nik

آمریکا برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه TSMC واکسن رایگان به تایوان ارسال می‌کند!

5ایالات‌متحده در راستای اجرای برنامه توزیع جهانی واکسن کووید 19 تعداد 750 هزار دوز از این واکسن را به کشور تایوان اهدا می‌کند. این اقدام احتمالا مانع از اجرای قرنطینه کامل در تایوان شده و به بهبود مشکل کمبود جهانی تراشه کمک خواهد کرد.

چند سناتور آمریکایی با اسامی تامی داکورت، دن سالیوان و کریستوفر کونز طی سفر اخیر خود در فرودگاه سانگ‌شان شهر تایپه اعلام کردند که این محموله شامل نخستین دوزهای اهدایی در خارج از خاک ایالات‌متحده بوده و در قالب برنامه توزیع جهانی واکسن کرونا به تایوان ارسال شده است. بر اساس اعلام خبرگزاری رویترز، آقای داکورت در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: “قرارگیری نام تایوان در فهرست نخستین کشورهای دریافت‌کننده واکسن برای ایالات‌متحده بسیار حائز اهمیت بود. زیرا ما نیاز فوری شما را تشخیص داده و برای این همکاری ارزش زیادی قائل هستیم.”

جوزف وو؛ وزیر امور خارجه تایوان ضمن سپاس‌گزاری از ایالات‌متحده بابت اهدای واکسن اعلام کرد: “اگرچه ما با حداکثر توان برای واردات واکسن تلاش می‌کنیم؛ اما بایستی از موانع موجود عبور کرده و اطمینان حاصل کنیم که این داروهای نجات‌بخش زندگی بدون هرگونه دردسر از پکن تحویل گرفته می‌شوند.”

اگرچه کشور چین واکسن‌های ساخت خود را به بازار عرضه نموده است؛ اما تایوان در خصوص ایمنی آن‌ها نگرانی‌هایی دارد. بعلاوه بر اساس قوانین تایوان واردات واکسن از چین ممنوع است. محموله واکسن ایالات‌متحده در حالی به تایوان اهدا شد که در روز جمعه کشور ژاپن نیز با الگوبرداری از آن محموله 1.24 میلیون دوزی واکسن را به تایوان اهدا نمود.

از روز یکشنبه حدودا 3 درصد از جمعیت 23.5 میلیون نفری مردم تایوان واکسینه شده‌اند و اکثر افراد از 2 دوز ضروری واکسن تنها دوز نخست آن‌را دریافت نموده‌اند. این در حالیست که تایوان در اوج جهش بیماری کووید 19 گرفتار شده است. پیش‌بینی می‌شود که مشکلات ناشی از شیوع بیماری در تایوان به معضل کمبود تراشه در جهان نیز دامن بزند؛ چرا که آلودگی ناشی از ویروس کرونا موجب تعطیلی 2 کارخانه متعلق به یکی از تامین‌کنندگان کلیدی طرف قرارداد شرکت اپل با نام King Yuan Electronics در روز جمعه شد. کشور تایوان هم‌اکنون در سطح 3 هشدار برای بیماری کووید 19 و یک گام عقب‌تر از قرنطینه کامل قرار دارد و تعطیلی تعداد بیش‌تری از کارخانه‌ها در این کشور یک تهدید جدی به‌شمار می‌رود.

کووید 19 کماکان به‌عنوان مشکلی بزرگ برای کلیه تامین‌کنندگان طرف قرارداد شرکت اپل در سراسر جهان محسوب می‌شود. دولت ویتنام نیز در روز 31 مه (10 خرداد ماه) به منظور کمک به تامین واکسن برای کارگران شاغل در کارخانه‌ها از شرکت‌ها و بنگاه‌های مختلف درخواست کمک کرد.

منبع appleinsider
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. شاهین می گوید

    اینجا هم واسه اینکه واکسن کم اومده اطلاعیه میدن یه عده لازم نیست دوز دوم رو بزنن 😁

  2. سیروس می گوید

    کاش ماهم یه کارخونه تایوانی بودیم

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.