ایلان ماسک به عنوان پردرآمدترین مدیرعامل سال 2020 انتخاب شد

بررسی رهبران کلیه شرکت‌های بزرگ دنیا توسط نشریه فوربس نشان می‌دهد که ایلان ماسک؛ مدیرعامل شرکت تسلا بیش‌ترین میزان درآمد در سال 2020 را به خود اختصاص داده است. درآمد ایلان ماسک از شرکت تسلا طی سال گذشته حدودا برابر با 11 میلیارد دلار بود؛ اما این رقم بیانگر درآمد خالص وی نیست. در سال 2018 ایلان ماسک طرح تشویق مدیرعامل کمپانی تولیدکننده خودروهای برقی را امضاء کرد و تعدادی از سهام کمپانی را به‌عنوان بخشی از این برنامه دریافت کرد. آپشن‌های پاداش بر اساس دستاوردهای شرکت تسلا در سطوح مختلف ارزش بازار، عواید یا درآمدهای پیش‌هزینه نظیر مالیات و حق استهلاک تنظیم شده‌اند.

به‌طور کلی پکیج حقوقی ایلان ماسک به وی امکان می‌دهد تا تعداد 101.2 میلیون واحد سهم تسلا را با ارزش تعدیل شده 70 دلار خریداری نماید. در حال حاضر ارزش سهام تسلا در بازار از مرز 670 دلار نیز فراتر رفته است. پکیج پاداش به 12 بخش مجزا تقسیم شده و هر بند صرفا زمانی فعال می‌شود که تسلا به یک نقطه عطف جدید در حوزه فعالیت‌های خود دست پیدا کند.

نشریه فوربس ایلان ماسک را به‌عنوان پردرآمدترین مدیرعامل سال 2020 جهان معرفی کرد

ایلان ماسک پاداش مربوط به 4 بند اول را در سال 2020 دریافت کرد. در آن مقطع زمانی ارزش تسلا در بازار افزایش یافت و قیمت سهام این شرکت رشد 7 برابری را تجربه کرد. به لطف این موفقیت درآمد آقای ماسک به شکل نجومی رشد کرد. اکنون مدیرعامل تسلا سومین فرد ثروتمند در کره خاکی محسوب می‌شود و ارزش خالص دارایی‌های وی در روز 5 مه 2021 (15 اردیبهشت ماه) برابر با 165.7 میلیارد دلار بوده است. هر یک از بندهای تشویقی به ایلان ماسک امکان می‌دهند تا 8.4 میلیون واحد سهم تسلا را خریداری نماید. بر اساس برآورد نشریه فوربس وی در سال گذشته از محل آپشن‌های پاداش مجموعا 13.3 میلیارد دلار دریافت نموده است. استفاده از این آپشن‌ها برای آقای ماسک 2.36 میلیارد دلار هزینه در برخواهد داشت. بر اساس برآوردهای نشریه فوربس بدون در نظر گرفتن این هزینه‌ها می‌توان حدس زد که آپشن‌های مذکور موجب افزایش 11 میلیارد دلاری ثروت ایلان ماسک شده‌اند.

بنابراین درآمد ایلان ماسک در مقایسه با درآمد چاد ریچیسون؛ مدیرعامل موسسه Paycom طی سال 2020 چندین برابر بیش‌تر است. بدین‌ترتیب نام آقای ماسک در صدر فهرست پردرآمدترین رهبران جهان طی سال 2020 قرار گرفته است.

با این‌حال بایستی به یک نکته مهم اشاره کرد: آقای ماسک بایستی سهام تسلا خریداری شده توسط خود را برای مدت 5 سال حفظ نماید. این موضوع احتمالا یکی از دلایل عدم حضور وی در فهرست پردرآمدترین مدیران اجرایی نیز به‌شمار می‌رود. تا امروز ایلان ماسک موفق به دریافت 6 بند پاداش با ارزش تقریبی 33.9 میلیارد دلار شده است. کلیه بندهای پکیج تشویقی نهایتا درآمد 67.9 میلیارد دلاری را برای مدیرعامل تسلا به ارمغان خواهند آورد.

از آغاز سال 2021 و خصوصا پس از رشد انفجارگونه درآمد تسلا طی 3 ماهه نخست سال جاری این شرکت کماکان به روند فتح نقاط عطف جدید ادامه داده است. آقای ماسک پاداش 2 بند دیگر از برنامه تشویق عملکرد مدیرعامل (امضاء شده در سال 2018) را دریافت کرد. این موضوع بدان معناست که وی در صورت تائید هیات‌مدیره می‌تواند 16.9 میلیون سهام دیگر را خریداری کند. 6 بند تشویقی پرداخت شده به ایلان ماسک تا به امروز معادل دریافت تقریبا 50.6 میلیون واحد از سهام تسلا است؛ رقمی که با توجه به ارزش امروز سهام شرکت تقریبا برابر با 33.9 میلیارد دلار است.

منبع gizchina
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. قباد کریمی می گوید

    ۳۳ میلیارد دلار رو به تومن تبدیل کنیم چند میشه 🙂
    ولش کن حرص نخوریم پیر میشیم

  2. روژینا می گوید

    اینم زنش که طلاق بگیره بدبخت میشه 🤣😂

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان