nik

جریمه 225 میلیون دلاری واتس‌آپ به‌دلیل نقض حریم خصوصی داده‌ها در اتحادیه اروپا

واتس‌آپ پلتفرم پیام‌رسان فوری شرکت فیس‌بوک محسوب می‌شود. این پلتفرم به‌دلیل نقض قوانین مربوط به حفظ حریم خصوصی داده‌ها در اتحادیه اروپا با جریمه 225 میلیون یورویی (تقریبا 267 میلیون دلاری) آژانس اطلاعاتی ناظر در کشور ایرلند مواجه شد. این رقم بیانگر بزرگ‌ترین مجازات وضع شده توسط آژانس رگولاتوری داده در کشور ایرلند و دومین مجازات سنگین در اتحادیه اروپا به‌دلیل نقض مقررات عمومی حفاظت از داده‌ها (GDPR) محسوب می‌شود.

کمیسیون حفاظت از داده‌ها در کشور ایرلند اعلام کرده که سرویس واتس‌آپ تحت مالکیت شرکت فیس‌بوک در اطلاع‌رسانی به شهروندان اتحادیه اروپا بابت اقدامات خود روی داده‌های گردآوری شده از کاربران نظیر نحوه گردآوری اطلاعات و اشتراک‌گذاری داده‌ها با فیس‌بوک ناتوان بوده است. مقامات ایرلندی در ابتدا خواهان پرداخت جریمه 50 میلیون یورویی توسط واتس‌آپ به‌دلیل نقض قانون GDPR بودند؛ اما سایر آژانس‌های حفاظت از داده مجازات‌های سنگین‌تری را درخواست کردند. در حال حاضر جریمه وضع شده بالغ بر 4 برابر رقمی است که در ابتدا پیشنهاد شده بود.

کمیسیون ایرلندی حفاظت از داده در فرمان خود از واتس‌آپ درخواست کرده است تا به منظور هماهنگی با قوانین حفظ حریم خصوصی در اروپا سیاست‌های خود در زمینه حفظ حریم خصوصی و نحوه ارتباط با کاربران را تغییر دهد. این موضوع احتمالا بدان معناست که سرویس پیام‌رسان بایستی سیاست خود در زمینه حریم خصوصی را توسعه دهد.

واتس‌آپ اعلام کرده که در مورد این حکم درخواست تجدیدنظر خواهد کرد. در همین راستا سخنگوی کمپانی افزود: “واتس‌آپ متعهد به ارائه خدمات ایمن و خصوصی است. ما در راستای اطمینان‌بخشی بابت شفافیت و جامعیت اطلاعات ارائه شده توسط خود تلاش می‌کنیم و کماکان به این کار ادامه خواهیم داد. ما با حکم امروز در خصوص شفافیت اطلاعات ارائه شده به مردم طی سال 2018 مخالف بوده و چنین مجازات‌هایی را کاملا نامتناسب می‌دانیم.”

این کمپانی در وبسایت خود نیز اعلام کرد که اطلاعاتی مانند شماره تلفن، اطلاعات تراکنش‌ها، معاملات تجاری، اطلاعات دستگاه موبایل، آدرس‌های IP و سایر جزئیات را برای فیس‌بوک ارسال می‌کند. با این‌حال واتس‌آپ تاکید می‌کند که مکالمات شخصی، داده‌های مکانی یا گزارش تماس‌ها هرگز به اشتراک گذاشته نمی‌شوند.

منبع Gizmochina
ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
 1. JOSEPH می گوید

  امنیت واتساپ از تلگرام شل و ول که خیلی بهتره والا

 2. ایمان می گوید

  بهترین پیام رسان دنیا تلگرامه

  #واتساپ رو حذف کنین

 3. Coksof می گوید

  خیلی جالب شد
  یه عده میومدن میگفتن واتساپ امنیتش از تلگرام بالاتره

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.