عیدانه آی‌تی‌رسان: معرفی سه کتاب برای دست‌یابی به اهداف در سال جدید

شرایط امسال عید برای همه ما در کشور متفاوت است، متاسفانه هنوز تاریکی منحوس ویروس کرونا بر جهان سایه افکنده و ما نیز باید تعطیلات نوروزی یک سال دیگر را در قرنطینه خانگی بگذرانیم، سال پیش همه تا حدودی در شوک شیوع ویروس کرونا بودیم و برنامه درستی برای استفاده از تعطیلات عید نداشتیم، اما امسال می‌توانیم بسیار بهتر از خانه نشینی و زمان ارزشمندمان بهره ببریم.

ما در آی‌تی‌رسان در این راه همراه شما خواهیم بود و هر روز کتاب، فیلم، بازی، مستند، اپلیکیشن، انیمیشن و… جدیدی را به شما معرفی می‌کنیم که بدون نیاز به خروج از خانه قابل دانلود هستند و می‌توانید در این تعطیلات دو هفته‌ای از آن‌ها استفاده کنید.

در ششمین بخش از مطالب عیدانه با آی‌تی‌رسان، از موضوعاتی که صرفا برای پرکردن اوقات فراغت در تعطیلات هستند، کمی فاصله می‌گیریم و می‌خواهیم کتاب‌هایی به شما معرفی کنیم که زندگیتان را تغییر می‌دهند. در ابتدای سال 1400 قرار داریم و برخی می‌گویند در نقطه ابتدایی قرن جدید نیز ایستاده‌ایم. اما به هر شکل همه ما برنامه‌های زیادی برای گذران سال جدید داریم. برخی می‌خواهند چیزهای جدیدی را تجربه کنند، برخی به دنبال یادگیری مهارت‌های جدید هستند و… .

سال جدید برای همه ما یک معنای خاص دارد و می‌خواهیم کارهای متفاوتی در سال جدید انجام دهیم، اما برای این کار ابتدا باید سه اصل را خوب یاد بگیریم، مورد اول خودشناسی است تا بتوانیم اهداف بهتری برای خودمان داشته باشیم، یکی از مهم‌ترین دلایل آن که بسیاری از کارها و برنامه‌های جدید نیمه کاره باقی می‌مانند، آن است که شناخت درستی از خود نداریم و به طور کلی هدفی که داریم، اشتباه است.

مورد دوم دانستن استراتژی صحیح برای تصمیم گیری و رسیدن به اهداف است. با افزایش اطلاعاتمان در این حوزه، می‌توانیم به بهترین شکل اهداف را تعیین و دیدگاهمان را در مورد آینده خودمان بهبود ببخشیم. اما اصل سوم خود برنامه‌ریزی است، راه‌های زیادی برای برنامه‌ریزی وجود دارد اما بهتر است برای برنامه‌ریزی درست به سراغ منابعی رویم که به بهترین شکل ما را در این راه راهنمایی می‌کند.

در ادامه سه کتاب روانشناسی برجسته معرفی خواهیم کرد که در شناخت اهداف و برنامه ریزی درست به شما کمک خواهند کرد، با ما همراه باشید:

کتاب “زندگی خود را دوباره بیافرینید”

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید توسط دکتر جفری یانگ و جانت کلوسکو در زمینه خودشناسی، شناخت اختلالات شخصیتی و رهایی از وضعیت کنونی نوشته شده است. بسیاری از ما دچار مشکلاتی هستیم که ریشه آن را نمی‌دانیم. اختلالات شخصیتی در ما وجود دارد که مانع شکوفایی فکری و ذهنی هستند و همواره احساس نارضایتی را در ما تقویت می‌کنند. این حس و احوالاتی است که بسیاری از انسان‌ها درگیر آن هستند و با دانستن ریشه این مشکلات می‌توان آن‌ها را رفع کرد.

عدم شناخت مشکلات درونی انسان تبعات بسیار ناخوشایندی را به همراه دارد، به عنوان مثال در حال حاضر بسیاری از ما احساس نیاز به پول بیشتر را داریم، به این ترتیب برای افزایش درآمد به سراغ شغل دوم می‌رویم، یا مهارتی را یاد می‌گیریم که به درآمدزایی ختم شود، و یا حتی در کارهایی که دانش کافی در آن را نداریم سرمایه‌گذاری می‌کنیم. با این روند چند سال بعد به خودمان می‌آییم و می‌بینیم که تنها سرمایه مالی و جانی زندگیمان را هدر داده‌ایم و به نتیجه دلخواه نیز دست نیافتیم، و این در حالیست که ریشه تمام این مشکلات ذهنی است و شاید اصلا نیازی به افزایش درآمد نداشته باشید، این ذهن شماست که به جهت مقایسه خود با زندگی دیگران، نیاز به افزایش درآمد را ایجاد می‌کند.

کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید به شما کمک می‌کند تا ریشه مشکلات روحی و ذهنی مختلف را پیدا کنید و راه درمان این مشکلات را نیز به شما آموزش می‌دهد.

کتاب “تصمیم؛ پنجاه مدل برای تفکر استراتژیک”

تاحالا به قدرت تصمیم‌گیری فکر کرده بودید؟ ما در طول روز صد‌ها تصمیم مختلف می‌گیریم، برخی از این تصمیمات خودآگاه و برخی ناخودآگاه هستند. تصمیم آنکه برای ناهار چه بخوریم، از کدام مسیر به مقصد برسیم، کدام کار را ابتدا انجام دهیم، روز خود را چگونه به پایان برسانیم و… اما برخی تصمیمات اهمیت بیشتری دارند و ما طبیعتا زمان بیشتری را برای انتخاب نهایی آن‌ها صرف می‌کنیم. روز ما با تصمیم آغاز می‌شود و با تصمیم به اتمام می‌رسد ولی انسان‌ها خیلی به این تصمیمات کوچک و بزرگ اهمیت نمی‌دهند، اما اگر بتوانیم استراتژی درستی برای تصمیم‌های خود داشته باشیم، زندگی‌مان متحول خواهد شد.

کتاب تصمیم؛ پنجاه مدل برای تفکر استراتژیک در مورد همین تصمیمات است، مایکل کروگرس و رمان شپلر در این کتاب 50 نوع استراتژی تصمیم‌گیری را بیان کرده‌اند که با مطالعه آن‌ها می‌توانید تصمیمات درست و هدفمندی را بگیرید. تصمیمات گرفته شده در زندگی اهمیت فراوانی در آینده ما دارند، گاهی حتی یک تصمیم جزئی و کوچک برای صبحانه خوردن، می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد.

کتاب “بهترین سال زندگی تو”

حال که دو کتاب در حوزه‌های خودشناسی و تصمیم‌گیری معرفی کردیم، وقت برنامه ریزی است. دارن هاردی، نویسنده مشهور کتاب‌های روانشناسی در کتاب بهترین سال زندگی تو، مجموعه‌ای از مطالب خودشناسی، قدرت تصمیم‌گیری، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی را بیان کرده تا شما بهترین سال زندگیتان را به دستان خودتان بسازید.

در این کتاب جدا از مطالب روانشناسی، جداولی از پیش آماده وجود دارد که شما می‌توانید طبق دستورالعمل دارن هاردی، تصمیمات ریز و درشت خود را طی یک سال آینده در آن بنویسید و با روش‌های گفته شده به آن‌ها عمل کنید.

کتاب بهترین سال زندگیتان یک محرک قوی برای افرادی است که به دنبال تغییر هستند، این کتاب در طول سال همراه شماست و تا پایان رسیدن به اهدافتان با شما می‌ماند، به همین دلیل مانند دیگر کتاب‌ها نیست که آن را بخوانید و بعد بگذارید در کتابخانه‌تان خاک بخورد. به دلیل جداول برنامه ریزی این کتاب، همواره باید به آن سر بزنید و اهداف جدید خود را در آن یادداشت کنید. اگر واقعا به دنبال تغییر هستید، این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید