رونمایی از وبسایت جدید علی بابا همراه با بهبودهای متعدد برای کاربران

شب گذشته گروه علی بابا در یک مراسم آنلاین با حضور ساسان فرخ مدیر تیم توسعه، مونا حسینی مدیر تجربه مشتری و فرزان بالکانی مدیر تیم طراحی محصول این شرکت با میزبانی آرش سروری، از نسخه جدید وبسایت علی بابا رونمایی کرد.

این مراسم با حضور آرش سروری بر روی استیج آغاز شد. مجری این برنامه با بازگو کردن روند رشد و توسعه علی بابا از 7 سال پیش و فعالیت این شرکت در حوزه فروش بلیط مسافری اعلام کرد که در مراسم رونمایی از سایت جدید علی بابا، از سه منظر محصول، طراحی و فنی به تحول این سرویس خواهیم پرداخت.

مونا حسینی مدیر تجربه مشتری علی بابا اولین نفری بود که به روی صحنه آمد و در خصوص طراحی نسخه جدید سایت علی بابا توضیحاتی را ارائه داد، مونا حسینی اعلام کرد:

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های علی بابا، ارائه تجربه شایسته سفر به مشتریان است. این تجربه شامل تمامی مراحل خرید و سفر کاربر از مرحله ایده‌پردازی، آرزو و رویاپردازی برای سفر تا برنامه‌ریزی، خرید و تهیه الزامات سفر و تجربه خود سفر و به اشتراک گذاری تجربیات سفر می‌شود. علی بابا زمانی که از تجربه سفر صحبت می‌کند به دنبال آن است تا کاربران در تمامی مراحل سفر احساس رضایت داشته باشند. ما پیش از آن که این پروژه را آغاز کنیم، نیازمندی‌های مشتریان را شناسایی کردیم و یکی از دغدغه‌های اصلی تیم علی بابا که باعث شد بر روی این پروژه متمرکز شود، موضوع تغییر ترند بازار بود. ما می‌دانیم که استفاده کاربران از اپلیکیشن‌ها افزایش پیدا کرده و به این ترتیب برای خرید هم بیشتر از تلفن همراه استفاده می‌شود. ما در علی بابا این ترند را تجربه کردیم، به نحوی که افزایش 30 درصدی نرخ بازدید بر روی تلفن همراه را تجربه کردیم، همچنین این افزایش موجب شد تا نرخ فروش ما نیز 65 درصد افزایش پیدا کند.

مدیر تجربه مشتری علی بابا در ادامه با اشاره به مخاطراتی که در مسیر آینده این پلتفرم پیش‌بینی می‌شد، ادامه داد:

از طرفی ما می‌دانستیم با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد، مارکت‌های خارجی می‌توانند برای ما تهدید ایجاد کنند و ممکن است اپلیکیشن از دسترس تمام کاربران خارج شود. مانند اتفاقی که در اپ استور برای برنامه‌های ایرانی رخ داد. این اتفاق به ما نشان داد که ما باید بر روی تجربه کاربری موبایل بر روی وبسایت کار کنیم. به این ترتیب علی بابا یک پروژه را از پاییز 98 استارت زد، در این پروژه به بررسی و رفع مشکلات در بخش طراحی و محصول پرداختیم، همچنین در اوایل سال 99 یک تیم از پروداکت لید‌ها تشکیل دادیم که این تیم برنامه‌ریزی چشم‌انداز آینده علی بابا را ترسیم کرد. بعد از ترسیم آن چیزی که علی بابا طی چند سال آینده باید به آنها برسد، برنامه‌ریزی، مستند‌سازی، طراحی و پیاده‌سازی این پروژه انجام شد. در شهریور سال جاری، مرحله پیاده‌سازی انجام شد و حالا به مرحله 100 درصد رونمایی این پروژه رسیده‌ایم.

مونا حسینی درخصوص بهبود تجربه کاربری که در نسخه جدید وبسایت علی بابا صورت گرفته توضیح داد:

کاربران چند روز پیش از سفر خودشان به وبسایت علی بابا مراجعه می‌کنند و شرایط برنامه‌ریزی و تصمیم برای سفر را می‌سنجند، یعنی کاربران چندین روز قبل از سفر به سایت علی بابا مراجعه می‌کنند. ما شرایطی را فراهم کردیم تا کاربران به تاریخچه جستجوهایشان دسترسی داشته باشند. مورد دیگر در خصوص کاربران موبایل است که ما تلاش کردیم تجربه خرید از طریق وبسایت و موبایل مشابه باشد. همچنین تلاش کردیم تمام دیتاهایی که از کاربران در مراحل مختلف دریافت می‌کنیم را ذخیره کنیم. این موضوع باعث می‌شود زمانی که کاربر در صفحات یا بخش‌های مختلف پلتفرم فروش علی بابا جا‌به‌جا می‌شود و به یک صفحه باز می‌گردد، خیلی سریع‌تر بتواند به داده‌هایی که قبلا جستجو کرده یا در حال مطالعه آن‌ها بوده دسترسی داشته باشد. این‌ها نمونه‌ای از ده‌ها کار جدیدی بود که ما بر روی سایت انجام دادیم و همه این دستاوردها اتفاقات کوچکی بود که در چرخه رفع مشکلات و ایجاد ایده‌های جدید در نسخه جدید علی بابا اتفاق می‌افتد و متوفق نشده است.

در ادامه فرزان بالکانی، مدیر تیم طراحی محصول بر روی صحنه آمد تا در خصوص روند طراحی سایت جدید علی بابا صحبت کند، بالکانی گفت:

علی بابا از ابتدا تاکنون وسعت چشمگیری پیدا کرده و تعداد محصولات آن افزایش یافته است، این رشد و وسعت باعث شده تا تناقص‌های بسیاری در حوزه بصری و معماری اطلاعات به وجود بیاید. ما برای آنکه بازنگری مجدد برای طراحی‌ها و کل تجربه کاربر داشته باشیم لازم است که یک حسابرسی کامل بر روی علی بابا داشته باشیم، به این معنی که ما در حوزه تناقص‌های بصری و معماری اطلاعات را با توجه به نیاز کاربر و با توجه به داده‌‌هایی که داشتیم، بررسی و اصلاح کنیم. ابتدا از رنگ‌ها آغاز کردیم، تعداد رنگ‌های ما در طراحی قبلی بسیار زیاد و ناکارآمد بود، به این ترتیب با همکاری دقیقی که با تیم مارکتینگ داشتیم، توانستیم رنگ‌ها را به یک ساختار کلی و دقیق وارد کنیم تا برای استفاده در رسانه‌های مختلف از چاپ تا دیجیتال دسته‌بندی مشخصی وجود داشته باشد.

بالکانی با بر شمردن مهم‌ترین اقدامات علی بابا در مسیر تولید دیزاین سیستم جدید این پلتفرم گفت:

قدم بعدی تایپوگرافی بود، ما می‌دانستیم که برای اینکه نیازهای خودمان را پاسخ بدهیم، نیاز به یک فونت اختصاصی داریم، ما به موبایل و دسکتاپ و به تفاوت دستگاه‌ها و سیستم عامل‌های مختلف توجه داشتیم و به این فکر بودیم که چگونه می‌توانیم به قوانین مشخصی در خصوص تایپوگرافی برسیم. این اتفاق به مجموعه‌ تایپوگرافی‌های مشخص در دسکتاپ و موبایل تبدیل شد. در مرحله بعدی به سراغ آیکون‌ها رفتیم تا آیکون‌های اختصاصی خودمان را با توجه به حوزه گردشگری که در آن فعالیت می‌کردیم، تولید کنیم و به یک کتابخانه بسیار بزرگ از تمامی آیکون‌های مورد نیاز برسیم تا بتوانیم در استایل‌های مختلف، تنوعی که نیاز داشتیم را پاسخ بدهیم. تمامی این اتفاقات قدم‌هایی بود که ما برای دیزاین سیستم انجام دادیم، در این میان با کارشناسان و متخصصان مختلف این حوزه همکاری داشتیم تا طراحی سایت به سمت کاربرمحور بودن حرکت کند و حالا با افتخار دیزاین سیستم اطلس را خدمت شما معرفی می‌کنیم. ما فکر می‌کنیم که به بسیاری از اهدافی که در ابتدای این راه پر پیچ و خم برای خودمان مشخص کرده بودیم، دست پیدا کردیم و حالا فرصت خوبی داریم تا به اهداف بعدی فکر کنیم. دیزاین سیستم اطلس کار بسیار بزرگ و پیچیده‌ای بود که قطعا در فرصت‌های آینده به صورت تخصصی در مورد آن صحبت می‌کنیم.

در ادامه ساسان فرخ، مدیر تیم توسعه علی بابا جلوی دوربین‌ آمد تا در مورد تکنولوژی پشت دیزاین سیستم اطلس توضیحاتی را ارائه دهد:

امروزه بسیاری از کمپانی‌های کشور با این چالش رو‌به‌رو هستند که اگر بخواهند وبسایتشان را از ابتدا بازنویسی کنند، با توجه به حجم کاری که از ابتدا انجام دادند، کار بسیار دشواری را در پیش دارند. اما امروز نوبت علی بابا بود تا سیستم خودش را از ابتدا بازنویسی کند تا بتواند محصول و تجربه بهتری برای مشتریانش فراهم کند. موضوع مهم بهبود عملکرد و پرفورمنس سایت علی بابا است که کاربران بتوانند با سرعت لود بالاتری از سایت استفاده کنند، همچنین ما تا جایی که توانستیم فلش زدن‌های کانتنت را کاهش دهیم تا کاربران بتوانند با ترنزیشن‌های مناسبی تغییرات کانتنت را دنبال کنند. مورد دیگر مربوط به زیرساخت‌های تکنولوژی است، زیرسخت تکنولوژی علی بابا بر روی نسخه ویوو 2 بود و تکنولوژی ما آپدیت شد و فریمورک جدید ما ریلیز شد. ما تلاش کردیم تا فریمورک جدید را اداپته کنیم و به ویوو 3 مهاجرت کنیم. موضوع دیگر برای ما رفع باگ‌ها و مشکلاتی بود که بر روی وبسایت داشتیم و کاربر‌ها از آن‌ها گله داشتند، سعی کردیم در وبسایت جدید این مشکلات را رفع کنیم و البته کد بیس جدیدمان را بتوانیم مستند‌سازی کنیم.

ساسان فرخ ادامه داد:

ما در نسخه قبلی از فریمورک ناکس استفاده می‌کردیم اما مفتخریم بگوییم که در نسخه جدید از Vue.js 3 استفاده می‌کنیم و به نسخه سوم این نرم افزار مهاجرت کردیم. برای بسیاری سوال به وجود آمده چرا نسخه وبسایت و نسخه موبایل تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند، این موضوع برای تیم فنی هم چالش برانگیز بود، ما برای این که بتوانیم وبسایت را اپتیمایز کنیم و بهترین تجربه را برای کاربران به وجود بیاوریم و حجم سایت کم باقی بماند، تلاش کردیم تا کاری انجام دهیم که وبسایت دسکتاپ و موبایل از هم جدا باشند و در لاین‌های جداگانه و موازی حرکت کنند. این اتفاق برای اکثر کمپانی‌ها چالش برانگیز است، زیرا باید دو تیم محیا و مدیریت شود. اما پروژه علی بابا واحد است، در اصل یک پروژه برای دسکتاپ و موبایل استفاده می‌شود اما خروجی که برای این دو تا گرفته می‌شود از هم مجزا است و کاربران ما از نسخه موبایلی که دریافت می‌کنند هیچ کد اضافه‌ای از نسخه دسکتاپ دریافت نمی‌کنند و پهنای باندشان به هیچ عنوان هدر نمی‌رود. به این ترتیب وبسایت جدید از چند روز پیش راه‌اندازی شده و طی این مدل ایرادات آن به مرور رفع شده است. در سایت جدید سرعت بارگذاری 55 درصد افزایش پیدا کرده است، به این ترتیب که زمانی که در حال خرید هستید، ما مرحله بعد را لود می‌کنیم تا کاربران هنگام رفتن به هر مرحله زمان لودینگ کاهش یابد. موضوع بعدی بحث کاهش حجم کد‌ها بوده که خود این قضیه خیلی به پرفورمنس سایت کمک کرده و کاربران با سرعت بالاتری از وبسایت استفاده می‌کنند. کاربران برای لود سایت تا 65 درصد حجم اینترنت کمتری مصرف می‌کنند.

بخش معرفی وبسایت جدید علی بابا در این مرحله به پایان رسید، در ادامه این رویداد آنلاین، آرش سروری با مونا حسینی، فرزاد بالکانی و ساسان فرخ، گفتگویی در خصوص چالش‌های یک سال گذشته تیم علی بابا به ویژه مشکلاتی که در دوران کرونا به وجود آمد سخن گفتند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
 1. ناشناس می گوید

  نسبت به بقیه سایت ها و اپ ها خوبه اما قیمت هایی که میده از متوسط بازار بالاتره..

 2. مسعود می گوید

  تو سفرم به اصفهان از علی بابا هتل رزرو کردم قیمتاش مناسب هست

 3. Amin می گوید

  من هر دو هفته یک بار پرواز دارم از تهران به بندر و بلعکس
  تا الان که همش از علی بابا بلیط خریدم خیلی راضیم

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

کاریزما