبا مشابه دنیای خودروهای برقی است. در هر دو مورد، فناوری‌های مربوطه، از دو جهت مخالف پیشرفت می‌کنند. در یک طرف، مهندسینی هستند که کار خود را با هواپیماهای برقی با عملکرد پایین شروع می‌کنند و بتدریج آن‌ها را توسعه می‌دهند و در طرف دیگر، افرادی را می‌بینیم که به سراغ هواپیماهای با عملکرد بالا می‌روند و آن‌ها را به چیزهای قابل‌کاربردتری تبدیل می‌کنند.

به‌گفته رولز رویس، هواپیمای برقی شرکت از یک سیستم محرکه برقی جدید استفاده خواهد کرد که قبل از نصب‌شدن بر روی هواپیمای نهایی، تحت تست‌های ionBird شرکت قرار خواهد گرفت. سه موتور برقی قدرتمند 750R این هواپیما مجهز به یک باتری قوی با ۶۰۰۰ سلول هستند که توانی برابر ۷۵۰ کیلووات ایجاد می‌کنند و با یک‌بار شارژ، طی کردن مسافتی حدود ۳۲۰ کیلومتر را فراهم می‌کند. همچنین شاهد یک سیستم خنک‌کننده مستقیم در آن هستیم که از سلول‌ها در سرعت‌های بالا محافظت می‌کند.

هواپیمای برقی جدید نه‌تنها هواپیمایی بدون انتشار گازهای آلاینده است، بلکه از نوعی تیغه‌های پروانه‌ای برای کاهش صدا هم بهره می‌برد. به‌علاوه، سیستم برق‌رسانی آن دارای راندمان ۹۰ درصد است که در مقایسه با یک ماشین مسابقه‌ای فرمول 1 حدود ۵۰ درصد بهره‌وری بالایی دارد.

هواپیمای برقی رولز رویس درواقع به‌عنوان بخشی از پروژه ACCelerating the ELectrification of flight یا ACCEL شرکت توسعه پیدا کرده و با همکاری YASA، شرکت سازنده موتورهای برقی و Electroflight، یک شرکت استارتاپی هوانوردی و با سرمایه‌گذاری موسسه ATI و دپارتمان BEIS انگلیس ساخته شده است.

Rob Watson، مدیر رولز رویس الکتریکال می‌گوید: ساختن سریع‌ترین هواپیمای تماما برقی دنیا کمتر از یک تغییر انقلابی در صنعت هوانوردی دنیا نیست و ما از معرفی هواپیمای پروژه ACCEL بسیار خرسندیم. این کار نه‌تنها یک گام مهم به سمت ثبت یک رکورد جهانی است، بلکه همچنین به توسعه توانایی‌های رولز رویس هم کمک خواهد کرد و ما با اجرای آن مطمئن خواهیم شد که در صف اول توسعه فناوری‌هایی هستیم که نقش اساسی در گذار به اقتصاد جهانی با سوخت کربن کمتر بازی می‌کنند.

اگر همه‌چیز مطابق برنامه پیش برود، هواپیمای برقی مذکور در فصل بهار سال آینده برای ثبت رکورد سرعت بیش از ۴۸۰ کیلومتر در ساعت تلاش خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH