روایت کیهان از برخورد صدا و سیما با روبیکا: دریغ از ایده‌ای واحد و عملگرایانه برای مواجه با محتوای هنجار شکنانه

دعوای میان ساترا و نرم افزارهای پخش محتوای داخلی هر روز بیش از قبل می‌شود و این بار روبیکا از سوی ساترا به کمیته تخلفات احضار شده است درحالی که روبیکا و سروش اصلا در دایره پلتفرم‌های تحت نظر ساترا، قرار نمی‌گیرند! در این گزارش به بخش‌هایی از دعوایی که این بار بر سر انتشار محتوای موزیک ویدیوی سمیه از ساسی مانکن در گرفته، پرداخته شده است.

به گزارش آی‌تی‌رسان و به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، کیهان در حالی به انتشار خبر ساترا در خصوص ویدیوکلیپ ساسی مانکن پرداخته که به نظر می‌رسد هیاهوی ساترا در این خصوص بیشتر با هدف تسلطش بر پلتفرم‌هاست؛ حال چه پلتفرم‌های پخش فیلم و سریال باشد چه شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان.

 

کیهان ‌در شماره روز پنجشنبه خود نوشت: پیرو انتشار تیزر موزیک ویدیو هنجارشکنانه یکی از خوانندگان غیرمجاز در برخی رسانه‌ها و ابراز نگرانی خانواده‌ها، سازمان ساترا (صداوسیما) با استناد به مقررات محتوایی و نقض صریح دستورالعمل حفاظت از حقوق کودکان، طی ابلاغیه‌ای، انتشار آن را به هر نحو در رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ممنوع اعلام کرد.

همچنین پرونده رسانه روبیکا به‌عنوان رسانه داخلی با بیشترین تخلف و بدون مجوز که علی‌رغم تذکر پیشین، اقدام به انتشار تیزر مذکور کرده است به کمیته رسیدگی به تخلفات ساترا ارجاع شد.
به‌جز رسانه‌های خارجی از جمله اینستاگرام که برخلاف قوانین بین‌المللی ناظر به حفاظت از حقوق کودکان اقدام به انتشار این موزیک ویدئو کرده‌اند، از روز گذشته، با تذکر ساترا موارد تخلف از معدود رسانه‌های داخلی به‌صورت فوری حذف شد. گفتنی است عوامل تهیه کلیپ یادشده دارای سوابقی روشن در ارتکاب جرائم غیراخلاقی دارند.

این در حالی است که بررسی خبرنگار خبرآنلاین از جستجوی هشتگ‌های مرتبط با این ویدئو در سرویس روبینو که شبکه اجتماعی روبیکا با کارکردی شبیه اینستاگرام است و پیام‌رسان روبیکا، نتایج و پستی را به کاربر نشان نمی‌دهد و عبارت “نتیجه‌ای برای «کلیدواژه» یافت نشد” به کاربر نمایش داده می‌شود و به نظر می‌رسد هشتگ‌های مرتبط با این ویدیو کلیپ در روبیکا مسدود شده است. 

ساترا که در یک ماه اخیر حمله‌های مختلفی به روبیکا بر سر مسایل مختلفی چون بهای غیر ترجیحی اینترنت مصرفی داشته، این بار و به عنوان جلوگیری از انتشار این ویدیو کلیپ در پلتفرم‌های داخلی، پرونده روبیکا را به کمیته تخلفات ساترا فرستاده است.

اگرچه اختلاف میان ساترا و پلتفرم‌های پخش فیلم و سریال‌های خانگی در هفته‌های گذشته به شدت بالا گرفته است. در راستای گسترش تسلط همه ‌جانبه ساترا بر  VODها یا پلتفرم‌های پخش فیلم و سریال خانگی، جدل‌های بسیاری میان ساترا و این پلتفرم‌ها رخ داده  که حالا این اختلافات با موزیک ویدیوی ساسی مانکن وارد فاز تازه‌ای شده است.

ساترا انتشار این موزیک ویدیو را فرصتی ایده‌آل برای نظارت بر پیام‌رسان‌ها و بطور کلی پلتفرم‌ها دیده است. از سویی دیگر روزنامه جام‌جم در گزارشی با عنوان مسوولان فرهنگی ایده‌ای عملگرایانه برای مقابله با مواجهه کودکان با چنین آثاری ندارند؛ به بررسی گسترده این موضوع پرداخته است.

ساترا در حالی به پلتفرم‌های داخلی برای کنترل و جلوگیری از انتشار کلیپ یکی از خوانندگان غیرمجاز توسط کاربران اخطار داده است که میزان بازدید این کلیپ و موسیقی و پست مربوط به آن تا ساعت 18 روز پنج‌شنبه 14 اسفند، از دو صفحه رسمی در اینستاگرام به بیش از 30 میلیون بار رسیده است!

سوالی که قبلا نیز مطرح شده این است که آیا تنها با جلوگیری و مسدودسازی انتشار این کلیپ در پلتفرم‌های بومی، توسط کاربران، می‌توان امید داشت که راهکار موثری برای مقابله با هنجارشکنی‌های این‌چنینی اعمال شده است؟ آیا بکارگیری این حجم از هیاهوی رسانه‌ای برای اعلام تخلف در پیام‌رسان بومی از سوی نهادی که اجازه صدور حکم تخلف برای پیام‌رسان‌ها را ندارد، ما را به مقصودمان که حفاظت از کاربران در برابر محتوای نامناسب است، می‌رساند؟

اگرچه عده‌ای همچنان این انتقاد را به ساترا وارد می‌دانند که خلاصه کردن پروسه مقابله فرهنگی با چنین هجمه‌هایی فقط راهکاری برای شانه خالی کردن از مسئولیت است. مسئولیت فرهنگ‌سازی و تولید محتوای جذاب، سرگرم‌کننده و مفید برای کاربران ایرانی که به اصلی‌ترین موضوع انتقادی به سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی در کشور بدل شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
  1. Kamran می گوید

    ساسی باز با موزیک ویدئوش همرو بهم ریخت؟

  2. Hamed می گوید

    هنوزم باورم نمیشه روبیکا ویدئو کلیپ ساسی رو گذاشته باشه😱😱

  3. محمدعلی می گوید

    معلوم نیست صدا سیماست یا مافیای ایتالیا 🤣🤣

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان