رییس مجلس: هرچه سریع‌تر قوانینی شفاف در حوزه ارزهای دیجیتال تعیین شود

محمد باقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، با ارسال نامه‌ای با مهر فوری به رییس بانک مرکزی و وزیر امور اقتصاد و دارایی خواست تا قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال در کشور مشخص و شفاف شود. وی همچنین تاکید کرد که تا زمان وضع قوانین شفاف در این حوزه، برای هیچکدام از صرافی‌های ارز دیجیتال، مجوز رسمی صادر نشود.

قالیباف در نامه خود با اشاره به نظریه‌های متفاوتی که در خصوص ارزهای دیجیتال وجود دارد اعلام کرد: مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده و برخی اعتقاد دارند که آینده در قلمرو ارزهای دیجیتال خواهد بود و برخی نیز ایراداتی اساسی مانند غیرمتمرکز بودن آن، تقابل آن با حاکمیت پول و اقتصاد ملی و ایجاد بستری برای فعالیت غیرقانونی، به این بازار مطرح می‌کنند.

رییس مجلس به رییس بانک مرکزی تاکید کرد: با وجود گذشت سال‌ها از ظهور پدیده ارزهای دیجیتال، تاکنون اقدام موثری در جهت شفافیت فعالیت و قوانین این حوزه صورت نگرفته است. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سمت صرافی‌های ارز دیجیتال، حجم معادلات در این حوزه با حجم معادلات روزانه سهام در بازار بورس برابری می‌کند، اما بانک مرکزی و وزارت امور اقتصاد و دارایی تاکنون هیچ اقدام خاصی در خصوص این حجم گسترده مبادلات روزانه و واریزی وجوه به حساب صرافی‌ها انجام نداده‌اند.

تجربه تلخ موسسات مالی تکرار نشود

محمد باقر قالیباف تصریح کرد که اعلام ممنوعیت مبادلات ارزهای دیجیتال از سوی بانک مرکزی کافی نیست، در تجربه قبلی در خصوص موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز و سایت‌هایی همچون سکه ثامن که باعث ضرر و زیان مردم شد، نیز بانک مرکزی عملکردی مشابه داشت و سرانجام عده زیادی از مردم متحمل زیان‌های مالی فراوانی شدند.

آینده این بازار مورد بررسی قرار گیرد

رییس مجلس متذکر شد که بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی نظام پولی کشور باید هر چه سریع‌تر در این خصوص اقدام کند و یک برآورد قابل اطمینان در خصوص آینده این فناوری و اثرات آن بر روی اقتصاد و نظام پولی کشور ارائه دهد.

وی همچنین خواستار ایجاد پرونده مالیاتی برای تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال در کشور شد، همچنین تاکید کرد که وزارت اقتصاد و امور دارایی راهکاری برای افراد پرشماری که به انگیزه سرمایه‌گذاری یا سودآوری از تغییرات قیمتی ارزهای دیجیتال، به این بازار وارد شده‌اند ایجاد کند تا کمترین چالش برای مدیریت پولی و ارزی کشور به وجود بیاید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
 1. یاور صیدی می گوید

  الکی دارن وقت تلف میکنن. که بازار بورس سرپا شه و پولا از کشور خارج نشه 😑

  موافقم ۳
  مخالفم ۱
 2. سیمون می گوید

  مگه کار مجلس قانون گذاری نیست خ ببزاره چرا یه جوری رفتار میکنن انگار میخوان یه جا دیگه کارو انجام بده؟

  موافقم ۳

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان