آیا دسترسی آزاد به پلی استور، مارکت‌های ایرانی را نابود می‌کند؟!

android-market

چند روزی از آزاد شدن دسترسی ایرانیان به بزرگ‌ترین مارکت اندروید یعنی پلی استور نمی‌گذرد و در طی همین مدت کوتاه، استقبال خوبی از آن صورت گرفته است. البته این دسترسی محدود به برنامه‌ها و بازی‌های رایگان است (آن هم نه به صورت کامل) اما به قدری تعداد اپ‌ها زیاد است و از طرفی ابزاری جهت خرید نمونه‌های پولی وجود ندارد، پس بر این مورد ایراد چندانی نمی‌گیریم و چه بسا که این گزینه نیز به زودی در دسترس ایرانیان قرار بگیرد. البته مقصود ما از نوشتن این مطلب، توجه به پلی استور و یا بررسی عملکرد فعلی آن نیست، بلکه جایگاهی است که به واسطه باز شدن این فروشگاه بزرگ و فرض بر دسترسی کامل به آن، برای مارکت‌های ایرانی پیش خواهد آمد.

اگر به گذشته نگاهی بیندازیم، مارکت‌های ایرانی با توسعه و گسترش ابزارهای اندرویدی، روز به روز بر تعدادشان افزوده شد. نخست با مارکتی چون بازار شروع شد و سپس برنامه‌هایی چون ایران اپس، کندو، مایکت و… پای به عرصه گذاشتند. هدف اصلی این مارکت‌ها، دسترسی ایرانیان به برنامه و بازی‌های بی‌شمار اندرویدی بود که باز هم در بهترین حالت، نسبت به پلی استور از نظر کمیت و کیفیت فاصله زیادی داشتند. اما از آنجایی که برای ایرانیان دسترسی به بزرگ‌ترین مارکت اندرویدی امکان پذیر نبود، پس به ناچار بسیاری از افراد روی به این مارکت‌ها آوردند که چندان هم خالی از ایراد نبودند! سرعت پایین در آپدیت برنامه‌ها، تعداد بسیار پایین‌تر، عدم تنوع کافی، فقدان بسیاری از اپ‌های موجود و… سبب می‌شد تا نسبت به مارکتی چون پلی استور، در مقام بسیار پایین‌تری قرار بگیرند.

باز شدن پلی استور، می‌تواند باعث گردد تا این مارکت‌ها جهت باقی ماندن در بازی و فراموش نشدن توسط کاربران، سرعت آپدیت اپ‌ها و کیفیت مارکت‌های خود را بالاتر ببرند

حال سوالی مطرح می‌شود: آیا باز شدن پلی استور (حتی به صورت کامل)، این مارکت‌ها را به سوی نابودی می‌کشاند و یا همچنان فعالیت آن‌ها ادامه خواهد داشت و حتی گسترده‌تر نیز خواهد شد؟

در این قسمت بایستی از دوجنبه متفاوت به داستان نگاه کرد. اول اینکه باز شدن پلی استور، می‌تواند باعث گردد تا این مارکت‌ها جهت باقی ماندن در بازی و فراموش نشدن توسط کاربران، سرعت آپدیت اپ‌ها و کیفیت مارکت‌های خود را بالاتر ببرند تا کاربر ایرانی نیاز چندانی به استفاده از پلی استور پیدا نکند. در این حالت و با توجه به آنکه این مارکت‌ها دارای زبان فارسی هستند و از سوی دیگر برنامه‌های زیادی نیز به زبان مادری دارند، همچنان محبوب خواهند ماند.

پلی استور بر خلاف سایر مارکت‌ها، به صورت پیش فرض بر روی گوشی اندرویدی نصب است و به همین خاطر کاربر اگر احساس به مارکت جدیدی نداشته باشد، از همین برنامه استفاده خواهد کرد و این گزینه، مارکت‌های ایرانی را با چالشی جدی مواجه خواهد کرد.

در حالت دوم، کاربران به تدریج روی به استفاده از پلی استور می‌آورند، یکی از دلایل این مورد را می‌توان پشتیبانی و به نوعی پیشنهاد بسیاری از بازی‌ها و برنامه‌ها به صورت پیش فرض از این مارکت کرد که به مرور یوزرها را به سمت استفاده از آن سوق خواهد داد. همچنین سرعت، سهولت بالا در استفاده و سازگاری با تمام گوشی‌های اندرویدی، یکی دیگر از این ویژگی‌های مثبت است. باید به این مورد هم توجه داشت که پلی استور بر خلاف سایر مارکت‌ها، به صورت پیش فرض بر روی گوشی اندرویدی نصب است و به همین خاطر کاربر اگر احساس به مارکت جدیدی نداشته باشد، از همین برنامه استفاده خواهد کرد و این گزینه، مارکت‌های ایرانی را با چالشی جدی مواجه خواهد کرد.

برای بررسی بهتر این موضوع باید کمی صبر کرد و دید آیا اقبال به مارکت‌های ایرانی کمتر خواهد شد و یا همچنان یکی از گزینه‌های مورد علاقه کاربران باقی می‌ماند! شما ترجیح می‌دهید از پلی استور گوگل برای دانلود بازی و برنامه‌های خود استفاده کنید و یا به سراغ مارکت دیگری خواهید رفت؟!

ممکن است شما دوست داشته باشید
7 دیدگاه
 1. mehrdad می گوید

  شما نمیدونید این بازار و بقیه مارکتهای ایرانی چقدر از برنامه نویسها میخورن. فکر کن برنامه نویس بدبخت پدرش در میاد یه برنامه مینویسه. بعدش بازار خیلی راحت ۳۰ درصد خودشو برمیداره ، از باقیمانده پول برنامه نویس ۹ درصد مالیات و عوارض و کوفت و زهرمار کم میکنه و بعدشم ماهی یکبار پول رو به برنامه نویس میده تازه اگه پولتون به بالای ۳۰۰ هزار تومن برسه، اگرم نرسه باید تا آخر سال صبر کنید.
  حداقلش اینه یکم احساس خطر میکنن و با کاربرها و بخصوص با برنامه نویسها بهتر رفتار میکنن

 2. VAH6I می گوید

  فک نکنم نابود بشه دیکه تو گوگل حلوا پخش نمی کنن ک همش توش باشن باسه بعضی از برنامه ها بازم به ایرانی ها نیازمندیم

 3. فرشاد حقیقی می گوید

  من از ایران اپس مدتی استفاده می کنم و واقعا سرعت اراعه آپدیت هاش با گوگل پلی هیچ فرقی نداره و راضی ام ازش. دو زبانه هم هستش و خلاصه مارکت ایرانی بهتر از مارکت بیگانه!

  1. هوشمند می گوید

   شما اگر نمیخوای از بیگانه ها استفاده کنی،اول از همه گوشیت رو که ساخت بیگانه هاست بنداز بیرون!!!

 4. ali می گوید

  سلام.نمید.نم چرا همه فقط حرف میزنند بدون فکر کردن.مارکت گوگل فقط تعداد محدودی از اپ هاش باز شده نه همش.برای نمونه اپ های ایرانی و چند تا از خارجی ها در دسترسه

  1. هوشمند می گوید

   آقای متفکر!! در متن اشاره شده که هنوز گوگل پلی کامل نیست و اشاره اش بیشتر به سمت اینده این مارکت ها داره
   شما اول متن رو دقیق بخون و بعد الکی نظر بده
   ضمن اینکه اگر یه کم بگردی متوجه میشی خیلی بیشتر از چندتاست!!! من خودم هرچی که خواستم توش بود

 5. محمد می گوید

  ولی هنوز هم مارکت گوگل بصورت ۱۰۰درصد برای ایرانیا در دستزس نیست @

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان