آذری جهرمی: همکاری ایران و چین در جهت محدود سازی اینترنت نیست!

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص همکاری جامع ایران و چین اعلام کرد: این همکاری به محدودیت اینترنت منجر نمی‌شود و زمینه توسعه آن را فراهم خواهد کرد.

به نظر می‌رسد این روزها باید اخبار مهم کشور را از اتاق‌های گفتگوی کلاب‌هاوس دریافت کنیم. آذری جهرمی مانند دیگر مسئولان و مدیران در چند وقت اخیر اخبار مهمی را در کلاب‌هاوس بازگو کرده است.

حال در آخرین گفتگویی که در خصوص همکاری ایران و چین در این شبکه اجتماعی برگزار شده بود، وزیر ارتباطات با اشاره به این که تفاهم نامه همکاری میان ایران و چین موجب محدودیت در اینترنت نمی‌شود، گفت: بندی در مورد محدود‌سازی اینترنت در سند همکاری ایران و چین وجود ندارد، ایران و چین همواره بر روی حوزه‌های مربوط به فناوری اطلاعات همکاری داشتند و شرکت‌های چینی یکی از مجموعه‌های پیشرو در این زمینه هستند.

ارتباط چینی‌ها همواره با ما خوب بوده است

جهرمی تاکید کرد: در دو دوره سنگین‌ترین تحریم‌های ظالمانه بر علیه ایران انجام شد، هر چند این تحریم‌ها در حوزه ارتباطات نبود اما شرکت‌های خارجی همکاری خود را با ایران کاهش دادند. در آن شرایط شرکت‌های چینی ارتباط خود با شرکت‌های ایرانی را حفظ کردند و پشتیبانی خوبی ارائه دادند.

وزیر ارتباطات با اشاره به بی‌نیاز شدن چین از کشورهای دیگر در حوزه ارتباطات زیر ساخت و فناوری نیمه هادی گفت: در زمان ترامپ دعوای بزرگی مربوط به نسل پنجم ارتباطات شکل گرفت که به دلیل به خطر افتادن استقلال آمریکایی‌ها در حکمرانی عرصه ارتباطات بود. با این وجود شرکت‌های چینی در یافتن بازارهای جدید و اداره بازار خودشان توانمند شدند.

همکاری با چین بازدارنده تحریم‌ها بر علیه ماست 

به گفته آذری جهرمی، چین یک شریک سنتی برای ایران محسوب می‌شود و با توجه به دعوای قدرتی که برای شکستن هژمونی تک قطبی فناوری اطلاعات آمریکا وجود دارد، ایران می‌تواند بین چین و آمریکا موازنه ایجاد کند تا علاوه بر تعامل بیشتر، از تحریم‌های یک جانبه جلوگیری کند، زمانی آمریکایی‌ها تصور می‌کردند با اعمال تحریم ایران آسیب جدی خواهد خورد، اما اکنون اینطور نیست.

وزیر ارتباطات ادامه داد: همکاری ایران و چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به هیچ عنوان محدود کننده نیست. این همکاری باعث رشد می‌شود زیرا از اعمال تحریم‌های ظالمانه در حوزه ارتباطات جلوگیری می‌کند و نقش بازدارنده مقابل تحریم‌ها دارد.

جهرمی با تاکید به نقش این همکاری در مقابله با تحریم‌های فضایی آمریکا گفت: مسائل مربوط به حوزه فضایی نیز در این تفاهم‌نامه ذکر شده است. مدتی است که آمریکا به صورت یک‌جانبه سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا را تحریم کرد. همکاری ما همواره با چین خوب بوده و با این تفاهم‌نامه می‌تواند بازدارنده اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران باشد.

وی تاکید کرد: البته هنوز قرارداری میان ایران و چین امضا نشده است، اکنون صرفا دو طرف تفاهم نامه اعلام کردند که علاقمند به همکاری در عرصه ارتباطات هستند. هر زمانی که که این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل شود، درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
 1. ایمان فتحی می گوید

  یا خدا نتمونم چینی شد
  خدا اخر غاقبتمونو به خیر کنه

 2. احمدی می گوید

  اینترنتمان به فنا رفته بود بدتر هم میشه
  بدبخت شدیم رفت پی کارش

  موافقم ۱
 3. علی می گوید

  پس مشخص شد که باید نگران باشیم !

  چون همیشه برعکس اظاهرات عمل شده

  موافقم ۲

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان