بررسی اپلیکیشن شفاداک: سامانه نوبت‌دهی پزشکان

متاسفانه مبتلاشدن انسان به بیماری‌های مختلف امری اجتناب‌ناپذیر بوده و غیرممکن است که شخصی در طول عمر خود به هیچ نوع بیماری خاصی دچار نشود؛ پس بهتر است خودمان را برای شرایط این‌چنینی آماده کرده و بدانیم که پس از مواجه‌شدن با این مشکلات، باید به سراغ چه کسی برویم. اپلیکیشن ایرانی شفاداک با خدمات گسترده‌ای که در زمینه پیداکردن بهترین پزشک به شما ارائه می‌دهد، می‌تواند برای‌تان بسیار کارآمد باشد. با آی‌تی‌رسان و بررسی اپلیکیشن شفاداک همراه باشید.

بدون‌ شک سلامتی مهم‌ترین مسئله در زندگی آدمیست و هیچکس نمی‌خواهد که آن را حتی برای یک لحظه از دست بدهد. حال که پدیده‌ای منفور به نام بیماری، قصد ربودن مهم‌ترین چیز در زندگی شما را دارد، بهتر نیست که برای مقابله با آن آماده شوید؟!

علاوه بر این مسائل، استفاده از یک سیستم آنلاین جهت پیداکردن پزشکی مناسب می‌تواند از اتلاف در زمان و انرژی شما جلوگیری کند؛ با استفاده از این اپ ناب فهرستی از بهترین بیمارستان‌ها، کلینک‌ها، داروخانه‌ها و… را در اختیار خود قرارداده و از طریق سیستم نوبت‌دهی شفاداک، برای پزشک مدنظرتان به‌صورت آنلاین نوبت تهیه کنید. باید بدانید که پزشکان نیز هم‌چون دیگر افراد باید به‌عنوان پزشک در اپلیکیشن ثبت نام کرده تا شما بتوانید از وجود و شرایط نوبت‌دهی آن‌ها مطلع شوید؛ یعنی در شفاداک شما پزشکان و مراکز درمانی‌ را مشاهده خواهید نمود که با این اپلیکیشن به همکاری پرداخته‌اند و قصد دارند تا با کمک یک‌دیگر، سطح سلامتی جامعه را چند پله بالاتر ببرند.

شفاداک محدودیت مکانی فراوانی را ندارد اما بیشتر خدمات آن مربوط به شهرهای بزرگ و استان‌ها می‌شود؛ این اپلیکیشن می‌تواند در بعضی از نقاط کوچک نیز هم‌چون روستاها به یاری شما بیاید اما هم‌چنان این آرشیو باید راه درازی را تا یک تکامل دلگرم‌کننده طی کند. تیم سازنده این اپ نوید توسعه بیشتر آن را به کاربرانش داده و مدعی شده است که به زودی امکان خدمات‌دهی در سراسر کشور را برای شما به ارمغان خواهد آورد؛ باهم متن رسمی شرکت “آفتاب شفا” در رابطه با این مسئله را می‌خوانیم:

ماموریت شفاداک بالابردن سطح سلامتی و رفاه هموطنان با معرفی پزشکان متخصص بر اساس نیاز و به سهل‌ترین شیوه ممکن در قالب خدمات الکترونیکی است. این سامانه به‌زودی با فراهم‌شدن زیرساخت‌های مورد نظر در سراسر کشور راه‌اندازی و قابل استفاده خواهد بود. از این‌رو، شرکت آفتاب شفا با افتخار پذیرای مراکز درمانی و پزشکان محترمی است که تمایل دارند به جمع خانواده بزرگ سلامت شفاداک بپیوندند.

ما در این مطلب به سراغ بررسی اپلیکیشن اندرویدی شفاداک رفته‌ایم تا تمامی نقاط قوت و ضعف آن را برای شما بیان کنیم. نسخه iOS این اپلیکیشن را نیز می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر دانلود و نصب نمایید.

نکته: این بررسی برروی نسخه 2.19.14 اپلیکیشن شفاداک صورت گرفته است.

رابط کاربری اپلیکیشن شفاداک

شفاداک دارای یک رابط کاربری بسیار ساده و ملموس بوده و بعید است کارکردن با آن برای هرشخصی با هرسنی مشکلی ایجاد کند. این اپلیکیشن دارای بخش‌های پیچیده و متعدد نبوده و هم‌چون یک کشو دسته‌بندی‌شده و بسیار مرتب به شما خدمات‌رسانی خواهد کرد. هم‌چنین طراحی محیط آن نیز بسیار ساده بوده و مشخص است که تیم سازنده به دیزاین داخلی محصول خود اهمیت چندانی نداده است. در فضای شفاداک رنگ‌های آبی و سفید بسیار به چشم می‌آیند و تقریبا شما رنگ دیگری را در آن مشاهده نخواهید کرد.

آفتاب شفا بیشتر تمرکز خود را برروی سهولت کارکردن با اپ گذاشته و با یک نگاه اجمالی به آن می‌توان فهمید که راحتی کاربران نسبت به چشم‌نوازی محیط اپلیکیشن از اهمیت بالاتری برخوردار است؛ مسلما اینکه کاربران شفاداک بتوانند سریع‌تر و راحت‌تر در آن به مقصود خود برسند از اهمیت فراوانی برخوردار است اما توجه بیشتر‌ به طراحی محیط اپ و یا نشر مقاله‌های انگیزشی نیز می‌تواند در روحیه بیماران تاثیرات مثبتی را داشته باشد، زیرا زمانی که شما بیمار هستید، کوچک‌ترین روزنه‌های امید نیز برای‌تان بسیار مفید و ارزشمند تلقی می‌شوند.

یک موتور جستجو نسبتا خوب (آیکون ذره‌بین) در سمت چپ بالای صفحه قرار دارد که می‌تواند به شما در سریع‌تر یافتن اهداف‌تان کمک کند. در کنار آن و مایل به سمت راست، یک منوبار و آپشنی برای تغییر محل سکونت وجود دارد.

اندازه آیکون‌ها و فونت نوشته‌ها مناسب بوده اما از آن‌جا که شکل ظاهری بخش‌های اصلی اپلیکیشن شباهات زیادی را با یک‌دیگر دارند، من معتقدم بهتر است که تیم سازنده در طراحی آیکون‌های آن‌ها ریزبینانه‌تر عمل‌کرده تا ابهاماتی که ممکن است در ذهن مخاطب پیش بیاید، برطرف شود؛ از نظر من، اگر کاربران بتوانند تنها با دیدن آیکون هر بخش متوجه خدماتی که ارائه می‌دهد، بشوند، شاهد سطح بهتری از رابط کاربری خواهیم بود.

در منوبار اپلیکیشن شاهد حضور گزینه تنظیمات هستیم که شخصا معتقدم هیچ استفاده خاصی ندارد و تقریبا خالی است! تنظیمات شفاداک تقریبا تنها امکان ایجاد تغییرات در پروفایل حساب کاربری را برای‌تان فراهم خواهد کرد که من اصلا متوجه نمی‌شوم که چرا باید برای آن بخشی مجزا طراحی‌کرده و به اصطلاح نام آن را “تنظیمات” بگذارند. عدم استفاده از دارک مود (حالت شب) یکی از بارزترین مشکلات و نقص‌های این بخش بوده که به چشم می‌آید؛ به طور کلی، تیم سازنده شفاداک باید دستی به سر و گوش این قسمت محصول خود بکشد و آپشن‌های کارآمدتری را در آن بگنجاند. ناگفته نماند که قابلیتی دیگر نیز تحت عنوان “کاربران زیرمجموعه” در بخش تنظیمات وجود دارد که به شما این امکان را می‌دهد تا با اضافه‌کردن افراد خانواده خود، برای آن‌ها نیز نوبت‌های پزشکی رزرو کنید.

امکانات و قابلیت‌های اپلیکیشن شفاداک

پس از آن‌که اپلیکیشن را نصب نمایید، می‌توانید بدون نیاز به ثبت نام وارد محیط آن شوید و حتی به جستجو در داده‌های آن مشغول باشید اما نمی‌توانید هیچ نوبتی را رزرو کنید. در ابتدا شفاداک از شما اجازه می‌خواهد تا برای ارائه خدمات بهتر، به موقعیت مکانی تلفن‌تان دسترسی داشته باشد؛ می‌توانید این درخواست را رد کرده و این اجازه را ندهید اما باتوجه به امکاناتی که این اپ در اختیارتان قرار می‌دهد، درخواست چنین دسترسی‌ منطقی به نظر می‌رسد.

پس از گذر از این مرحله و انتخاب شهر محل سکونت، وارد محیط اصلی اپلیکیشن می‌شوید؛ شفاداک دارای 8 بخش اصلی بوده که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد، اما پیش از آن باید مجددا یادآوری کنم که بدون داشتن حساب کاربری، امکان گرفتن نوبت برای‌تان وجود نخواهد داشت؛ پس در صورتی که قبلا از طریق نسخه وب این اپلیکیشن به ساخت حساب کاربری پرداخته‌اید، اطلاعات آن را واردکرده و در غیراین صورت به ثبت نام‌کردن مشغول شوید تا بتوانید از تمامی خدمات شفاداک بهره کافی را ببرید. ثبت نام در این اپ کار ساده‌ای بوده و تنها نیاز به واردکردن یک سری اطلاعات مشخص دارد؛ اپلیکیشن از شما کد ملی، نام پدر و… را می‌خواهد و مدعی است که این‌کار جهت تایید هویت شما بوده که به نظر منطقی می‌رسد زیرا بالاخره باید اطلاعاتی از شخص نوبت‌گیرنده وجود داشته باشد که پزشکان بتوانند به آن استنادکرده و به کاربران نوبت بدهند.

حال بیایید تا نگاهی به 8 بخش اصلی این اپلیکیشن بیندازیم. درواقع می‌توان گفت که تقریبا مضمون کار بخش‌های بیمارستان، کلینیک و درمانگاه، پاراکلینیک، مطب و مراکز تخصصی یکی بوده و حتی می‌توان آن‌ها را تقریبا یک بخش واحد دانست! شما با استفاده از این پنج مورد به دنبال نوبت‌گیری و مراکز درمانی مناسب خواهید بود.

پس از ورود به هریک از این بخش‌ها ،در پایین صفحه آیکون سبز رنگی جهت جستجو با فیلترهای انتخابی در دسترس‌تان قرار می‌گیرد؛ یعنی به طور مثال شما با استفاده از این آپشن می‌توانید جستجوی خود را درمیان پزشکان و مراکزی انجام بدهید که نوبت خالی دارند!

فارغ از این موضوع، مسلما هر بخش دارای یک لیست از مراکز و پزشکانی بوده که با اپلیکیشن شفاداک همکاری می‌کنند. درکنار نام پزشکانی که وقت خالی داشته باشند، شاهد وجود یک دکمه سبز رنگ با عنوان “رزرو” خواهید بود که امکان نوبت‌گیری را برای‌تان فراهم می‌سازند (اگر رزرو به رنگ سبز نباشد یعنی تعداد بیماران پذیرش‌شونده به حد نصاب رسیده است).

راه نوبت‌گیری هموار بوده و به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. تمامی اطلاعات مربوط به مطب هر پزشک از جمله آدرس، شماره تلفن و… نیز در صفحه او قراردارد و قادر هستید از آن‌ها استفاده کنید.

باید بدانید که شفاداک برای ارائه این خدمات از کاربرانش هزینه‌ای را دریافت نخواهد کرد و هرکسی می‌تواند با استفاده از اینترنت، در این اپلیکیشن ثبت نام‌کرده و از خدمات آن بهره ببرد؛ لازم به ذکر است که شفاداک خدمات آفلاین نداشته و بدون داشتن اینترنت عملا اپلیکیشنی بی‌کاربرد بوده که شخصا معتقدم تیم سازنده آن باید فکری به حال این مشکل محصولش کند.

به بخش‌های اصلی برمی‌گردیم؛ سه بخش دیگر تحت عنوان‌های داروخانه، تخصص و تازه‌های سلامت نیز در اپلیکیشن وجود دارند که با آن‌ها آشنا خواهیم شد:

 • داروخانه: در این قسمت شما می‌توانید با استفاده از فیلترینگ‌های جستجو (آیکون سبزرنگ پایین صفحه) و تنظیم شهر موردنظرتان، داروخانه‌هایی را که با شفاداک همکاری دارند، به راحتی بیابید؛ تمامی اطلاعات هر داروخانه، هم‌چون دیگر مراکز و مطب‌های این اپلیکیشن، در اختیارتان قرار خواهد داشت و شما قادر هستید به سادگی با آنان از طریق شماره تلفن ارتباط برقرار کرده و یا حضوری به آدرس‌های مندرج مراجعه نموده و داروهای موردنیازتان را تهیه فرمایید.
 • تخصص: از نظر من این بخش می‌توانست تحت عنوان یک فیلتر در قسمت موتور جستجو اپلیکیشن قرار بگیرد، زیرا با مراجعه به آن رشته‌های مختلفی از پزشکی را مشاهده خواهید نمود که به شما در یافتن دکتر مدنظرتان کمک خواهند کرد؛ به طور مثال اگر قصد مراجعه به دکتر ارتوپد را دارید، نیازی نیست به خودتان زحمت جستجو در میان تمامی پزشکان را بدهید، تنها کافیست به قسمت تخصص مراجعه نموده و دسته ارتوپد را برگزینید تا لیستی از ارتوپدهای شفاداک برای‌تان ظاهر شود.
 • تازه‌های سلامت: این بخش عملا یک بانک لینک است! در این قسمت اپلیکیشن مقالاتی در رابطه با سلامت بدن قراردارند که اگر بخواهید آن‌ها را مطالعه کنید، از طریق لینک‌های مربوط به هر مطلب، وارد وبلاگ شفاداک می‌شوید. شخصا معتقدم که ساخت یک وبلاگ برای این مسئله امری بیهوده بوده و تیم سازنده اپ می‌توانست آن‌ها را در قالب یک بخش مستقل طراحی کرده و حتی به کاربرانش امکان این را بدهد که به این مقالات بدون نیاز به اینترنت دسترسی داشته باشند؛ هم‌چنین می‌توانند مطالب انگیزشی را به این قسمت اپلیکیشن اضافه کنند و از آن یک آپشن کارآمدتر بسازند!

نوبتی هم باشد، نوبت این است که نگاهی به منوبار شفاداک بپردازیم؛ متاسفانه تیم آفتاب شفا در طراحی این قسمت اپلیکیشن خود نیز کم فروغ ظاهرشده و آیتم‌های درون نیز چنگی به دل نمی‌زنند. شاید بتوان از قسمت‌ “لیست رزروها” به عنوان مهم‌ترین بخش آن یادکرد؛ همان‌طور که احتمالا حدس زده‌اید، شما با استفاده از این قابلیت می‌توانید لیستی از رزرو نوبت‌های‌تان را مشاهده نمایید.

بخش پشتیبانی اپلیکیشن، شماره تلفن همراهی را در اختیار شما قرار می‌دهد که از نظر بنده اقدامی عجیب به نظر می‌رسد؛ چرا شرکت آفتاب شفا یک تیم پشتیبانی مناسب را برای خدمات‌دهی به کاربران محصول خود قرار نداده و در ازای آن به چنین اقدام عجیبی دست‌زده است؟!

دسترسی‌ها

برای ثبت‌نام ‌کردن در این اپلیکیشن، فارغ از اطلاعات شخصی ذکرشده، تنها باید کد یک بار مصرفی را که به شماره تلفن همراه‌تان ارسال می‌شود، در کادر مشخص‌شده درج نموده و در آن ثبت نام کنید؛ اپ بدون اجازه شما به صورت مستقیم به پیامک‌های‌تان دسترسی نخواهد داشت و برای اعمال این کار اجازه‌نامه‌ای را برای‌تان ارسال می‌کند و شما می‌توانید در صورتی که مشتاق بودید، آن را قبول کنید. شفاداک پس از اولین ورود به آن از شما دسترسی مکانی می‌خواهد؛ این مورد نیز باتوجه به خدماتی که این اپلیکیشن به شما ارائه خواهد داد چیز عجیبی نبوده و کاملا طبیعی‌ست؛ دسترسی به مکان و پیامک‌ها تنها مواردی هستند که شفاداک از کاربرانش درخواست خواهد کرد و شما می‌توانید آن‌ها را رد کنید (این دسترسی‌ها صرفا جهت راحتی شماست).

نتیجه‌گیری بررسی اپلیکیشن شفاداک

آفتاب شفا اعلام‌کرده که محصولش تا به این لحظه به 1160 مرکز درمانی مختلف همکاری دارد و در آینده نیز به تعداد آن‌ها افزوده خواهد شد؛ درواقع می‌توان گفت که هدف توسعه‌دهندگان شفاداک این مسئله است. این اپلیکیشن را نمی‌توان محصولی بی‌نقص دانست و از نظر من باید برروی بعضی از مسائل آن هم‌چون بخش تنظیمات، منوبار، تازه‌های سلامت و… کار بسیاری شود تا آن‌ها به سطحی برسند که بتوانیم بگوییم کارایی خاصی دارند!

به طور کلی، شفاداک اپلیکیشنی است که ایده جذاب و مفیدی را دنبال می‌کند اما هم‌چنان راه درازی را در پیش دارد و باید برروی بسیاری از مسائلش کار کند. برای دانلود نسخه اندرویدی اپلیکیشن شفاداک با حجم 5 مگابایت می‌توانید از لینک کافه بازار در انتهای مطلب استفاده کنید.

نقاط قوت:

 • نوبت‌دهی ساده
 • رابط کاربری بومی و ملموس
 • دسته‌بندی‌های مرتب برای دسترسی سریع‌تر به داده‌های درون اپلیکیشن
 • وجود مقاله‌های مفید برای سلامت
 • امکان نوبت‌گرفتن برای سایر اعضای خانواده از طریق یک حساب کاربری
 • وجود اطلاعات کافی و مناسب از مراکز و پزشکان درون اپلیکیشن
 • وجود فیلترهای جستجو

 

نقاط ضعف:

 • طراحی ضعیف بخش‌های اپلیکیشن
 • یافت‌نشدن پزشک و مراکز درمانی در اغلب مکان‌ها

ممکن است شما دوست داشته باشید
4 دیدگاه
 1. رضا عظیمی می گوید

  سلام چندمدته اپلیکیشن شفا داک باز نمیشه علت چیست؟

 2. ar afsane می گوید

  اپ خوب و متفاوتی هست اما آدم گیج میشه وقتی باهش کار میکنه به نظرم اگر گرافیک رو ببرن بالاتر برنامه میتونه خیلی کاربر جذب کنه

  موافقم ۱
  مخالفم ۲
 3. تینا عباسی می گوید

  من اینو نصب کردم وقتی باهش کار میکنی برنامه متوقف میشه گوشیم اندروید ۱۰ هست

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 4. کیاوش رحیمی می گوید

  به چه اجازه ای کد ملی میخواد؟ با کد ملی میشه هزارتا کار کرد شما اپلیکیشن رو ساختی برای چی؟ شاید برای جمع آوری و فروش اطلاعات!

  موافقم ۴
  مخالفم ۱

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان