معرفی بهترین کتاب‌ها برای درمان اضطراب

اضطراب اشکال مختلفی دارد و می‌تواند به طرق مختلف افراد را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از راه‌های رهایی از این تاثیر، خواندن بهترین کتاب‌ها برای درمان اضطراب است. اگر در حال حاضر با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنید، بدانید که این فقط مشکل شما نیست. برای مثال، اضطراب رایج‌ترین بیماری ذهنی در آمریکا به شمار می‌رود. چهل میلیون بزرگسال، یا به عبارتی هیجده درصد از جمعیت این کشور تحت تاثیر اضطراب قرار دارند. انواع اضطراب شامل اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی، حمله پانیک و فوبیاست. خبر خوب این است که تمامی این اشکال مختلف اضطراب قابل‌ درمان هستند.

از متداول‌ترین روش‌های درمان اضطراب می‌توان ورزش‌های هوازی، یادگیری ترفند‌های کنترل استرس و مصرف دارو را نام‌ برد. در کنار این‌ها، خواندن کتاب‌های خودیار در این زمینه می‌تواند کمک موثری در یادگیری تکنیک‌های مختلف و آشنایی با تجارب دیگران در این زمینه باشد. در این مقاله از آی‌تی‌رسان به معرفی هشت کتاب برای درمان اضطراب می‌پردازیم.

۱‌. کتاب شهامت پاسخگویی روشی جدید برای پایان دادن به اضطراب و حملات پانیک

نویسنده این کتاب، بری مک دونا، از خوانندگان می‌خواهد شهامت به خرج دهند و بگذارند اضطراب هر کاری که می‌خواهد انجام دهد. تمرکز این کتاب به جای نادیده گرفتن اضطراب و یا پر و بال‌دادن به آن، بر روی رویارویی با اضطراب و به چالش‌ کشیدن آن است. تکنیک‌های مک دونا بر پایه شواهد علمی و چندین دهه تجربه کمک به افراد مضطرب است. این کتاب یک برنامه رایگان برای تمدد اعصاب و بهبود اضطراب به همراه دارد.

۲. کتاب روانشناسی خودیار

بهترین کتاب‌ها برای درمان اضطراب، روانشناسی خودیار
بهترین کتاب‌ها برای درمان اضطراب، روانشناسی خودیار

اگر به دنبال کتاب‌های سنتی خودیاری نیستید و به دنبال یک اثر متفاوت می‌گردید، این کتاب انتخاب خوبی برای شماست. از نظر نویسنده این کتاب، رابرت داف، خواندن یک کتاب خودیار نباید سخت و طاقت‌فرسا باشد. نویسنده سعی کرده در این کتاب با زبانی صریح همراه با طنز، نکات مهم در زمینه اضطراب را بیان کند.

۳. تمرینات عملی برای درمان اضطراب و فوبیا

رویارویی با اضطراب نیازمند زمان و انرژی‌ست. بدون یک راهنمای درست، دانستن اینکه از کجا باید شروع کنید، کاری دشوار است. این کتاب به شما در یادگیری ابزارها و مهارت‌های لازم برای مدیریت علائم اضطراب کمک می‌کند. این کتاب توسط یک درمانگر به نام ادموند جی بورن نوشته شده‌ است و بر اساس تحقیقات بالینی اخیر در مورد اضطراب و درمان آن است.

۴. کتاب پاکسازی ذهن برای موفق‌شدن در زندگی

همه می‌دانیم که پاکسازی محیط زندگی چقدر لازم و مفید است. پاکسازی ذهن هم همین فلسفه را دنبال می‌کند، به این صورت که افکار منفی و ناخوش‌آیند بر روی افکار ضروری و مثبت ذهن تاثیر منفی خواهند گذاشت. تمرکز این کتاب بر روی فرم‌دهی دوباره‌‌ افکار منفی، آموزش رهایی ذهنی و تکنیک‌هایست که به خواننده کمک می‌کنند تا فرایند ذهنی خود را کنترل کند و در لحظه حال حضور ذهن داشته باشد.

۵. کتاب آدم بسیار حساس

به نظر نویسنده این کتاب، دکتر الین آرون، اگر دیگران شما را فردی بسیار خجالتی یا بسیار رنجور توصیف می‌کنند، احتمالا شما یک آدم بسیار حساس هستید. کتاب آدم بسیار حساس طوری طراحی شده تا به شما کمک کند ویژگی‌های این نوع شخصیت را بدانید و بدین وسیله زندگی خود را بهبود بخشید و روابط اجتماعی خود را بهتر کنید.

۶. کتاب اعصاب راحت

بهترین کتاب‌ها برای درمان اضطراب، اعصاب راحت
بهترین کتاب‌ها برای درمان اضطراب، اعصاب راحت

نشانه‌های فیزیکی اضطراب، شاید برای افرادی که معمولا با آن سروکار ندارند، جزئی و کم اهمیت باشد ولی زندگی افرادی را که به طور مداوم درگیر آن هستند، مختل می‌کند. کلر ویکس، نویسنده این کتاب، از سال‌ها تجربه خود در درمان بیماران مضطرب در نوشتن این اثر استفاده کرد تا راهنمایی دقیق برای تحلیل و شناخت ریشه‌های اضطراب و در نتیجه کنترل آن ارائه دهد.

۷. کتاب وقتی اضطراب حمله می‌کند

بهترین کتاب‌ها برای درمان اضطراب، وقتی اضطراب حمله می‌کند
بهترین کتاب‌ها برای درمان اضطراب، وقتی اضطراب حمله می‌کند

افکار اضطراب‌آور بسیار فریبنده هستند. شاید این افکار در دنیایی واقعی اصلا حقیقت نداشته باشند ولی، آسیبی که از این افکار می‌بینیم کاملا واقعی‌ست. این کتاب به شما کمک می‌کند تا افکار اضطراب‌آور خود را بشناسید و با آنها مقابله کنید. نویسنده این اثر، دکتر دیوید برنز، به درمان اضطراب بدون کمک دارو باور دارد. وی همچنین، نتایج آخرین تحقیقات در زمینه داروهای افسردگی و اضطراب را با ما به اشتراک می‌گذارد که نشان می‌دهند گاهی ضرر این داروها از نفع‌شان بیشتر است.

۸. کتاب‌کار نگرانی و اضطراب

درمان شناختی-رفتاری، یکی از بهترین روش‌ها برای درمان اضطراب شناخته شده‌ است. دکتر دیوید کلارک، در این کتاب منتخبی از بهترین تکنیک‌های شناختی-رفتاری در درمان اضطراب را گردآوری کرده‌ است. این کتاب ابزار مختلف برای کمک به شناخت و کنترل آن را در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

منبع healthline
ممکن است شما دوست داشته باشید