وزیر ارتباطات: انحصار مخابرات در ارائه فیبرنوری شکسته شد!

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه اینستاگرام خود به پرسش کاربران پاسخ داد. وزیر ارتباطات برای چندمین بار در اکانت اینستاگرام خود خواست تا مردم مشکلات و مسائل روز مربوط به وزارت ارتباطات را با وی در میان بگذارند تا ایشان پاسخگو باشند. کاربران نیز سوالاتی در مورد وضع اینترنت، هزینه‌ بالا خرید گوشی و … مطرح کردند. در ادامه سوالات و پاسخ‌های وزیر ارتباطات را مشاهده می‌کنید.

سوال کاربران: با توجه به وضع اقتصادی کشور چرا قیمت اینترنت خانگی و همراه کاهش پیدا نمی‌کند؟

پاسخ وزیر: در حال حاضر همه‌چیز گران شده است، هزینه اپراتورها افزایش پیدا کرده و هزینه نگه‌داری از شبکه بسیار بالاست. در این شرایط تثبیت قیمت اینترنت کار دشواری است ولی اگر امکانش باشد حتما نرخ‌ها را کاهش می‌دهیم.


سوال کاربران: چرا ارائه اینترنت فیبر نوری در انحصار مخابرات است و شرکت‌های دیگر نمی‌توانند فیبر نوری ارائه دهند؟

پاسخ وزیر: از دو سال پیش پیگیر این موضوع بودیم و حالا با قراردادی که میان مخابرات و شرکت آسیاتک بسته شد، انحصار ارائه فیبرنوری برای مخابرات شکسته شد و هر کجا که مخابرات امکانات دارد، آسیاتک نیز می‌تواند خدمات ارائه دهد. قرار داد سایر شرکت‌ها نیز در دست تبادل است.


سوال کاربران: بهتر نیست به جای سرمایه‌گذاری بر روی فناوری 5G، شبکه فیبر نوری را گسترش دهید؟

پاسخ وزیر: هر دو جایگاه خود را دارند، توسعه نسل پنجم بدون فیبر نوری قابل اجرا نیست.


سوال کاربران: چرا مخابرات پورت خالی ندارد و ما نمی‌توانیم از خدمات ADSL مخابرات استفاده کنیم؟

پاسخ وزیر: در صورتی که مخابرات پورت خالی نداشته باشد، می‌توان از اینترنت TD-LTE استفاده کرد، شرکت‌هایی مانند ایرانسل، های‌وب و زی‌تل این خدمات را ارائه می‌دهند.


سوال کاربران: فناوری اینترنت ماهواره‌ای که شرکت اسپیس ایکس می‌خواهد راه‌اندازی کند، چیست؟!

پاسخ وزیر: این یک فناوری جدید است که تا سال 2025 فراگیر می‌شود، علاوه بر شرکت‌های آمریکایی، چینی‌ها هم به دنبال منظومه‌های ماهواره‌های اینترنتی هستند، این فناوری یک تحول بزرگ برای دسترس‌پذیر کردن اینترنت در تمام سطح زمین است.


تعدادی از کاربران بحث رجیستری را عامل گرانی قیمت گوشی می‌دانستند و خواستار آن بودند تا این طرح برداشته شود.‌

وزیر پاسخ جامعی به این پرسش‌ها داد و اعلام کرد: انصافا رجیستری عامل گرانی قیمت تلفن همراه نیست، هزینه گمرک برای وارات گوشی 5 درصد است و مالیات و ارزش افزوده به هر صورت وجود دارند. برخی می‌گویند رجیستری را بردارید تا گوشی ارزان شود، صرف نظر از صحت یا عدم صحت این ادعا، برای واردات گوشی به ارز نیاز داریم. منابع ارزی محدود هستند و قاچاقچی‌ها ارز را از صرافی تامین می‌کنند، یعنی یک تقاضای بزرگ برای خرید ارز ایجاد می‌شود که در نهایت نرخ ارز را بالا می‌برد و زندگی همه مردم را مختل می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان