اپل در خصوص تاثیرات مخرب لرزش‌های شدید روی دوربین گوشی‌های آی‌فون هشدار داد

روز گذشته شرکت اپل سند پشتیبانی جدیدی را منتشر کرد که به کاربران آی‌فون هشدار می‌دهد که دوربین‌های هندست آن‌ها در اثر لرزش‌هایی با فرکانس‌های خاص نظیر ارتعاشات موتورهای قدرتمند موتور سیکلت دچار آسیب خواهد شد.

اپل به کاربران توصیه می‌کند تا آی‌فون خود را به دسته موتور سیکلت خود متصل نکنند

“مشخصه OIS و قابلیت فوکوس خودکار مدار بسته در آی‌فون بایستی از دوام بسیار بالایی برخوردار باشند. با این‌حال گوشی‌های آی‌فون همانند بسیاری از وسایل الکترونیکی مصرفی مجهز به سیستم‌هایی نظیر OIS با قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض لرزش‌های شدید در یک محدوده فرکانسی خاص احتمالا دچار آسیب‌دیدگی خواهد شد. این لرزش‌ها موجب تضعیف عملکرد سیستم شده و نهایتا کاهش کیفیت تصاویر و ویدیوهای ثبت شده توسط آی‌فون را به‌دنبال خواهند داشت. بنابراین کاربران بایستی از قرار دادن آی‌فون خود در معرض نوساناتی با دامنه بالا اجتناب نمایند.”

با توجه به وجود چنین مخاطره‌ای، شرکت اپل به کاربران توصیه می‌کند تا گوشی آی‌فون خود را مستقیما به بدنه یا فرمان موتور سیکلت متصل نکنند؛ زیرا لرزش‌های ناشی از موتور مستقیما به گوشی منتقل می‌شوند. حتی اپل به مشتریانی که هندست خود را بر روی وسایل نقلیه کم‌ قدرت نظیر اسکوتر برقی نصب می‌کنند؛ تذکر می‌دهد که به منظور به حداقل رساندن ریسک آسیب‌دیدگی از براکت‌های مخصوص دفع ارتعاش استفاده کنند.

کمپانی هنوز دلیل انتشار این پست در مقطع زمانی فعلی را اعلام نکرده است؛ اما کاربران در گزارشات خود بارها از آسیب‌دیدگی هندست خود در سناریوهایی نظیر استفاده از دوچرخه کوهستان گلایه کرده‌اند.

اپل پیش‌تر هشدار داده بود که سیستم‌های OIS و فوکوس خودکار مدار بسته احتمالا در اثر پدیده تداخل مغناطیسی دچار مشکل می‌شوند. استفاده از برخی اکسسوری‌های مخصوص آی‌فون موجب کاهش کارآیی دوربین آن می‌شود؛ اگرچه مشکلات مربوط به آهنرباها موقتی بوده و با کنار گذاشتن ابزارهای جانبی به آسانی قابل اصلاح هستند. این ارتعاشات به آسانی می‌توانند موجب آسیب‌دیدگی دائمی سیستم دوربین شوند.

این مشکل بر روی کدام‌یک از مدل‌های آی‌فون تاثیر می‌گذارد؟

تمامی مدل‌های آی‌فون از آی‌فون 6 پلاس، آی‌فون 6s پلاس و آی‌فون 7 به بعد مجهز به قابلیت تثبیت‌کننده اپتیکی یا فوکوس خودکار مدار بسته بوده و به‌طور بالقوه مستعد بروز مشکل هستند. بنابراین کاربران این هندست‌ها در صورت استفاده از موتور سیکلت بایستی جانب احتیاط را رعایت نمایند.

“سنسورهای مبتنی بر موقعیت لنز نسبت به میدان مغناطیسی حساس هستند. چنان‌چه کاربران آهنربایی را در کنار این سنسورها قرار دهند؛ در این‌صورت میدان مغناطیسی با عملکرد سنسورها تداخل پیدا کرده یا موقتا آن‌ها را غیرفعال می‌کند. این پدیده موجب کاهش دقت سنسورها شده و دامنه حرکتی قابل دسترس برای لنزها را محدود می‌کند. در این‌حالت دوربین به ثبت تصاویر با استفاده از سایر ابزارهای تثبیت‌کننده ادامه خواهد داد؛ اما قابلیت‌های OIS و فوکوس خودکار مدار بسته قابل دسترس نخواهند بود.

برخی تولیدکنندگان متفرقه اقدام به عرضه ابزارهای جانبی مخصوص با آهنرباهای قوی یا صفحات فلزی مغناطیسی نموده‌اند. این آهنرباها در نزدیکی دوربین‌های پشتی آی‌فون قرار می‌گیرند. این آهنرباها و صفحات می‌توانند درون ساختار کاور ادغام شده یا به کیس‌های مجزا و پایه‌ها (به‌عنوان مثال پایه نگهدارنده مخصوص خودرو) متصل شوند. بنابراین به منظور دستیابی به بهترین کیفیت دوربین توصیه می‌شود تا از به‌کارگیری ابزارهای جانبی مجهز به آهنربا یا صفحات فلزی مغناطیسی در نزدیکی ماژول دوربین پشتی آی‌فون خودداری کنند.”

منبع Gizchina
ممکن است شما دوست داشته باشید