پس از استخراج تمامی بیت‌کوین‌های جهان چه سرنوشتی در انتظار این رمزارز خواهد بود؟

آیا شما می‌دانید که بیت‌کوین از محدودیت موجودی 21 میلیون کوین برخوردار است؟ بر اساس گمانه‌زنی‌های متعدد، ساتوشی ناکاموتو؛ خالق بیت‌کوین بنابر دلایل مختلف تصمیم به اعمال محدودیت روی موجودی این ارز دیجیتالی گرفته است. بسیاری از افراد معتقدند که وی با هدف ایجاد یک ارز الکترونیکی مقاوم و بدون تورم چنین رویکردی را در پیش گرفته است.

با این‌حال بنابر دلایل گوناگون پرسش‌های دیگری نیز در ذهن متبادر می‌شوند. به‌عنوان مثال کل موجودی بیت‌کوین چه زمانی استخراج خواهد شد؟ به‌دنبال این اتفاق چه سرانجامی در انتظار ماینرها خواهد بود؟

چرا موجودی بیت‌کوین محدود شده است؟

بیت‌کوین حداقل از چندین جهت به طلا شباهت دارد. ساختار شرطی سورس کد این رمزارز ایجاب می‌کند که موجودی آن محدود باشد. این موضوع نشان می‌دهد که طلا و بیت‌کوین دارای منابع محدودی هستند. به همین دلیل تنها امکان گردش 21 میلیون بیت‌کوین وجود دارد.

همچنین بیت‌کوین همانند طلا به‌صورت طبیعی قابل تولید نبوده و استخراج آن مدتی زمان خواهد برد. البته یکی از تفاوت‌های بیت‌کوین با طلا این است که ارز دیجیتالی از طریق انجام فعالیت‌های محاسباتی استخراج می‌شود؛ در حالی‌که طلا با کمک فعالیت فیزیکی از دل زمین استخراج خواهد شد.

تمامی موجودی 21 میلیونی بیت‌کوین از قبل ارائه شده است

ماینرها هیچ بیت‌کوین جدیدی را تولید نمی‌کنند؛ حتی اگر ظاهرا این کار را انجام دهند. در واقع ساتوشی ناکاموتو هنگام راه‌اندازی بیت‌کوین در ژانویه سال 2009 تمامی 21 میلیون موجودی این رمزارز را عرضه کرد.
نقش واقعی یک ماینر برقراری امنیت شبکه و پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین است. ماینر موفق هر 10 دقیقه یک‌بار با حل یک معمای رمزنگاری بلوک جدیدی را کشف نموده و می‌تواند آن‌را به شبکه بلاک‌چین بیت‌کوین اضافه کند. بلوک‌ها همانند دفاتر کاری عمل کرده و مملو از معاملات بیت‌کوینی در انتظار پردازش هستند. در این سرویس، پرداخت‌های ماینرها به‌طور خودکار و در قالب بیت‌کوین‌های جدید و کارمزد معاملات انجام می‌شود.

تمامی موجودی بیت‌کوین چه زمانی استخراج خواهد شد؟

ساتوشی ناکاموتو با انتشار بیانیه Bitcoin V.0.1 به کلیه افراد علاقه‌مند به مشارکت در توزیع بیت‌کوین پیشنهاد یک‌جانبه‌ای را ارائه داده است. تا زمانی که ماینرها با تبعیت از قوانین بیت‌کوین به برقراری امنیت شبکه و پردازش معاملات این ارز دیجیتالی کمک کنند؛ پاداش آن‌ها در قالب بیت‌کوین و کارمزد معاملات پرداخت خواهد شد. در اطلاعیه منتشر شده به نرخ پاداش بیت‌کوین در ازای فعالیت ماینرها اشاره شده بود. در این بیانیه اعلام شد که نرخ پاداش هر 4 سال یکبار نصف می‌شود؛ تا زمانی که استخراج کل موجودی بیت‌کوین به پایان برسد. در پایان نیز خاطرنشان شده که با اتمام عرضه بیت‌کوین، سیستم پاداش می‌تواند با کارمزد تراکنش‌ها جایگزین شود.

در زمان راه‌اندازی بیت‌کوین، ماینرها به ازای هر بلوک جدیدا کشف شده 50 بیت‌کوین پاداش دریافت می‌کردند. این رقم در سال 2012 به 25 بیت‌کوین و در سال 2016 به 12.5 بیت‌کوین کاهش یافت. از سال 2021 نیز ماینرها در ازای کشف هر بلوک جدید 6.25 بیت‌کوین دریافت می‌کنند. با وجود چنین سرعتی برای استخراج به‌نظر می‌رسد که آخرین بیت‌کوین در حوالی سال 2140 استخراج خواهد شد.

با استخراج تمامی بیت‌کوین‌ها چه سرنوشتی در انتظار ماینرها خواهد بود؟

عرضه محدود بیت‌کوین در کنار اتکای شبکه بر عملکرد ماینرها موجب نگرانی اکثر کاربران و علاقه‌مندان به بیت‌کوین شده است. دلیل چنین پدیده‌ای اساسا این است که انگیزه اصلی ماینرها برای فعالیت به‌عنوان نودهای اعتبارسنجی، دریافت پاداش بیت‌کوین است. ساتوشی ناکاموتو در بیانیه منتشر شده بیت‌کوین راهکاری را برای رفع این مشکل پیشنهاد داده است. بر این اساس همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد؛ با پایان عرضه بیت‌کوین، سیستم پاداش احتمالا با کارمزد معاملات جایگزین خواهد شد.

گذار به سیستم پاداش‌دهی مبتنی بر کارمزد معاملات بیت‌کوین

حتی با وجود محدودیت عرضه بیت‌کوین، ماینرها برای ادامه روند پشتیبانی از شبکه مدت‌ها پس از اتمام فرآیند استخراج کماکان انگیزه خواهند داشت. پاداش ماینرها از پیش‌تر در قالب کارمزدهای معاملات و بیت‌کوین پرداخت می‌شود. در حال حاضر کارمزد تراکنش‌ها تنها حدودا 6 درصد از کل درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهد. با این‌حال انتظار می‌رود که پیش از فرا رسیدن آستانه عرضه در شبکه بیت‌کوین، بازده کارمزد معاملات به میزان چشمگیری افزایش پیدا کند. پیش از استخراج آخرین بیت‌کوین، انگیزه ماینرها برای حمایت از شبکه احتمالا به آرامی به سوی کارمزدهای معاملات گرایش پیدا خواهد کرد.

پس از استخراج آخرین بیت‌کوین آیا این ارز دیجیتالی کماکان به حیات خود ادامه خواهد داد؟

متاسفانه در حال حاضر سال 2140 آینده‌ای بسیار دوردست به‌شمار می‌ر‌ود. بنابراین اکنون روشن نیست که با استخراج آخرین بیت‌کوین چه تحولاتی روی خواهند داد. با توجه به جامعه فعال و پرشور بیت‌کوین، عرضه یک جایگزین قدرتمند چندان دور از انتظار نخواهد بود. این ایده احتمالا در قالب بازبینی فرآیند پرداخت کارمزد معاملات عملیاتی خواهد شد.

منبع Makeusof
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 دیدگاه
  1. zohre می گوید

    بیتکوین دیگه از دسترس ما خارج شده فک کن اگه ده سال پیش با سیستم شخصیمون بیتکوین استخراج میکردیم الان بارمونو بسته بودیم
    آه چرا همیشه دیر میرسیم

  2. jafar می گوید

    تا چند سال دیگه پردازنده های کوانتومی وارد بازار میشن و بیتکوین سقوط میکنه و کاملا بی ارزش میشه مثل بقیه ارزهای دیجیتال

    من فکر میکنم در آینده ماهیت پول و ارز کلا از بین میره

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان