ماهواره‌های ایران به دلایل سیاسی پرتاب نمی‌شوند

طبق اعلام دکتر محسن شاطر زاده، قائم مقام سابق امور بین الملل سازمان فضایی ایران، ماهواره‌های بسیاری در کشور تولید شده‌اند اما به دلایل سیاسی مورد استفاده قرار نگرفتند. شاطر زاده با بیان توانمندی‌های ایران در حوزه فضایی اعلام کرد: ما در ایران 10 دانشکده هوافضا، 4 هزار دانشجو در رشته‌های هوافضا، 1200 فارغ التحصیل این رشته، بیش از 80 آزمایشگاه تحقیقات فضایی و 70 شرکت خصوصی در زمینه هوافضا داریم، همچنین در  ۱۶ سازمان بین‌المللی فضا عضو هستیم و از کشورهای توانمند در این صنعت به شمار می‌رویم.

قائم مقام سابق امور بین الملل سازمان فضایی ایران با انتقاد از عدم توجه ظرفیت‌های موجود اعلام کرد: جلسات شورای عالی فضایی باید به این حوزه سامان دهد، اما جلسات تشکیل نمی‌شود و تعدادی از ماهواره‌های تولید شده پرتاب نمی‌شوند، دلیل عدم پرتاب ماهواره‌ها بیشتر سیاسی است تا علمی. سازمان فضایی پیش‌تر در زیر مجموعه وزارت ارتباطات فعالیت می‌کرد، سپس این سازمان به نهاد ریاست جمهوری پیوست، در سال 93 با جدا شدن سازمان فضایی از نهاد ریاست جمهوری، ضربه بزرگی به برنامه‌های فضایی کشور وارد شد.

وی ادامه داد: سازمان فضایی در آن زمان 1200 پرسنل داشت و شامل 6 پژوهشکده مانند سامانه‌های ماهواره، فضانوردی، حمل و نقل فضایی، مواد و انرژی بود اما بعد از مستقل شدن، این سازمان به 4 بخش تبدیل شد که بخشی زیر نظر وزارت علوم، بخشی زیر نظر وزارت ارتباطات و بخشی به معاونت علمی ریاست جمهوری داده شد که این بخش غیرقانونی است. این اتفاق فعالیت‌های سازمان فضایی را مختلف کرد و برنامه‌هایی که برای سال 96 و 97 داشتیم عملیاتی نشد.

شاطر زاده با اشاره به روند سیستمی غیر متمرکز صنعت فضایی در ایران گفت: با نگاهی به وضعیت صنعت فضایی و تجربه تلخ ماهواره‌های زهره و مصباح متوجه می‌شویم که تشکیلاتی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عنوان مرکز امور فضا، غیر قانونی است، زیرا موازی سازمان فضایی عمل می‌کند، در کنار آن دبیرخانه شورای عالی فضا زیر نظر سازمان فضایی است، همچنین یک سازمان فضایی دیگر زیر نظر وزارت ارتباطات فعالیت دارد. از طرفی پژوهشگاه فضایی نیز زیر نظر وزارت ارتباطات است اما پژوهشگاه هوافضا تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت دارد. در عین حال پژوهشکده‌های زیر نظر وزارت ارتباطات هیچ ماموریت رسمی را دنبال نمی‌کنند و برای درآمدزایی، به دنبال پروژه‌های صنعتی هستند.

قائم مقام سابق امور بین الملل سازمان فضایی ایران با انتقاد از وضعیت فعلی صنعت فضایی گفت: دانشگاه‌ها پروژه و بودجه ندارند، متخصصان و فارق‌التحصیلان این حوزه بیکار هستند. شورای عالی فضایی باید به این وضع سر و سامان دهد، رئیس جمهور اراده‌ای برای تشکیل جلسات ندارد، صنعت فضایی اولین قربانی برجام بود و ما هرج و مرج‌هایی در حوزه فضایی به ویژه در ارتباطات بین المللی داریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
 1. کرمانشاهی می گوید

  نمیتونین خب بگیدی نمیتونیم دیگه
  الکی هم پول نفتو اتیش نزنین

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 2. سید حسن می گوید

  یعنی دلیلش عدم دانش فنی و تحریم نیست؟؟؟
  مشکل از باندهای سیاسی داخلی؟؟؟
  گوشای ماهم پشمالوعه؟؟

  موافقم ۱
 3. منصور می گوید

  دست پیش گرفتن پس نیفتن
  خودشون سازمان موازین میگن دولت سازمان موازی زده 🤦‍♂️
  خب باهم ادغام شید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان